Američki predsjednik Donald Trump u srijedu je učinio nešto što se mnogima činilo nezamislivim otkako je taj 78-godišnjak u studenom prošle godine izabran. Njegova carinska "nuklearna bomba", koja je uzdrmala svjetska tržišta, osjećat će se još dugo.
Indeks volatilnosti Cboe (VIX), koji investitori nazivaju i indeksom straha, dosegnuo je najvišu vrijednost od travnja 2020., nakon što je zaoštravanje trgovinskog rata srušilo indeks S&P 500 na najnižu razinu u posljednjih 11 mjeseci.
Ukupan broj izvedenih ugovora za kupnju prava na prodaju (put opcija) dosegao je rekord, budući da su investitori masovno tražili zaštitu od daljnjih padova. VIX je dan završio na 45,31 – razini koja nije zabilježena još od ranih mjeseci pandemije COVID-19.
"Takve razine globalnog rizika zapravo smo vidjeli samo tijekom kriznih razdoblja", izjavio je Stuart Kaiser, voditelj strategije trgovanja dionicama u Citiju. "To još nije kapitulacija, ali pokazuje da je tržište pod stresom."
JPMorgan Chase predviđa da će američko gospodarstvo ove godine skliznuti u recesiju, uzimajući u obzir mogući učinak carina koje je ovog tjedna najavila administracija predsjednika Trumpa.
"Očekujemo da će se realni BDP zbog carina smanjiti, te za cijelu godinu (četvrto tromjesečje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine) predviđamo pad od 0,3 posto, što je značajan pad u odnosu na raniju prognozu rasta od 1,3 posto", napisao je u petak glavni američki ekonomist banke Michael Feroli.
Prodaja dionica intenzivirala se, obveznice su ojačale, a cijena nafte pala je na četverogodišnje dno nakon što je predsjednik američke središnje banke Jerome Powell dao naslutiti da će šteta od trgovinskog rata biti veća nego što se u početku očekivalo – s mogućim posljedicama poput više inflacije i sporijeg gospodarskog rasta.
Indeks Nasdaq 100 ušao je u medvjeđe tržište jer je izgubio više od 20 posto vrijednosti od svog prethodnog vrhunca. Prinos na desetogodišnje američke državne obveznice pao je za tri bazna boda na 3,99 posto. Dolar je ojačao za jedan posto. Indeks S&P prošlog je tjedna izgubio 8,21 posto, Nasdaq 8,55 posto, a industrijski Dow Jones 7,41 posto.
Neki prognoziraju izrazito crne scenarije, a najčešće se spominje sjećanje na crni ponedjeljak iz 1987., kada je Dow Jones u jednom danu pao za više od 20 posto. Hoće li današnji ponedjeljak biti crn, uskoro ćemo doznati.
Sva će pažnja u ponedjeljak biti usmjerena na azijska tržišta, posebno kinesko, s obzirom na to da su njihove burze u petak, kada je Xi Jinping uzvratio s 34-postotnim carinama na američku robu, bile zatvorene zbog praznika.
Bloomberg Adria
Padovi su se proširili i na ostala svjetska tržišta: njemački DAX pao je 7,24 posto na tjednoj razini, japanski Nikkei 7,30 posto, kineski CSI 300 pao je za 1,76 posto, hongkonški Hang Seng 3,48 posto, a londonski FTSE 100 izgubio je 6,97 posto.
Alon Rosin, voditelj institucionalnih izvedenica u Oppenheimeru, kaže da su ulagači koji su osigurali pojedine dionice preko indeksnih opcija bili među najviše pogođenima.
"Vidjeli smo puno boli, puno prisilnih prodaja", rekao je Rosin o trgovanju u petak. "Ako vam je glavno osiguranje vezano uz indeks, dok držite volatilne pojedinačne dionice, to je brutalno neusklađeno."
Dobre vijesti dolaze s tržišta sirovina, ponajprije zlata, koje je, prema dokumentu Bijele kuće, jedno od rijetkih dobara izuzetih iz recipročnih carina. Cijena zlata nakon rekordnog skoka u srijedu blago je pala, jer su trgovci unovčili dobit, javlja Reuters. Trenutačna cijena iznosi 3.037 dolara po unci.
GOLDS:COM
GOLD SPOT $/OZ
3.038,24 USD
-77,105 -2,48%
vrijednost na početku trgovanja
3.115,35
posljednja zaključna vrijednost
3.115,345
promjena od početka godine
15,764526576491%
dnevni raspon
3.015,87 - 3.136,70
raspon u 52 nedjelje
2.267,87 - 3.167,84
Dilema: kupiti ili prodati?
Mnogi analitičari postali su vrlo oprezni kada je riječ o američkim dionicama i upozoravaju ulagače da izbjegavaju "kupnju pri padu" zbog prijetnje recesije.
Michael Hartnett iz Bank of Americe savjetuje prodaju rizičnih ulaganja dok Trump ne odustane od carina i ne fokusira se na porezne olakšice, povećanje energetske ponude, deregulaciju i agresivno povećanje gornje granice javnog duga. Mark Haefele iz UBS Global Wealth Managementa snizio je procjenu američkih dionica na "neutralnu".
Nouriel Roubini, direktor tvrtke Roubini Macro Associates i poznati kritičar iz vremena financijske krize 2008., smatra da bi korekcija tržišta mogla ići još dublje prije nego se raspoloženje među ulagačima stabilizira kada Trump ublaži trgovinske napade.
"Čak i ako pregovori počnu u sljedećim tjednima i napetosti se smanje, mislim da će tržište još malo pasti prije nego dosegne dno", rekao je Roubini na sastanku ekonomista i poduzetnika kraj jezera Como u talijanskom Cernobbiu.
Nafta nastavlja padati
Cijene nafte nastavile su padati i u petak, nakon burnog četvrtka. U petak su se terminske cijene spustile za gotovo jedan posto. Na cijene su pritisak izvršile Trumpove carine koje bi mogle usporiti gospodarsku aktivnost. Osim toga, naftni kartel OPEC+ najavio je da će povećati proizvodnju više nego što je ranije bilo planirano. Prošli je tjedan za naftu bio jedan od najlošijih u posljednjih nekoliko mjeseci. Cijena sjevernomorske nafte Brent s isporukom u lipnju pala je za dva posto ispod granice od 70 dolara za barel.
Terminske cijene američke nafte WTI s isporukom u svibnju pale su za 2,1 posto, na 66,5 dolara za barel. Proširena skupina zemalja OPEC+ u svibnju će na tržište plasirati dodatnih 411 tisuća barela nafte dnevno. Prijašnji plan bio je povećanje proizvodnje za 135 tisuća barela. Niže cijene nafte mogle bi se pokazati kao politička pobjeda Donalda Trumpa, koji je više puta kritizirao visoke cijene nafte.
Što ćemo pratiti ovaj tjedan?
Ponedjeljak, 7. travnja
- Njemačka objavljuje podatke o trgovinskoj bilanci i industrijskoj proizvodnji.
- Eurostat objavljuje podatke o maloprodaji.
- Održat će se sastanak europskih ministara trgovine/gospodarstva.
Utorak, 8. travnja
- Francuska objavljuje trgovinsku bilancu.
- Samsung objavljuje financijsko izvješće.
Srijeda, 9. travnja
- Američki FOMC objavljuje zapisnik sa sastanka i kvartalne prognoze.
- Europska komisija predstavlja AI akcijski plan za poticanje umjetne inteligencije u poslovanju.
- Stupaju na snagu više američke carine na uvoz iz više od 50 zemalja i teritorija.
Četvrtak, 10. travnja
- Kina objavljuje podatke o inflaciji.
- SAD objavljuje podatke o osnovnoj inflaciji i zahtjevima za naknade za nezaposlene.
Petak, 11. travnja
- UK objavljuje podatke o BDP-u i industrijskoj proizvodnji.
- Njemačka objavljuje podatke o inflaciji.
- Financijska izvješća objavljuju velike američke banke: JP Morgan, Wells Fargo, Bank of NY Mellon, BlackRock i Morgan Stanley.
- Rusija objavljuje podatke o inflaciji.