Bosna i Hercegovina (BiH) mogla bi uskoro da dobije domaću referentnu stopu prosječnog troška finansiranja banaka u BiH, saznaje Bloomberg Adrija.
Naime, sastanak Koordinacije bankarske supervizije održan je juče (29. juna) u Sarajevu i podržano je usvajanje Metodologije za izračun referentne stope prosječnog troška finansiranja banaka u BiH (RSTF), a na incijativu dvije entitetske Agencije za bankarstvo.
Eventualno usklađivanje aktivnih kamatnih stopa u BiH sa troškovima finansiranja na ino tržištima, koji su u konstantnom rastu od sredine prošle godine uslijed snažnog rasta referentnih kamatnih stopa vodećih centralnih banaka, u trenutnim okolnostima moglo bi dovesti do poremećaja na domaćem bankarskom tržištu.
Cilj Metodologije je, kako saznajemo, utvrđivanje referentne vrijednosti prosječnog troška finansiranja banaka koje posluju u BiH i da se domaćim bankama ponudi izbor korištenja ovih stopa, kao referentnih vrijednosti u ugovorima o kreditima sa promjenjivom kamatnom stopom.
"Korištenjem ovih stopa u slučaju kada se finansiranje vrši pretežno iz domaćih izvora, banke bi bile u mogućnosti bolje upravljati kamatno induciranim kreditnim rizikom, te bi se ublažili rizici po cjelokupnu finansijsku stabilnost, poboljšali uslovi funkcionisanja unutrašnjeg tržišta, te osigurao viši nivo zaštite korisnika finansijskih usluga i investitora", navodi izvor Bloomberg Adrije.
Nije primarna alternativa za aneksiranje postojećih euribor kredita, dodaje, nego referentna stopa za sve buduće kredite sa varijablnom stopom, mogućnost izbora. "Postojeće euribor kredite neka banke fiksiraju, ili već jesu".
Koordinacija bankarske supervizije okupila je predstavnike Centralne banke BiH, Agencije za osiguranje depozita BiH i entitetskih Agencija za bankarstvo.
Više:
Regulatori pripremaju nove mjere ako nastave rasti nenamjenski krediti
Nove privremene mjere: Ograničava se izloženost banaka u BiH
ABRS: Cilj regulatornih mjera je očuvanje stabilnosti tržišta i banaka
Očekivanja regulatora od banaka u FBiH u 2023. - više kontrola i discipline
Podsjećamo, 2008. godine tadašnji guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić i direktori agencija za bankarstvo Federacije BiH i Republike Srpske Zlatko Barš i Slavica Injac potpisali su Memorandum o principima koordinacije bankarske supervizije i saradnji i razmjeni podataka i informacija.
Jača koordinacija podrazumijeva informisanje CBBiH o aktivnostima i pitanjima bankarske supervizije s jedne, i informisanje agencija za bankarstvo o aktivnostima koje se odnose na jačanje monetarne i finansijske stabilnosti, s druge strane.
Svrha razmjene podataka i informacija jeste uočavanje slabosti u bankama, efikasnije identifikovanje potencijalnih rizika i blagovremeno prepoznavanje kriznih situacija, rasprava o uzrocima, zauzimanje odgovarajućih stavova, te predlaganje mjera za prevazilaženje takvoga stanja.