Financijski sektor, za sve projekte koje financira, omogućava 700 puta veću emisiju stakleničkih plinova, rekao je na Bloomberg Adria konferenciji Budućnost financijskih institucija Amir Softić, predsjednik Uprave Sparkasse banke. "Zbog toga je iznimno važno da se financijski sektor transformira u smjeru ESG standarda", dodao je.
Dok je Bosna i Hercegovina daleko od implementacije i svijesti o ESG standardima, EU ima šest ključnih elemenata koji počinju od prevencije zagađenja pa sve do promjene biosfere.
Slično kao drugi trendovi koji su ranije dolazili iz svijeta u BiH, tako je i ESG postao u određenu ruku egzotika, dodala je Sabina Mujanović, predsjednica Uprave Vienna osiguranja. "Mislim da su u komponentama Social i Government financijske institucije uradile mnogo toga i prije samog dolaska ESG standarda."
Čitaj više
Odluke regulatora nekada nisu lake, ali su garant stabilnosti bankarskog sektora
Razgovarali smo s Jasminom Mahmuzićem i Srđanom Šuputom.
06.03.2024
Budućnost investiranja je u financijskoj pismenosti i stručnom savjetovanju
Edukacija je potrebna za sve, od građana do ponuditelja usluga.
06.03.2024
Digitalna transformacija ne ide bez zakona, cyber sigurnosti i digitalne pismenosti
Osiguravajuće kuće su shvatile da suradnja s fintech kompanijama omogućava brži put digitalne transformacije.
06.03.2024
Kompletan elektroenergetski sektor u BiH je baziran na termoelektranama. No, i Europa vodi svoje bitke. "Vidjeli smo da se visoko razvijene zemlje susreću s problemima proizvodnje solarnih panela i problema s hidrologijom."
Svi smo svjedoci raznih elementarnih nepogoda koje su ostavile trag na poslovanje privrede i financijskih institucija, dodala je Željka Zubčević, članica Uprave UniCredit Banke.
"U svijetu postoje veliki investitori koji nisu mogli doći u BiH jer su tada njihovi projekti bili preveliki za nas", istakao je Branko Kecman, CEO Advantis broker. "Upravo ti novci se mogu uložiti u poboljšanje kvalitete zraka npr. u Sarajevu. Samim tim bi se otvarala vrata za kreativni turizam, nove industrije i rast postojećih industrijskih grana", zaključio je.
Održivo ulaganje u BiH je dominantno usmjereno na ulaganje u solarne elektrane, još uvijek nema ulaganja u druge tehnologije za proizvodnju električne energije, istakao je Kecman.
Za financijske institucije izazovi su prisutni u tome što nije ravnomjeran pristup ESG standardima jer kompanije koje imaju matične firme u inozemstvu te su prinuđene pratiti ESG standarde i u određenom obliku usluge postaju skuplje, dodala je Mujanović. "Druge pak firme koje su domaće ne moraju pratiti iste standarde te nude jeftinije usluge."
Otvoreno pitanje i dalje ostaje kako izračunati rizik baziran na ESG standardima. "Metrike postoje, ali nisu dovoljne da budemo sigurni u podatke koje dobijemo", rekao je Softić.
Esad Uzunić, CEO MKF EKI, rekao je da mikrokreditni sektor daje veliki značaj nefinancijskim uslugama koje pružaju klijentima. Edukacija klijenata je iznimno važna te se novčana sredstva ulažu u društveno odgovorne aktivnosti.