Igman iz Konjica postao je vodeća domaća kompanija u našoj namjenskoj industriji, s rekordnim prihodima od 179 miliona KM i rastom od gotovo 34 posto u 2024. godini. Istovremeno, evropske berze bilježe najveći pad od 2020. uslijed najava Donalda Trumpa o uvođenju carina, što je uzdrmalo globalna tržišta.
Ovo je pet vijesti koje treba da znate na početku dana:
Prevljak: Igman povećava proizvodnju i prihod zbog globalne potražnje
Igman iz Konjica je po prihodima najveća domaća kompanija iz oblasti namjenske industrije. Ova kompanija ostvarila je značajan porast prihoda u 2024. godini, dostigavši ukupne prihode od približno 179 miliona KM. Ovo predstavlja rast od 33,7 posto u odnosu na prethodnu godinu, kada su prihodi iznosili oko 134 miliona KM. Trenutne geopolitičke prilike diktiraju potražnju, odnosno rastuću potrebu za proizvodima vojne industrije, a to se direktno odnosi i na poslovanje ove kompanije.
Osim finansijskog uspjeha, ova kompanija uspješno zadovoljava druge potrebe tržišta, posebno kada je riječ o novim tehnologijama. Nedavno su potpuno samostalno razvili novu pušku, a planiraju raditi i na proizvodnji ekološki prihvatljivijeg oružja.
Koliko godina rada vas dijeli od stana u Adria regiji?
Rast cijena nekretnina ne posustaje, budući da se potražnja pokazala veoma otpornom, uprkos tome što smo u prethodnih nekoliko godina imali rast kamata i period sporijeg rasta kredita u 2023. godini i početkom 2024. Uslovi za zaduživanje su bili lošiji i kupci su se rjeđe odlučivali za stambene kredite, imajući u vidu da se radi o dugoročnoj obavezi. S druge strane, period visoke inflacije motivirao je ulaganja u nekretnine, kako bi se očuvala vrijednost novca.
Trend ubrzanja rasta stambenih kredita vidimo početkom godine, kako stambeni krediti rastu oko 10 posto međugodišnje u regiji, a prednjače Sjeverna Makedonija i Bosna i Hercegovina s dvocifrenim stopama rasta. Kamatne stope na novoodobrene stambene kredite su u januaru 2025. bile manje-više u rangu kamata koje vidimo na području eurozone.
Trump izazvao pad evropskih berzi, najgori od 2020. godine
Terminski ugovori na evropske dionice oslabili su, produbljujući gubitke nakon najgore sedmice za regionalna tržišta još od marta 2020., i to zbog najava o uvođenju carina koje je iznio američki predsjednik Donald Trump.
Terminski ugovori na Euro Stoxx 50 pali su za 4,2 posto u ponedjeljak rano ujutro, dok su ugovori na njemački indeks DAX pali za 4,5 posto.
Panevropski indeks Stoxx 600 naglo je pao u petak, zabilježivši najveći sedmični gubitak od početka pandemije. Tržište je ušlo u korektivnu fazu zbog sve veće zabrinutosti da bi eskalacija trgovinskog rata mogla ugroziti gospodarski rast i time oslabiti potrošnju.
Tržišni haos: Približava li se novi 'crni ponedjeljak'?
Američki predsjednik Donald Trump u srijedu je učinio nešto što se mnogima činilo nezamislivim otkako je taj 78-godišnjak u novembru prošle godine izabran. Njegova carinska "nuklearna bomba", koja je uzdrmala svjetska tržišta, osjećat će se još dugo.
Indeks volatilnosti Cboe (VIX), koji investitori nazivaju i indeksom straha, dosegnuo je najvišu vrijednost od aprila 2020., nakon što je zaoštravanje trgovinskog rata srušilo indeks S&P 500 na najniži nivo u posljednjih 11 mjeseci.
Pad popularnosti ESG-a ne znači kraj zelenih investicija
Početak 2025. godine donio je veliku promjenu u tonu kada je riječ o globalnim ulaganjima u održivost. Donald Trump ponovo je predsjednik SAD-a i više ne skriva neprijateljski stav prema regulativi poput Inflation Reduction Acta, koji je prethodno potaknuo goleme investicije u zelenu energiju.
Američki fondovi ubrzano napuštaju klimatske inicijative, a pojam ESG sve se češće koristi kao političko oružje nego kao mjerilo održivosti. No, je li to kraj održivog investiranja ili samo evolucija?
Odgovore smo potražili kod Karle Alfier, ESG stručnjakinje i osnivačice Alfier Consultinga, koja svakodnevno savjetuje klijente kako kroz regulativu, tako i kroz realnu transformaciju poslovanja.
Pogledajte šta se to još čitalo:
Danas čitajte...
Donosimo vam ekskluzivno ShoppersMind istraživanje koje pokazuje da su bosanskohercegovački potrošači prethodnih godina uglavnom birali domaće online trgovine, ali da se ulaskom stranih trgovina na naše tržište to promijenilo.
Carine mijenjaju igru – gdje i kako ulagati?
Trumpove carine prijete svima, pa i usporavanju zelene tranzicije.