"Regulatorne promjene i uticaj na finansijske usluge" tema je o kojoj smo na konferenciji Budućnost finansijskih institucija razgovarali s Jasminom Mahmuzićem, direktorom Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH), i Srđanom Šuputom, direktorom Agencije za bankarstvo Republike Srpske (RS).
Konferencija se, u organizaciji Bloomberg Adrije, održava danas u Sarajevu.
Šuput je kazao da su entiteti 99,9 posto usaglašeni, naročito zakoni koji se donose na nivou entiteta, ali i podzakonski akti. Objasnio je kako banke sa sjedištem u jednom entitetu posluju u drugom, stoga je usaglašenost izrazito bitna. Također, dodao da su zakoni i akti naslonjeni na one koji dolaze iz Evropske unije.
Čitaj više
Budućnost investiranja je u financijskoj pismenosti i stručnom savjetovanju
Edukacija je potrebna za sve, od građana do ponuditelja usluga.
06.03.2024
Digitalna transformacija ne ide bez zakona, cyber sigurnosti i digitalne pismenosti
Osiguravajuće kuće su shvatile da suradnja s fintech kompanijama omogućava brži put digitalne transformacije.
06.03.2024
"Jako je važno da imate jako regulatorno tijelo da očuvate stabilnost", kazao je Šuput.
Dodao je da su određene odluke regulatora kritikovane, ali kada se pogleda profitabilnost bankarskog sektora - to je opozit onoga što se priča, jer se u suštini radi na očuvanju stabilnosti sektora.
Šuput je kazao da odluke koje su donošene u posljednje dvije godine, agencije nisu donosile same. Raspravljano je s bankarskom zajednicom, mikrokreditnim sektorom te lizing kompanijama.
Kazao je da je prošle godine donesena krucijalna odluka o kamatnim stopama - koja je ozbiljno kritikovana na samom početku. Međutim, nakon četiri mjeseca, dodao je, pokazalo se da je odluka bila dobra.
"Svi u okruženju su radili jednako, mi smo iskočili na drugi način", kazao je Šuput.
Mahmuzić je istakao da svaka regulacija ima svoj značaj, te da je cilj da odluke koje su donesene budu dugoročno ispravne. "Nije naš posao da olakšamo, naš posao je da donesemo odluke koje nekad nisu lake".
Dodao je da je najlakše donositi odluke koje donose svi, ali nakon analize domaćeg tržišta, usvojen je stav da odluka bude drugačija. "Donijeli smo odluku koja je prema mom mišljenju kapitalna".
Kao primjer je izdvojio sprječavanje povećanja obima loših kredita, što je moglo imati efekta na bankarski sektor, ali i pogubne posljedice za stanovništvo. Kada se govori o tržištu BiH, iako na prvi pogled izgleda da je finansijsko tržište stabilno, ono je dosta nerazvijeno, rekao je Mahmuzić. Dodao je da država treba biti efikasnija, naročito kada je riječ o zakonskim iskoracima.
Šuput je kazao da je mnogo stvari pred agencijama, te da bankama neće biti jednostavno, ali da će se raditi mnogo u mikrokreditnom i bankarskom sektoru.