Anna Wintour, dugogodišnja urednica magazina Vogue, saopštila je da ova publikacija u vlasništvu kompanije Condé Nast traži novog šefa uredničkog sadržaja za američko izdanje.
Osoba koja preuzme ovu novoformiranu poziciju vodiće svakodnevno uređivanje časopisa koji se već decenijama smatra najvećim autoritetom u modnoj industriji i pokretačem modnih trendova.
Wintour, koja trenutno obavlja funkcije globalne urednice Voguea i glavne direktorice sadržaja Condé Nasta, preuzela je proširene odgovornosti prije četiri godine, nakon velike reorganizacije kompanije. Ostala tržišta - uključujući Japan, Veliku Britaniju i Francusku - već imaju svoje posebne direktore uredničkog sadržaja.
Čitaj više

Dolce & Gabbana širi imperiju na sektor ljepote i luksuznih nekretnina
Kompanija cilja da do kraja finansijske 2027. godine dostigne milijardu evra prihoda od beauty segmenta, nakon što je prešla sa licenci na direktno upravljanje proizvodnjom i distribucijom parfema, šminke i proizvoda za njegu kože.
23.03.2025

Da li će brendovima trebati sasvim nova formula za uspjeh u 2025.
Potrošači sve osjetljiviji na cijene, biće pogođene čak i masovne onlajn platforme.
11.01.2025

Kako klimatska kriza mijenja tržište luksuza?
Lojalnost mladih klijenata postaće ključna za kompanije.
09.09.2024

Ekskluzivno: Vodimo vas na Armani izložbu u Milanu
Retrospektiva Giorgio Armani Privé 2005–2025, otvorena u prostoru Armani/Silos u Milanu, otkriva dosad neviđene arhivske komade, haute couture haljine koje su obeležile crvene tepihe i dizajnersku filozofiju najbogatijeg Italijana modne industrije pred njegov 91. rođendan.
07.06.2025
Anna Wintour promijenila modno novinarstvo i industriju
Anna Wintour je jedno od najuticajnijih imena u istoriji modne industrije. Rođena je u Londonu 1949. godine. Karijeru je započela u britanskim modnim i lifestyle magazinima prije nego što je 1988. postavljena za glavnu urednicu američkog Voguea - poziciju na kojoj je neprekidno bila punih 37 godina. Pod njenim vodstvom, Vogue je prerastao iz elitnog modnog časopisa u globalnu medijsku silu koja oblikuje ukus, karijere i industrije.
Ali, njen put u svijet mode nije bio bez izazova, iako je vrlo rano imala intuiciju gdje želi da bude. Započela ga je već sa 15 godina, kada joj je otac, inače urednik britanskog Evening Standarda, obezbijedio prvi posao u uticajnoj prodavnici Biba.
Nakon školovanja u sjevernom Londonu, upisala je obuku u Harrodsu, dok je istovremeno pohađala časove mode, ali ih je ubrzo napustila tvrdeći da se moda ili zna ili ne zna. Prvu praksu u časopisima stekla je radeći u kontroverznom magazinu Oz. Tokom 1970. godine, kada se Harper’s Bazaar UK spojio sa časopisom Queen, Wintour je započela karijeru kao asistentica urednika i od tada jasno saopštila da želi da bude urednica Voguea. Nakon sukoba s rivalkom, preselila se u New York i nastavila rad kao modna urednica u Harper’s Bazaaru, ali je ubrzo otpuštena zbog svojih inovativnih pristupa.
Kasnije je radila kao modna urednica u magazinu Viva, a zatim se poslije kratke pauze i veze s francuskim producentom, vratila na scenu kao modna urednica časopisa Savvy i New York Magazine, gdje je prvi put pokazala talenat za tada inovativni spoj mode i slavnih ličnosti na naslovnicama.
Godine 1983. prelazi u Condé Nast, gdje nakon pregovora prihvata poziciju kreativne direktorice Voguea, a 1985. postaje urednica britanskog Voguea, gdje uvodi velike promjene i stiče nadimak "Nuclear Wintour" zbog svoje odlučnosti i strogoće. Njene inovacije usmjerile su časopis ka modernoj, poslovnoj ženi, drugačijoj od tradicionalnog obrasca publike koja je čitala ovaj tip magazina. Zatim, preuzima časopis House & Garden u New Yorku i drastično mijenja njegov koncept, ali bez uspjeha. Godinu kasnije, 1988, postaje urednica američkog Voguea, gdje uspijeva da časopis vrati na vrh modnih magazina, koristeći svoju formulu snažnog povezivanja mode sa slavnim ličnostima.
Wintour je poznata po svom prepoznatljivom bobu, crnim naočalama i beskompromisnom uredničkom stavu. U svijetu mode, njen sud često je bio važniji od tržišnih trendova, a karijere dizajnera, fotografa, modela i urednika uveliko su zavisile od njenog odobravanja. Pokrenula je brojne karijere - od Johna Galliana i Alexandera McQueena, do Marca Jacobsa i Toma Forda - prepoznajući talenat prije nego što postane globalno prepoznat i prihvaćen.
Wintour je takođe bila pokretačka snaga u premošćavanju razlike između visoke mode i popularne kulture. Vogue je pod njenim vodstvom počeo da prikazuje pop zvijezde, glumice i kulturne ikone na naslovnim stranama, umjesto isključivo modela. Ova strategija je redefinisala ulogu modnih magazina u širem medijskom pejzažu.
Ali, njena moć nadilazi štampane medije. Kao dugogodišnja predsjednica Met Gale - najznačajnije modne humanitarne večeri u svijetu - Wintour je pretvorila događaj u spektakl koji kombinuje umjetnost, modu, politiku i slavne ličnosti. Pod njenim nadzorom, Met Gala je izrasla iz njujorške kulturne niše u globalni kulturni fenomen.
Godine 2020, Wintour je unaprijeđena u glavnu direktoricu sadržaja (Chief Content Officer) Condé Nasta, sa zadatkom da vodi uredničke strategije svih brendova kompanije širom svijeta. U tom svojstvu imala je ključnu ulogu u transformaciji tradicionalnog izdavaštva ka digitalnim i multimedijalnim platformama.
Uprkos kontroverzama, kritikama da podstiče ekskluzivnost i elitizam u modi, kao i povremenim tenzijama unutar redakcije, njen uticaj je neupitan. Za mnoge, Anna Wintour nije samo urednica - ona je institucija.
Povlačenje sa svakodnevnih dužnosti u Vogueu ne znači i kraj njenog uticaja. Kao žena koja je decenijama diktirala ritam modne industrije, ostaje simbol nepokolebljivog ukusa, uredničke vizije i kulturne moći. Kako saznajemo, ostaje na čelu svih brendova kompanije na globalnom nivou - uključujući Wired, Vanity Fair, GQ, AD, Condé Nast Traveler, Glamour, Bon Appétit, Tatler, World of Interiors, Allure i druge, s izuzetkom New Yorkera. Svi ovi brendovi dio su medijskog carstva porodice Newhouse. Nakon objave ove odluke, Wintour je vjerna svom legendarnom stilu, napravila smjelu modnu izjavu u cvjetnom topu, suknji u istom dezenu i jarko žutim sandalama, sjedeći u prvom redu na reviji Marca Jacobsa za jesen 2025. tokom Nedjelje mode u New Yorku, prije nekoliko dana.
Snima se nastavak filma koji je zauvijek promijenio pogled na svijet mode
Upravo je njen karakter poslužio kao nadahnuće za čuvenu urednicu Mirandu Priestly, koju je Meryl Streep maestralno odigrala u filmu 'Đavo nosi Pradu' iz 2006. godine, snimljenom prema romanu Lauren Weisberger, bivše Wintourine asistentice u Vogueu. Priča prati mladu i ambicioznu djevojku (Anne Hathaway) koja ulazi u svijet visoke mode pod vodstvom zastrašujuće šefice. Streep je za ovu ulogu dobila nominaciju za Oscara, a lik Mirande Priestly postao je sinonim za nemilosrdne šefove u bilo kojoj industriji.
Zanimljivo, Wintour nije uvijek bila oduševljena vezivanjem svog imena za taj lik. Jednom prilikom je izjavila da je film "fikcija", ali i dodala da je poštovala način na koji prikazuje trud i posvećenost neophodne za uređivanje magazina.
U trenutku kada Wintour napušta svoju dugogodišnju funkciju glavne urednice američkog Voguea, kompanija 20th Century Studios je potvrdila da se radi na nastavku filma. Režiju ponovo potpisuje David Frankel, a uloge repriziraju Meryl Streep, Anne Hathaway, Stanley Tucci i Emily Blunt, čija je karijera započela upravo zahvaljujući ovom filmu. Prema dostupnim informacijama, Kenneth Branagh se takođe pridružio glumačkoj ekipi nastavka, koji se za sada vodi pod nazivom The Devil Wears Prada 2.
Inače, urednica je i poznata po uživanju brojnih privilegija, uključujući vožnju u Mercedes-Benz S-klasi s vozačem, kako u New Yorku, tako i u inostranstvu, te mjesečni budžet za kupovinu od 200.000 dolara, kao i boravak u Coco Chanel apartmanu hotela Ritz u Parizu tokom evropskih nedjelja mode. Predsjednik Condé Nasta Samuel Irving Newhouse Jr. obezbijedio joj je besplatan zajam od 1,6 miliona dolara za kupovinu kuće u njujorškom Greenwich Villageu. Njena plata bila je zamamna, kao i uticaj koji je ostvarila - 2005. godine iznosila je oko dva miliona dolara godišnje.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...