Berzanski indeks Republike Srpske (BIRS) ove godine pao je za više od sedam odsto, a među onima čija se vrijednost akcija strmoglavila dominiraju emitenti iz elektro sektora.

Najveći pad u prvoj polovini ove godine bilježe akcije Operatora distributivnog sistema (ODS) Elektrodistribucije Pale (-47,17 odsto).
Čitaj više

Analiza regionalnih berzi - šta nas očekuje u turbulentnoj 2025.
Analitičari Bloomberg Adrije donose novi presjek stanja na tržištu.
02.06.2025

Korporativne obveznice - put do novca i za emitente i za investitore
Korporativne obveznice sve češće su način na koji poslovna zajednica i investitori u Bosni i Hercegovini (BiH) dolaze do dodatnih sredstava.
20.05.2025

BLSE u 2024: Pad prometa, ko su gubitnici, a ko dobitnici
Banjalučka berza (BLSE) prošlu godinu je završila s prometom od 736,1 milion KM, uz pad od 30,21 odsto u odnosu na 2023. usljed smanjenja javnih ponuda obveznica i trezoraca RS.
15.01.2025

IPO u BiH nedosanjan san, ima li više prepreka ili prilika za rast
Prije 15-ak godina, kada je kompanija Fratello objavila IPO akcija, probuđena je nada da će tržište kapitala BiH oživjeti.
28.10.2024
Ovo preduzeće slijedi Krajinapetrol Banja Luka, čije su akcije pale za 26,96 odsto. Kako je Bloomberg Adria već pisala, kompanija je prvi kvartal završila u gubitku, a njen drugi najveći akcionar - kompanija Nes Banja Luka od februara smanjuje udio i prodaje akcije, nakon čega je Aktiva invest povećala udio i objavila ponudu za preuzimanje.
Poslije Krajinapetrola, najveći pad vrijednosti akcija bilježe druga preduzeća iz sistema Elektroprivrede Republike Srpske (ERS). Tako su akcije ODS Elektro-Bijeljine pale za 24,32 odsto, a Elektro Doboja za 18,52 odsto.
Slijede Hidroelektrane na Drini s padom vrijednosti akcija od 11,24 odsto te Hidroelektrane na Vrbasu, čije su akcije izgubile 9,55 odsto na vrijednosti u prvoj polovini godine.
Najveći rast
Najveći rast vrijednosti akcija bilježi Prvo penzionersko mikrokreditno društvo (MKD) Banja Luka (+20 odsto) te RiTE Gacko (+16,67 odsto).
Ukupan promet na BLSE u prvoj polovini godine iznosio je 328,53 miliona maraka, od čega se najveći dio odnosi na obveznice (283,47 miliona KM) i trezorske zapise (33,39 miliona KM).
Po iznosu redovnog prometa izdvajaju se akcije Krajinapretrola, obveznica Republike Srpske 4,50% 21/06/27 i akcije Telekoma Srpske.
Tržišna kapitalizacija Banjalučke berze na kraju juna ove godine iznosila je pet milijardi i 38,23 miliona KM.
Regionalna analiza: Svi indeksi u plusu osim BIRS-a
Podsjećamo, ranija analiza Bloomberg Adrije pokazala je da su tržišta akcija u Adria regionu pokazala mješovite rezultate od početka godine. Slovenija i dalje prednjači, pri čemu je indeks Ljubljanske berze SBITOP porastao za skoro 30 odsto do kraja maja, zahvaljujući snažnim rezultatima u prvom kvartalu kod svih njegovih komponenti.
U međuvremenu, Zagrebačka berza, Makedonska berza i Sarajevska berza zabilježile su umjerene dobitke, dok su berze u Beogradu i Banjoj Luci zaostajale u posmatranom periodu.
Međutim, do polovine jula ove godine došlo je do rasta regionalnih indeksa, te lokalnog SASX10, dok je BIRS dodatno potonuo.
|
Tržište u Republici Srpskoj bilo je pod teretom loših rezultata u energetskom sektoru, dok su i Srbija i Republika Srpska istovremeno pogođene političkom neizvjesnošću, napominju analitičari Bloomberg Adrije.
"Ostali regionalni indeksi trguju se u skladu sa širim evropskim prosjekom, dok su indeksi u BiH i dalje precijenjeni. Ovo pogrešno određivanje cijena uglavnom je uzrokovano slabim fundamentima kompanija i uporno niskom likvidnošću", naveo je analitičar Matej Vujanić.
U drugoj polovini godine Analitički tim Bloomberg Adrije očekuje nastavak rasta većine regionalnih akcijskih indeksa, iako sporijim tempom nego što je do sada uočeno, uz podsticaj daljnjih solidnih korporativnih rezultata.
"Međutim, zadržavamo oprezan stav prema indeksima BELEX i BIRS zbog konstantnih političkih neizvjesnosti u objema zemljama i slabih rezultata energetskih kompanija unutar BIRS indeksa, koje imaju značajnu indeksnu težinu", naveli su analitičari.
---tekst dopunjen najnovijim podacima o kretanju regionalnih indeksa
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...