Biljana Braithwaite u intervjuu za Bloomberg Adriju naglašava važnost primjene ESG standarda u BiH i regionu, ističući potrebu za jačanjem institucija i usklađivanjem zakonodavstva s međunarodnim standardima. Nadalje, ističe ključnu ulogu žena na rukovodećim pozicijama u postizanju poslovnog uspjeha i održivog razvoja.
Braithwaite je izvršna direktorica i osnivačica kompanije Sustineri Partners, koja pruža usluge savjetovanja o ESG standardima – (standardima za okoliš, društvo i korporativno upravljanje).
Bosna i Hercegovina (BiH) se, uz ostale države regiona, 2015. godine pridružila UN Agendi za održivi razvoj do 2030. godine i usvojila 17 ciljeva održivog razvoja i 169 podciljeva.
Čitaj više
Kako ESG može biti od ključnog značaja za BiH
Raste i interes javnosti i kompanija za održivim praksama.
11.09.2023
ESG standardi povećavaju konkurentnost tvrtki i zadržavaju mlade
Prošle je godine 85 posto ulagača razmatralo ESG čimbenike.
16.09.2022
Nedostatak podataka usporava upravljanje klimatskim rizicima banaka u regiji
Poseban problem imaju mikro, mala i srednja preduzeća.
07.05.2024
Održivost i ESG prakse u financijskim institucijama su iznimno važne
Svi smo svjedoci raznih elementarnih nepogoda koje su ostavile trag na poslovanje privrede i financijskih institucija.
06.03.2024
Analiza BBA: Region zaostaje po ESG obveznicama, ali samo na prvi pogled
Većina kompanija i dalje se okreće bankama.
22.01.2024
"Pred BiH i regionom sada su ogromni napori ka usklađivanju zakonodavstvenog okvira i uspostavljanju održivih načina finansiranja kako bi ostvarili ciljeve ovog zahtjevnog, ali neophodnog puta. Usvajanje ESG standarda u BiH je unaprijeđeno posljednjih godina, ali i dalje postoji širok prostor za poboljšanje", objašnjava Braithwaite.
Kako kaže, na ovogodišnjem ESG Adria Samitu istaknuto je važno pitanje (ne)iskorištenog potencijala regiona, posebno BiH, u oblasti održivosti. Vodeći stručnjaci i predstavnici vlada i kompanija naglasili su nužnost dekarbonizacije BiH, s posebnim fokusom na unapređenje sektora energije i transporta.
"Zelena ekonomija prepoznata je kao jedan od ključnih pravaca za ostvarivanje strateških ciljeva u oblastima ublažavanja klimatskih promjena, resursne efikasnosti, uvođenja principa cirkularne ekonomije, kao i generalnog rasta konkurentnosti BiH, ali i ekonomija zemalja regiona. Pored toga, sve veću važnost u diskusijama koje su se vodile ima cirkularna ekonomija te borba protiv zagađivanja zraka, vode i tla, odnosno očuvanje biodiverziteta", navodi ona.
Koruptivni rizici i nedostatak pravne sigurnosti su ključni faktori koji sputavaju investitore da ulažu u zemlje regiona. U BiH se prepoznaje važnost ESG standarda, ali njihova primjena varira i zavisi od faktora kao što su vlasnička struktura kompanija i relevantni zakonski okviri.
Braithwaite dodaje kako domaće kompanije postepeno prepoznaju važnost ESG standarda, ali primjena je niža u poređenju s kompanijama u stranom vlasništvu. Razlozi uključuju ograničen pristup resursima i ekspertizi, nedostatak informacija o prednostima ESG standarda i nedostatak domaćih zakonskih okvira koji ih promovišu. Podružnice stranih kompanija ostvaruju viši nivo primjene ESG standarda, što je dijelom rezultat politika i praksi matičnih kompanija te obaveza poštovanja međunarodnih standarda.
"Kako bi se stvorio čvrst okvir poslovanja u skladu s ESG standardima, neophodno je domaći pravni okvir prilagoditi globalnim standardima i trendovima, kako bi se podstakla transformacija privrednog okruženja. Od obaveza implementacije, izvještavanja, te dužne pažnje, unapređenjem javnih politika BiH može pružiti podsticaj i širi spektar mogućnosti djelovanja na putu održivosti", navodi ona.
Dodaje da je neophodno da zemlje u regionu razumiju koliko je važno da usklade svoje zakonodavstvo s pravnom stečevinom EU u ovoj oblasti, među kojima su Zelena agenda za Zapadni Balkan, Mehanizam za graničnu prilagodbu emisija ugljika (CEBAM) i Direktiva o korporativnom izvještavanju o održivosti.
ESG Adria Samit
Sustineri Partners organizator je ESG Adria Samita, događaja posvećenog unapređenju primjene ESG standarda. Ovogodišnji samit, održan u aprilu, okupio je više od 600 učesnika iz 250+ kompanija, vladinih i nevladinih organizacija, s više od 100 govornika.
Samit je postao centar za izgradnju partnerstva i podsticanje regionalnih inicijativa u oblastima zelene tranzicije, održivih finansija i cirkularne ekonomije, i od značaja za cijeli region. Na ovogodišnjem Samitu potpisani su memorandumi o saradnji radi pokretanja sveobuhvatnog ESG programa obuke i certifikovanja za profesionalce, te podrške kompanijama u primjeni ESG standarda.
"Jedna od ključnih poruka koje smo imali priliku čuti na ESG Adria Samitu od banaka i finansijskih institucija je da je BiH, ali i cjelokupnom regionu, dostupno više fondova usmjerenih na održivost nego što ove zemlje imaju dobrih, usmjerenih i primjenjivih projekata da ih iskoriste. Ne smijemo dozvoliti da propustimo prilike koje su pred nama", navodi ona.
ESG standardi su evoluirali iz pohvalne prakse u obavezan element poslovanja kompanija. Više od 80 posto investitora sada uzima u obzir ESG kriterije, što ih čini ključnim faktorom u investicionim odlukama. Kompanije koje se pridržavaju ESG standarda imaju bolju sposobnost prepoznavanja i smanjenja rizika te razvoja inovativnih proizvoda i usluga.
Primjena ESG standarda nije samo ključna za finansijski uspjeh, već postaje sve važnija i za reputaciju kompanije, navodi ona. Potrošači sve više preferiraju proizvode s ESG oznakom i spremni su platiti više za njih, što daje prednost kompanijama koje usvajaju ESG pristup.
"Primjena ESG standarda nije jednostavna i često zahtijeva ozbiljnu transformaciju kompanija i njihovih lanaca dobavljača. Sve kompanije koje se upuste u taj proces treba da imaju podršku na tom putu", pojašnjava Braithwaite.
Da bi se privukli investitori i poboljšala slika o regionu, ključno je jačanje institucija i efikasnije pravosuđe u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Iako je napredak u zakonodavstvu i transparentnosti institucija evidentan od procesa pridruživanja EU, većina ozbiljnih slučajeva korupcije još uvijek nije okončana sudskim epilogom ili dovela do sistemskih promjena.
Žene i ravnopravnost
"Žene se suočavaju s rodnom neravnopravnošću u svakoj fazi i skoro svakoj sferi svog javnog i privatnog života, što se jasno oslikava i na poslovno okruženje regiona", navodi Braithwaite, koja je također i predsjednica Women on Boards Adria (WOBA), regionalnog udruženja posvećenog promovisanju rodne ravnopravnosti u Adria regionu.
Kako kaže, napredak je uočljiv u povećanju zastupljenosti žena u korporativnim odborima, ali ostaje izazov u mnogim državama članicama i onima u procesu pristupanja EU. Direktive o ženama u upravnim odborima EU postavljaju ciljeve, poput 40 posto zastupljenosti žena do sredine 2026. godine, što ima globalni utjecaj. Udruženje Women on Boards Adria radi na približavanju ovih standarda i najboljih praksi zemljama regiona kroz saradnju s vladama, organizacijama i kompanijama.
"Želimo da osnažimo žene, pripremimo kompanije za poslovanje po evropskim standardima, a sve s ciljem postizanja pozitivnih poslovnih rezultata. Vjerujem da je uvođenje evropskih standarda i u našim zemljama važno jer nam to daje priliku da objektivno odmjerimo trenutno stanje, te da definišemo konkretne korake kako bismo ih unaprijedili na putu pristupanja u EU", navodi ona.
Glavni argument za veću rodnu ravnopravnost u upravnim odborima ne veže se samo za pravičnost i želju za većom inkluzivnošću — brojne studije su pokazale da kompanije koje imaju više žena u upravnim odborima ostvaruju bolje poslovne rezultate, posebno u segmentima veće produktivnosti i profita, ali imaju i bolji poslovni imidž, mnogo lakše privlače i zadržavaju talente, ali su i inovativnije i kreativnije, pojašnjava Braithwaite.
Povećanjem zastupljenosti žena na rukovodećim pozicijama, kompanije mogu očekivati bolje finansijske rezultate i unapređenje imidža na tržištu. Kako kaže, Women on Boards Adria će se angažovati u obuci, mentorstvu i stvaranju mreža kako bi podržala žene u razvoju karijere i doprinijela jačanju političke volje i pravnih okvira za veću zastupljenost žena u odlučivanju.