S obzirom na to da se posljednjih deset godina bavi kupoprodajom deviza, Tim Brooks navikao je na osjećaj da se prava akcija odvija negdje drugdje. On i njegov tim iz vodeće londonske brokerske kuće Optiver Holding računaju na volatilnost tržišta kako bi ostvarili brzu zaradu na iznenadnim promjenama tečaja. No, drastične fluktuacije vrijednosti valuta gotovo su iščeznule nakon globalne financijske krize 2008. s obzirom na to da kamatne stope najvećih središnjih banki otad slijede uglavnom iste trendove. Povremeni trzaji, poput prošlogodišnjeg skoka japanskog jena nakon neočekivanog rasta kamata, nisu bili dovoljni da se devizno tržište ponovno probije u prvi plan.
Sve se promijenilo kad je Donald Trump ponovno izabran za predsjednika SAD-a na krilima obećanja da će uzdrmati globalnu trgovinu. Vrijednost kanadskog dolara i eura odjednom je počela padati svaki put bi Trump zaprijetio carinama pa ponovno rasti kad bi najavio popuštanje. Kako je dolar jačao, a središnje banke smanjivale kamate, središnji bankarski sustav SAD-a krenuo je svojim putem te najavio zadržavanje kamatnih stopa stabilnim.
Brooks se sada našao u samom središtu akcije – dnevni volumen deviznih transakcija u njegovoj tvrtki udvostručio se u odnosu na 2024. Optiver je prije nekoliko mjeseci uveo 24-satno radno vrijeme kako bi zadovoljio rastuću potražnju. Jedan mešetar preseljen je u Singapur kako bi tamo pokrenuo devizno trgovanje, a drugi je s trgovine robom prebačen u Brooksov tim za trgovanje devizama. "Veći dio moje karijere devize su bile razred imovine s najmanjom volatilnošću i najmanjim interesom ulagača“, tvrdi Brooks. Karijeru u Optiveru započeo je kao pripravnik, a danas je na čelu odjela za trgovanje deviznim opcijama. "Sad postoji puno više prostora za kretanje cijena – i puno više interesa."
Novi interes za devize odjekuje cijelim financijskim sektorom. Wells Fargo je u siječnju zaposlio veterana na tržištu deviza Enriquea Payana iz Deutsche Banka na čelo svojeg proširenog tima za devizne opcije. Citigroup je doveo nove kadrove u svoje odjele za derivatne instrumente u stranoj valuti u Londonu i Singapuru, uključujući dvojicu trgovaca iz Barclaysa.
Prema podacima burzovnog operatera CME Group, siječanj je bio najjači mjesec na tržištu valutnim opcijama od veljače 2020., uz 75 posto veći dnevni volumen transakcija u odnosu na početak prošle godine. Analitičari Coalition Greenwicha predviđaju da će prihodi banaka od trgovanja devizama razvijenih gospodarstava rasti dvije godine zaredom, a istovremeno očekuju pad vrijednosti državnih obveznica i robe. "Devizno tržište bilo je uspavani div, ali sada ga naglašavamo u portfeljima jer smatramo da može dodati vrijednost", izjavio je Fredrik Repton iz društva za upravljanje imovinom Neuberger Berman Group.
Depositphotos
Povratak volatilnosti na devizno tržište kojim svakodnevno prolaze transakcije u vrijednosti od 7,5 bilijuna dolara (7,2 bilijuna eura) ponovno privlači pozornost hedge fondova, pri čemu trgovina određenim azijskim valutama dostiže rekordne razine u razdoblju nakon američkih predsjedničkih izbora, navode iz Citigroupa. Broj hedge fondova koji se bave isključivo devizama naglo se srozao tijekom razdoblja ultraniskih kamata, ali oni koji su opstali sada bilježe priljev kapitala, pokazuju podaci organizacije BarclayHedge. Za Kevina Rodgersa, bivšeg šefa globalnog odjela za devizno trgovanje u Deutsche Banku, posao je bio na vrhuncu tijekom globalne financijske krize. "To je bilo zlatno doba za stjecanje kredibiliteta na burzi", kaže Rodgers, koji je 2014. napustio banku i danas radi kao neovisni konzultant.
Banke posljednjih godina smanjuju odjele za devize, a trgovce zamjenjuju algoritmima koji su brži i precizniji od ljudi. Budući da su otkaze često dobivali veterani s većim plaćama, danas u njima mahom rade mlađi ljudi. No, zahvaljujući pojačanom interesu hedge fondova, ponovno raste potražnja za iskusnim trgovcima devizama. "Čini se kao da smo se vratili u devedesete", kaže Lauren van Biljon, voditeljica portfelja u Allspring Global Investmentsu.
"Imamo cijelu generaciju trgovaca koji nikad nisu doživjeli volatilnost."
Među novim licima je i Sasha Gill, koja je u rujnu dobila posao u odjelu devizne prodaje u banci Barclays iz Londona ravno s fakulteta. Prvo razdoblje u uredu provela je učeći mešetarski žargon, a posljednjih tjedana pomno prati Trumpovu platformu Truth Social. "Baš je uzbudljivo", kaže Gill. "Dosta smo rano imali odgovornost pomoći sa svim dodatnim protokom."
S obzirom na Trumpove nepredvidive promjene politike, prerano je za zaključke o tome hoće li nagli skok interesa dovesti do dugoročnog preporoda deviznog tržišta. No, zapošljavanje u sektoru već je u punom zamahu, a posebno su traženi iskusni trgovci koji su doživjeli financijsku krizu 2008., kad je volatilnost eksplodirala, tvrdi Adam Gazzoli, suosnivač tvrtke za posredovanje pri zapošljavanju Adamis Principle iz Londona. "Banke traže zaposlenike", kaže Gazzoli. "Mnogima nedostaju baš kadrovi sa sijedom kosom i više od 20 godina staža."
- Suautori: Greg Ritchie i Vassilis Karamanis.