Rast cijena struje u Bosni i Hercegovini u ovoj godini imaće domino efekat, inflacija već ide uzlaznom putanjom, a izvjesno je da će se rast cijena električne energije preliti i na druge proizvode i usluge. Dok cijene rastu, raste i potreba za dodatnim novcem, a Vlada Federacije BiH je taj problem riješila prodajom obveznica na Londonskoj berzi.
Ovo je pregled najvažnijih priča iz ove sedmice
Najavljeno poskupljenje električne energije u Bosni i Hercegovini, koje će se za domaćinstva kretati u rasponu od 4,8 do osam odsto u zavisnosti od potrošnje, dolazi u jeku već povišene inflacije i rastuće nesigurnosti na energetskom tržištu.
Rudi Lukačić, analitičar makroekonomije i tržišta kapitala pri Bloomberg Adriji, pojašnjava da energenti nose 11 odsto težine u indeksu potrošačkih cijena, te da bi najavljeno povećanje cijene struje od 4,8 do osam odsto moglo u četvrtom kvartalu povećati inflaciju za dodatnih 0,4 odstotna poena, uz pretpostavljeni prosjek rasta cijene od 6,4 odsto.
Cijena električne energije na njemačkoj berzi (EXAA Spot Price) porasla je za 10 posto od početka godine.
Visoke temperature uzrokuju znatan rast potrošnje električne energije, što često dovodi do vršnog opterećenja mreže. U nekim državama već su zabilježene redukcije i smanjena pouzdanost sistema, posebno u situacijama kada se jave i loši hidrološki uslovi. Provjerili smo kakva je situacija u Bosni i Hercegovini i koliko je njen elektroenergetski sistem spreman da odgovori na ovakve izazove.
Pitanje primjene Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljika (CBAM) u BiH sve češće izaziva konfuziju u javnosti, iako su rokovi koje je postavila Evropska unija jasni – puna primjena CBAM-a, uključujući i finansijsku obavezu kupovine CBAM certifikata za pokriće stvarnih emisija CO₂, počinje 1. januara 2026. godine.
Održivi razvoj predstavlja poseban izazov za Bosnu i Hercegovinu (BiH). Trenutno ulaganje oko 1.545 dolara po stanovniku u troškove vezane za Ciljeve održivog razvoja (SDG) je 62 odsto ispod prosjeka sličnih zemalja. Održivi razvoj je prilika i za inovativne finansijske instrumente, na čemu entiteti u BiH već rade i iniciran je razvoj fondova i obveznice za održivi razvoj.
BIRS u padu, Telekom industrija pod pritiskom AI
Berzanski indeks Republike Srpske (BIRS) ove godine pao je za više od sedam odsto, a među onima čija se vrijednost akcija strmoglavila dominiraju emitenti iz elektro sektora. Pročitajte ko su najveći gubitnici na Banjalučkoj berzi u ovoj godini.
Za druge podatke s domaćih, regionalnih i svjetskih berzi pratite našu rubriku Trendovi na tržištu.
Telekom industrija se mijenja pod pritiskom vještačke inteligencije (AI) i klaud tehnologije. Umjesto na klasične operatere, telekomunikacione kompanije sve više liče na tehnološke platforme i trenutno se nalaze usred najveće transformacije u ovom vijeku. To potvrđuje indeks Stoxx 600 Telekom, koji je od početka godine u plusu 12 odsto, a odnos cijene i zarade (P/E) iznosi 20, što je skuplje nego krajem prošle godine (16 puta).
Bosna i Hercegovina nema razvijenu infrastrukturu ni jasnu strategiju za izgradnju data centara, što bi moglo usporiti primjenu vještačke inteligencije i digitalnu transformaciju zemlje. Stručnjaci upozoravaju da trenutno postojeći kapaciteti mogu podržati osnovne cloud usluge, ali nisu dovoljni za ozbiljnije AI projekte. U međuvremenu, druge zemlje u regiji već privlače investitore zahvaljujući strateškom pristupu, povoljnim uslovima i institucionalnoj podršci.
Zaduženje FBiH u Londonu i konsolidacija Triglav Grupe u BiH
Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH) zadužena je prodajom obveznica na Londonskoj berzi za 350 miliona evra po kamatnoj stopi od 5,5 odsto. Debi FBiH na međunarodnom finansijskom tržištu bio je iznad očekivanja, a investitori su u prvim danima nakon objave početka upisa iskazali interes za kupovinu obveznica FBiH u iznosu većem od 1,8 milijardi evra.
Obveznice FBiH zainteresovale su JP Morgan, Eaton Vance, Nomura, Mesarete Capital, Vanguard, Payden & Rygel, UBS Wealth Management...
Bloomberg
Konsolidacija poslovanja kroz jedinstveno pravno lice - Triglav osiguranje d. d. Sarajevo, s filijalom u Republici Srpskoj - strateški je potez Triglav Grupe kojim želimo povećati prije svega stabilnost, a onda i efikasnost i jednostavnost poslovanja. Osiguranici mogu očekivati brže procese, jedinstven pristup i bolje korisničko iskustvo, rekao je u intervjuu za Bloomberg Adriju Emir Krivošija, izvršni direktor za poslove osiguranja u Triglav osiguranju d. d. Sarajevo.
Brendiranje i sport
Efikasno pozicioniranje brenda postaje ključna odredba na tržištu u vremenu kada je digitalni prostor preplavljen mnogobrojnim porukama, a pažnja korisnika sve kraća, posebno u IT sektoru. Stručnjaci kažu da efikasno pozicioniranje danas znači biti prepoznatljiv i pouzdan u očima kupaca, a ne samo prisutan.
Ovih dana u svijetu sporta pažnju javnosti u Hrvatskoj privukla je informacija kako dva svjetska brenda - Puma i Adidas - imaju u vidu da postanu novi brend sponzori hrvatske fudbalske reprezentacije. Istražili smo ko oblači fudbalere regionalnih reprezentacija.
Roger Federer godinama je dominirao teniskim terenima i pritom zaradio gotovo 130 miliona dolara od turnirskih nagrada. Međutim, njegova finansijska priča izvan teniskih terena impresivnija je od bilo kojeg trofeja. Istražili smo ko su najuspješniji sportisti biznismeni.
Tadej Pogačar će šestogodišnjim ugovorom zaraditi 50 miliona evra, plus moguće bonuse – Tour de France je u punom zamahu. Najveći biciklistički događaj završava 27. jula, a unatoč sve većoj popularnosti ovog sporta, novčane nagrade prestižne utrke ostaju iste. Pa za kakve se to iznose takmiče najbolji biciklisti svijeta?
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...