Kad je Trump najavio više nego očekivane carine na uvoz iz cijelog svijeta, Amerikanci su se požalili na predstojeća poskupljenja šampanjca, parmezana i Ferrarija.
No utjecaj na novčanike ide dosta dalje od luksuznih automobila i specijalizirane hrane. Kako nove carine stupaju na snagu, počevši od subote, uz osnovnu stopu od 10 posto, proizvođači i dobavljači svega, od osnovnih potrepština do obuće i kozmetike, morat će odlučiti koliko tog dodatnog troška prebaciti na potrošače.
Tokom Trumpovog prvog mandata, kada su uvedene ograničenije carine prema Kini, mnoge su kompanije prijavile da nisu mogle prenijeti dodatne troškove na kupce.
Čitaj više

Velike korporacije nisu zabrinute zbog carina, tvrdi Trump
Predsjednik Donald Trump izjavio je kako velike korporacije nisu zabrinute zbog njegove široke carinske kampanje, koja je izazvala najgori pad akcija od pandemije Covid-19.
06.04.2025

Indeks volatilnosti dostigao nivo iz vremena korone
Indeks volatilnosti Cboe (VIX), koji investitori često nazivaju i indeksom straha, dostigao je najviši nivo od aprila 2020.
05.04.2025
Carine od 10 posto stupile na snagu
Iako je osnovna carina već na snazi, više carine za neke zemlje - koje zamjenjuju, a ne dodaju se na stopu od 10% - trebale bi stupiti na snagu 9. travnja.
05.04.2025

Republikanci i demokrati ujedinjeni protiv Trumpovih carina
Posljedice agresivnih novih carina predsjednika Donalda Trumpa potaknule su Kongres na djelovanje.
04.04.2025
Evo nekoliko manje očekivanih proizvoda koji bi mogli poskupjeti:
Naočale Ray-Ban
Ray-Ban avijatorice bile su ključni dio imidža američkog predsjednika Joea Bidena. Kultne naočale, izvorno dizajnirane za američko zrakoplovstvo 1930-ih, a popularizirane u filmu Top Gun, pomogle su bivšem predsjedniku izgraditi sliku "pravog Amerikanca".
Većina tih naočala proizvodi se u malom planinskom selu u italijanskim Dolomitima, prije nego što se distribuiraju diljem svijeta – uključujući i SAD.
Joe Biden osim sladoleda voli i Ray-Ban | Chip Somodevilla/Getty Images
Ray-Ban, s brendovima poput Oakleya, Oliver Peoplesa i Vogue Eyeweara, dio je francusko-italijanskog diva EssilorLuxottica, najveće optičke kompanije na svijetu s tržišnom vrijednošću većom od 100 milijardi eura. U 2024. godini njihova prodaja u Sjevernoj Americi dosegla je gotovo 12 milijardi eura.
S obzirom na to da sada na uvoz iz EU-a vrijedi carina od 20 posto, kada recipročna mjera stupi na snagu 9. aprila, stiliziranje poput Mavericka iz Top Guna moglo bi značajno poskupjeti.
Nespresso
Nespressove kapsule godišnje se prodaju u 14 milijardi primjeraka diljem svijeta, ali ih proizvode samo tri švicarske tvornice.
Uvoz iz Švicarske u SAD sada je podložan carini od čak 31 posto, znatno više nego iz EU-a. Prema podacima Nestléa, globalna prodaja kapsula 2024. iznosila je 6,4 milijarde švicarskih franaka (7,5 milijardi dolara).

Perike i umjetne trepavice
Kina je najveći svjetski proizvođač i izvoznik perika, s godišnjim izvozom vrijednim oko tri milijarde dolara u 2022. godini. Drži oko 80 posto globalnog tržišta dodataka za kosu, a SAD je njihovo glavno izvozno odredište.
Osim toga, Kina proizvodi otprilike 70 posto svjetskih umjetnih trepavica, a Kina i Indija su među glavnim dobavljačima. Na te proizvode sada se primjenjuju carine od 34, odnosno 26 posto.
Perike u Zhèngzhōuu | VCG/Getty Images
Botoks
Amerikanci koji žele zategnuti bore mogli bi uskoro plaćati više za tretmane botoksom. Iako carine na farmaceutske proizvode još nisu precizirane, postoji bojazan da bi dosadašnji izuzeci mogli biti ukinuti.
AbbVie, proizvođač botoksa, većinu proizvoda izrađuje u irskom gradu Westportu. Tvornica posluje pod strogim sigurnosnim mjerama, s obzirom na to da se botoks izrađuje od jedne od najtoksičnijih tvari – toksina botulinum. Poskupljenja bi direktno pogodila potrošače, jer estetski zahvati nisu pokriveni zdravstvenim osiguranjem. AbbVie je 2024. prijavio prihod od 1,7 milijardi dolara od estetskog botoksa te još 2,7 milijardi dolara od terapijskog.
Prstenovi Oura
Za one koji prate svoje zdravlje, pametni prstenovi Oura mogli bi poskupjeti. Ti uređaji prate san, fizičku aktivnost i otkucaje srca poput pametnog sata, ali su popularni među onima koji ne vole glomazne uređaje na zapešću.
Brend je u vlasništvu finske tehnološke kompanije Oura Health. Novi model Oura Ring 4 lansiran je prije šest mjeseci i cijena mu je od 349 dolara.
David Paul Morris/Bloomberg
Bolnički kreveti
Jedan od najvećih proizvođača naprednih bolničkih kreveta - češka grupa Linet najavila je da će zbog carina morati povećati cijene za američke kupce i usmjeriti se na luksuznije proizvode s većom maržom. To bi moglo dodatno opteretiti američki zdravstveni sistem, već poznat po visokim troškovima. Prema riječima generalnog direktora Tomáša Kolára, SAD čini oko 20 posto njihove godišnje prodaje, vrijedne 370 miliona eura.
Birkenstock
Neke kompanije već najavljuju kako će odgovoriti na nove carine, a teret poskupljenja neće nužno pasti samo na američke potrošače.
Na nedavnom sastanku s ulagačima, čelni ljudi Birkenstocka izjavili su da kompanija "povijesno ima mogućnost prilagođavanja cijena globalno" kako bi ublažila pritiske poput carina. To znači da bi dio povećanih troškova mogao biti prebačen i na druga tržišta.
Kao i druge kompanije, Birkenstock revidira troškove i učinkovitost u cilju zaštite profitnih marži. Većina proizvodnje i dalje se odvija u Njemačkoj, ali SAD je najveće tržište tog proizvođača sandala, s gotovo 950 miliona eura prihoda godišnje.