Novi trendovi ekonomije i brzina života ne dozvoljavaju gubljenje vremena te digitalna rješenja koja banke implementiraju moraju biti jednostavnija. Uz jak bankarski sektor moguće je praviti i druge jake finansijske institucije te oživjeti tržište kapitala u Bosni i Hercegovini. Regulacija je ključna za stabilnost sektora, kao i primjena ESG standarda kako se ne bi suočili sa strukturalnim problemima, zaključci su konferencije "Budućnost finansijskih institucija".
Konferencija je, u organizaciji Bloomberg Adrije, održana 6. marta u Sarajevu, a s vodećim stručnjacima i liderima iz finansijskog sektora u BiH razgovarali smo o budućnosti jednog od najrazvijenijih ekonomskih sektora u zemlji - finansijskog sektora.
Za glavne teme konferencije odabrane su tri ključne oblasti koje stoje pred ovim sektorom, a to su: digitalizacijski izazovi, novi zahtjevi u vidu ESG standarda i razvoj investiranja kao glavni način izlaza iz trenutnih iskušenja.
Čitaj više
Održivost i ESG prakse u financijskim institucijama su iznimno važne
Svi smo svjedoci raznih elementarnih nepogoda koje su ostavile trag na poslovanje privrede i financijskih institucija.
06.03.2024
Odluke regulatora nekada nisu lake, ali su garant stabilnosti bankarskog sektora
Razgovarali smo s Jasminom Mahmuzićem i Srđanom Šuputom.
06.03.2024
Budućnost investiranja je u financijskoj pismenosti i stručnom savjetovanju
Edukacija je potrebna za sve, od građana do ponuditelja usluga.
06.03.2024
Digitalna transformacija ne ide bez zakona, cyber sigurnosti i digitalne pismenosti
Osiguravajuće kuće su shvatile da suradnja s fintech kompanijama omogućava brži put digitalne transformacije.
06.03.2024
Digitalna rješenja moraju biti jednostavnija
Amir Salkanović, predsjednik Uprave ProCredit banke, rekao je tokom prvog panela da su digitalna tranzicija i digitalizacija potrebni kako bi banke mogle poslovati u područjima gdje nisu fizički prisutne.
"Sva digitalna rješenja koja banke implementiraju moraju biti jednostavnija kako bi ih klijenti primijenili umjesto konvencionalnih rješenja", dodao je Salkanović.
Naš finansijski sektor je digitaliziraniji nego ijedan drugi ekonomski sektor u BiH, ali zaostaje u odnosu na region. Još uvijek nemamo neobankarskih institucija, što znači da se klijenti suočavaju s birokratijom prilikom obavljanja osnovnih transakcija, rečeno je na konferenciji.
Novi trendovi ekonomije i brzina života ne dozvoljavaju gubljenje vremena kao što je to slučaj u tradicionalnom pristupu, gdje se moraju iznova vaditi dokumenti i čekati u redovima, objasnio je Samir Mustafić, predsjednik Uprave ASA Banke.
"Smatram da je problem što korisnici usluga nemaju dovoljno digitalnog znanja", rekao je Eldar Dudo, direktor UNIQA osiguranja.
Zakon o digitalnom potpisu postoji od 2006. godine, ali još uvijek se ne vidi ozbiljna primjena. "Odmah sam otvorio svoj e-identitet, ali imam brojne primjedbe na njegovu sigurnost, gdje zaštita potpisa i podataka nije na zadovoljavajućoj razini", istakao je Mirko Antić, član Uprave Atos banke.
Aleksandar Mastilović, savjetnik za digitalizaciju, naveo je primjer gdje klijenti u svojoj banci primaju plaće, banke imaju podatke od porijekla novca do iznosa novca te ne bi bilo potrebno dostavljati dodatne potvrde.
Za oživljavanje tržišta kapitala potrebna aktivnija uloga bankarskog sektora
Ekonomska budućnost donosi nove, često nepredvidive izazove. Da bismo se uspješno nosili s njima, potrebna su nam potpuno nova znanja i inovativna rješenja. Dosadašnje metode i znanja nisu dovoljni za rješavanje novih problema. Moramo se osloniti na nova saznanja, ideje i pristupe kako bismo stvorili održive strategije za budućnost.
Mi u BiH generalno nemamo dovoljno razumijevanja šta znači suvremena država i šta u toj državi znače znanje i finansijska pismenost, rekao je profesor Željko Šain.
Uz jak bankarski sektor moguće je praviti ostale jake finansijske institucije, poručio je Ademir Osmanović, direktor Raiffeisen Investa.
Jedan od problema u BiH je što penzijski fondovi ne mogu poslovati u oba entiteta, rekla je Gordana Drobnjak, CEO Europskog dobrovoljnog penzijskog fonda. "U Republici Srpskoj je relativno rašireno ulaganje u penzijske fondove."
Drobnjak smatra da je jako dobro da ima što više različitih finansijskih institucija u državi.
Za povećanje investicija u oba entiteta i pokretanje tržišta kapitala potrebno je da se bankarski sektor više uključi kroz savjetodavne i slične usluge, rekao je Ognjen Mihajlović, predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti RS. "Imamo dvije kategorije potencijalnih investitora, to su građani BiH i drugi koji su spremni investirati novac, taj novac je u banci".
Imamo dvije komisije koje reguliraju tržište kapitala i to je određeni problem, kazao je Adnan Zukić, predsjednik Komisije za vrijednosne papire FBiH.
Regulacija bitna za stabilnost sektora
Direktori entitetskih agencija za bankarstvo podijelili su svoja zapažanja i analize o aktuelnim trendovima i izazovima u finansijskom sektoru tokom konferencije. Srđan Šuput, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske, istakao je da je usaglašenost entiteta ključna za efikasno poslovanje banaka, budući da se zakoni i akti često oslanjaju na standarde Evropske unije.
"Jako je važno da imate jako regulatorno tijelo da očuvate stabilnost", kazao je Šuput.
Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine, naglasio je važnost dugoročno ispravnih odluka, bez obzira na njihovu složenost.
"Nije naš posao da olakšamo, naš posao je da donesemo odluke koje nekad nisu lake", kazao je Mahmuzić.
ESG: Neusvajanje standarda može dovesti do strukturalnih problema
Što se tiče ESG standarda, još uvijek smo u početnoj fazi, iako se 2026. brzo približava. Nedostatak napretka u ovoj oblasti mogao bi izazvati ozbiljne strukturalne probleme u ekonomiji.
Finansijski sektor, za sve projekte koje finansira, omogućava 700 puta veću emisiju stakleničkih plinova, rekao je Amir Softić, predsjednik Uprave Sparkasse banke. "Zbog toga je iznimno važno da se finansijski sektor transformira u smjeru ESG standarda".
Slično kao drugi trendovi koji su ranije dolazili iz svijeta u BiH, tako je i ESG postao u određenu ruku egzotika, dodala je Sabina Mujanović, predsjednica Uprave Vienna osiguranja. "Mislim da su u komponentama Social i Government finansijske institucije uradile mnogo toga i prije samog dolaska ESG standarda."
Svi smo svjedoci raznih elementarnih nepogoda koje su ostavile trag na poslovanje privrede i finansijskih institucija, dodala je Željka Zubčević, članica Uprave UniCredit Banke.
"U svijetu postoje veliki investitori koji nisu mogli doći u BiH jer su tada njihovi projekti bili preveliki za nas", istakao je Branko Kecman, CEO Advantis broker. "Upravo ti novci se mogu uložiti u poboljšanje kvaliteta zraka npr. u Sarajevu. Samim tim bi se otvarala vrata za kreativni turizam, nove industrije i rast postojećih industrijskih grana", zaključio je.
Esad Uzunić, CEO MKF EKI, rekao je da mikrokreditni sektor daje veliki značaj nefinansijskim uslugama koje pružaju klijentima. Edukacija klijenata je iznimno važna te se novčana sredstva ulažu u društveno odgovorne aktivnosti.
Analitički tim BBA: Oslabila potražnja za kreditima u regiji
Rast kreditnih portfelja je prosječno znatno usporio u Adria regiji, a kod velikih evropskih zemalja vidimo i smanjenje stanja kredita. Razlog leži u poskupljenju kredita, ali treba naglasiti da su kamatne stope na kredite u regiji rasle znatno manje nego u ostatku Evrope, kazao je glavni analitičar BBA Andrej Knez. Osim slabljenja potražnje za kreditima, tome je kumovala i strukturno snažna likvidnost regionalnih bankovnih sistema.
"U ovoj godini čeka nas početak smanjenja stopa centralnih banaka, koje bi 6M Euribor mogle spustiti prema tri posto do kraja 2024. ECB cilja izbjeći značajno kvarenje kvaliteta kreditnog portfelja, a pogotovo problema koji bi mogli nastati kod banaka u velikim evropskim državama zbog njihove izloženosti u komercijalne nekretnine i to u vrijeme skupljeg finansiranja", objasnio je Knez.