Banke u Bosni i Hercegovini, koje imaju veći udio kredita kod stranih finansijskih institucija, bi mogle imati problema nakon što su entitetske agencije za bankarstvo donijele odluke o privremenim mjerama za ublažavanje rizika rasta kamatnih stopa, smatra Damir Bećirović, profesor na Internacionalnoj poslovno-informacionoj akademiji u Tuzli.
"Iako sam načelno protiv regulisanja cijena bilo kojeg proizvoda, pa tako i kreditnih proizvoda, ova odluka prije svega pokazuje zabrinutost regulatora u pogledu budućih makroekonomskih kretanja", ističe Bećirović.
Evropska unija, dodaje, kao glavni trgovinski partner BiH, strahuje od recesije koja bi se neminovno prevalila i u BiH.
"Ovu mjeru treba gledati kao mjeru zaštite likvidnosti privrede i stanovništva u slučaju da dođe do krize, a s druge strane i mjeru zaštite banaka od povećanog kreditnog rizika koji se u vrijeme recesije pojavljuje", kaže Bećirović.
Međutim, pitanje je kako će se ovo reflektovati na banke.
"U prvom periodu ne očekujem veće probleme i potrese jer je finansijski potencijal naših banaka uglavnom baziran na depozitima, one banke koje imaju veći udio kredita kod stranih finansijskih institucija bi mogle imati problema. Vjerovatno će banke pooštriti svoju kreditnu politiku, doći će do daljnjeg smanjenja kamatnih prihoda, što će banke nadoknaditi povećanjem troškova za nekamatonosne usluge", naglašava Bećirović.
Podsjećamo, Agencija za bankarstvo Federacije BiH i Agencija za bankarstvo Republike Srpske jučer su sinhronizovano donijele odluke o privremenim mjerama za ublažavanje rizika rasta kamatnih stopa.
Više: Agencija za bankarstvo FBiH ograničava rast kamatnih stopa
Agencija za bankarstvo RS: Usvojene mjere za ublažavanje rizika rasta kamata
Cilj je, kako su naveli, ublažavanje rizika izazvanog značajnim rastom referentnih kamatnih stopa, nekontrolisanom inflacijom i drugim poremećajima na tržištu.