ESG (Environmental, Social and Governance) postaje ključan za biznis lidere u Adria regiji kako raste svijest o održivosti i potreba za tržišnom konkurentnošću. Regionalne kompanije sve više prepoznaju važnost integracije ESG principa u svoje poslovanje radi zadovoljenja očekivanja investitora i društva.
Svjetski trendovi ukazuju na sve veću integraciju ESG faktora u poslovne strategije. Kompanije shvataju da implementacija ESG principa donosi dugoročne koristi poput smanjenja rizika, poboljšanja reputacije, privlačenja investitora i osiguravanja dugoročne održivosti. Očekuje se da će kompanije koje brzo prihvate i primijene ESG principe imati konkurentsku prednost u budućnosti.
Izdvojili smo najvažnije o ESG-u, prema stručnjacima koji su podijelili svoje mišljenje za Bloomberg Adriju, prednosti, te pregled trenutnog stanja u regiji.
Čitaj više
Braithwaite: Usvajanje ESG-a je unaprijeđeno u BiH, ali ima mjesta za poboljšanje
Domaće kompanije postepeno prepoznaju važnost ESG standarda.
23.05.2024
Važnost primjene ESG standarda u mikrokreditiranju
U finansijskim, poslovnim i korporativnim krugovima ESG postaje glavni indikator dugoročne održivosti.
14.05.2024
Analiza BBA: Region zaostaje po ESG obveznicama, ali samo na prvi pogled
Većina kompanija i dalje se okreće bankama.
22.01.2024
Kako ESG može biti od ključnog značaja za BiH
Raste i interes javnosti i kompanija za održivim praksama.
11.09.2023
Prednosti ESG-a i ko su šampioni u regiji
Branko Kecman, direktor "Advantis Broker" a.d. Banja Luka, piše za Bloomberg Adriju
28.04.2023
ESG – očekivanje tržišta, regulativa ili trend?
Za BBA piše Muhamed Semić, direktor Deloittea u BiH.
21.04.2023
Ovaj izraz se prvi put pojavio kao pojam 2004. godine u studiji "Who Cares Wins". Već 2007. godine Evropska investiciona banka (EIB) izdala je prve "zelene" obveznice, što je označilo važan korak u razvoju ESG koncepta. Inicijativa Ujedinjenih nacija o usvajanju "Ciljeva održivog razvoja" (UN SDG) iz 2015. godine, kao i Pariški sporazum o klimatskim promjenama, dodatno su ubrzali primjenu i razvoj ESG standarda.
Sve zemlje regije su potpisnice Pariškog sporazuma i kao članice Ujedinjenih nacija obavezale su se na ispunjenje ciljeva UN SDG-a.
Prednosti ESG i regionalni šampioni
Prema Branku Kecmanu, direktoru akcionarskog društva "Advantis Broker" iz Banje Luke, promjena sa "shareholder" na "stakeholder" kapitalizam direktno je utjecala na kompanije s razvijenih tržišta da ozbiljno uzmu u obzir sve stakeholdere. ESG koncept je bio prirodan nastavak ove promjene, pomažući kreiranju novih biznis modela koji su utjecali na njihove pozicije na tržištu.
"Projekcije kažu da će imovina koja je povezana s ESG-jem sa 20 triliona u 2020. godini dostići 160 triliona dolara u 2036. godini", pojašnjava Kecman.
Prema njegovim riječima, regionalni lideri u ESG-u su NLB Banka, koja je dobila prvi ESG rejting u regiji, što, kako kaže, potvrđuje da kompanije koje integrišu ESG donose veću vrijednost akcionarima. NLB Banka ima najviši odnos knjigovodstvene i tržišne vrijednosti akcija među bankama u regiji.
"E sad je pitanje šta ostali čekaju? Mnogi će pomisliti da je ESG samo za velike kompanije s kompleksnom strukturom upravljanja. Ne, upravo i male i srednje kompanije, po kojoj god metodologiji ih mjerili, imaju priliku da iskoriste šansu", navodi Kecman.
Očekivanje tržišta, regulativa ili trend?
Muhamed Semić, direktor u Risk Advisory odjelu Deloittea u Central Europe South regiji, navodi kako posljednjih desetljeća nijedna oblast nije tako brzo dospjela na liste prioriteta biznis lidera kao teme iz domena ESG-a, održivosti i zelene tranzicije. Dok su nekim važnim temama trebale godine da dođu na agende poslovne zajednice, ESG je brzo nadjačao druge tradicionalno sveprisutne teme i nastavlja rasti u značaju.
"Eksterni faktori kojima smo svjedočili posljednjih godina – od globalne pandemije, pucanja lanaca snabdijevanja, geopolitičkih napetosti, inflacije i dr. – samo su stavili dodatni fokus i prioritet na ovu oblast. Poslovno okruženje je pod pritiskom naglih promjena, ali i pred očekivanjem da kroz svoj utjecaj premosti društveni jaz ka pravednijoj i održivijoj budućnosti, što se jednako reflektira i na male i velike kompanije", ističe Semić.
Deloitteovo istraživanje iz 2023. godine, koje uključuje stavove 2.000 izvršnih direktora iz 24 zemlje, otkriva da su klimatske promjene jedan od glavnih prioriteta za organizacije. Gotovo svaki anketirani izvršni direktor izjavio je da je njihova organizacija osjetila utjecaj klimatskih promjena prošle godine. Štaviše, 75 posto biznis lidera povećalo je ulaganja u održivost, a skoro 20 posto njih je ta ulaganja "značajno" povećalo.
"Ono što možemo očekivati je da će trenutni trend ESG finansijskih pionira za kratko vrijeme postati standard podržan zakonskim i regulatornim odredbama, te se može očekivati da će i kompanije iz regije, pored općih podataka o kompaniji, finansijskih izvještaja i planova investicije, uz kreditnu aplikaciju uskoro dostavljati i popunjen upitnik o ESG praksama u kompaniji, certifikat korištenja zelene energije, izračun emisije stakleničkih gasova (GHG) i sl.", pojašnjava Semić.
Kompanije koje sada uspiju pronaći načine kako da uspješno balansiraju između kratkoročnih troškova povezanih s ESG investicijama i dugoročnih benefita – zasigurno će biti pobjednici, kako na putu održivog razvoja, tako i u domenu održivih biznisa.
Jednako misli i Biljana Braithwaite, izvršna direktorica i osnivačica kompanije Sustineri Partners, koja pruža usluge savjetovanja o ESG standardima.
"Pred BiH i regijom sada su ogromni napori ka usklađivanju zakonodavstvenog okvira i uspostavljanju održivih načina finansiranja kako bi ostvarili ciljeve ovog zahtjevnog, ali neophodnog puta. Usvajanje ESG standarda u BiH je unaprijeđeno posljednjih godina, ali i dalje postoji širok prostor za poboljšanje", objašnjava Braithwaite.
Važna podrška
Koruptivni rizici i nedostatak pravne sigurnosti su ključni faktori koji sputavaju investitore da ulažu u zemlje regije. Iako se prepoznaje važnost ESG standarda, njihova primjena varira i zavisi od faktora kao što su vlasnička struktura kompanija i relevantni zakonski okviri.
Braithwaite dodaje kako je neophodno da zemlje u regionu razumiju koliko je važno da usklade svoje zakonodavstvo s pravnom stečevinom EU u ovoj oblasti, među kojima su Zelena agenda za Zapadni Balkan, Mehanizam za graničnu prilagodbu emisija ugljika (CEBAM) i Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti.
ESG standardi su evoluirali iz pohvalne prakse u obavezan element poslovanja kompanija. Više od 80 posto investitora sada uzima u obzir ESG kriterije, što ih čini ključnim faktorom u investicionim odlukama. Kompanije koje se pridržavaju ESG standarda imaju bolju sposobnost prepoznavanja i smanjenja rizika te razvoja inovativnih proizvoda i usluga.
Primjena ESG standarda nije ključna samo za finansijski uspjeh, već postaje sve važnija i za reputaciju kompanije, navodi ona. Potrošači sve više preferiraju proizvode s ESG oznakom i spremni su platiti više za njih, što daje prednost kompanijama koje usvajaju ESG pristup.
"Primjena ESG standarda nije jednostavna i često zahtijeva ozbiljnu transformaciju kompanija i njihovih lanaca dobavljača. Sve kompanije koje se upuste u taj proces treba da imaju podršku na tom putu", pojašnjava Braithwaite.