Nakon odluke bankarskih regulatora o, kako su to nazvali, privremenim mjerama za ublažavanje rizika rasta kamatnih stopa, direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić za Bloomberg Adriju je kazao kako teret rasta kamatnih stopa mora biti ravnomjerno raspoređen.
"Agencije za bankarstvo reagovale su na vrijeme i prije drugih u regiji. Bitno je da bankarski sistem ostane stabilan i efikasan, a ovakvim mjerama i odricanjem svih nas, vjerujem da smo na pravom putu da tako i bude", kazao je Mahmuzić.
Podsjećamo, dvije entitetske agencije za bankarstvo u BiH danas su sinhronizovano donijele odluke o privremenim mjerama za ublažavanje rizika rasta kamatnih stopa.
Više: Agencija za bankarstvo FBiH ograničava rast kamatnih stopa
Agencija za bankarstvo RS: Usvojene mjere za ublažavanje rizika rasta kamata
Željko Šain, šef Katedre za finansije Ekonomskog fakulteta u Sarajevu za Bloomberg Adriju je kazao kako su agencije preuzele veliku odgovornost pomenutim odlukama, a za posljedice koje su moguće nakon njih.
"Nisu to oni izvukli iz prsta i pretpostavljam da postoji komunikacija s udruženjem banaka, jer se ne bi smjelo ići tako daleko da se ugorožava poslovna politika banaka. Agencije su kao regulatori i nadzorna tjela ovlaštene i zadužene za ovo što su uradile, to je njihovo zakonsko ovlaštenje", kazao je.
Da li su uradili pravu stvar, ja nemam potkrepu, nastavio je te kazao kako nema sve podatke koje oni imaju, a dosta ih je u sferi poslovne tajne.
"Njihova je odgovornost, a vidjet ćemo kakvi će biti efekti", smatra on te kaže kako će se brzo vidjeti stav bankarskog sektora.
Svaka banka ima svoj risk odjel, a sve one su uvezane u udružeje koje je jedno od rijetkih na državnom nivou, gdje politika nije umiješala svoje prste, navodi dalje.
"Bankari su složniji od drugih... Agencije su preuzele veliku odgovornost za posljedice koje će biti, a ambijent za daljnje zaoštravanje ili ublažavanje je van moći utjecaja bh. ekonomije", zaključio je Šain za Bloomberg Adriju.
Podsjećamo, u uslovima rasta kamatnih stopa, pitanje s kojim se susreće najveći broj zaduženih građana Bosne i Hercegovine je kako rast kamata utječe na njihovu mjesečnu ratu za otplatu kredita.
Više: Rast Euribora i uticaj na rate kredita u BiH
Ako ste u nekoj od banaka u BiH uzeli, naprimjer, kredit od 50.000 maraka na period od 10 godina i s kamatnom stopom od šest odsto, rata za otplatu kredita vam iznosi 555 maraka. Ako bi kamata bila povećana za jedan odsto, rata za otplatu kredita bi rasla na 580 KM, a u ekstremnom slučaju, ako bi kamata rasla za dva odsto, mjesečni iznos otplate kredita bi vam porastao na 606 KM.