Banjalučka berza (BLSE) u 2024. godini imala je ukupan promet od 736,1 milion maraka, uz pad od 30,21 odsto u odnosu na 2023. godinu usljed smanjenja javnih ponuda obveznica i trezorskih zapisa Republike Srpske.
U ukupnom prometu, najveći dio (77,5 odsto) se odnosi na javne ponude, dok redovan promet čini 12,5 odsto ukupnog prometa, a blok poslovi 9,8 odsto. Preuzimanja su činila zanemarivih 0,3 odsto ukupnog prometa.
U Eurobrokeru, koji je član Banjalučke berze, kažu da je 2024. godina za njih i za berzu bila još jedna dinamična poslovna godina.
Čitaj više
Top 10 hartija na BLSE i šta je uzrok pada ukupnog prometa
Ukupan promet na Banjalučkoj berzi (BLSE) u prvom polugodištu ove godine iznosio je 423,9 miliona maraka.
23.08.2024
IPO u BiH nedosanjan san, ima li više prepreka ili prilika za rast
Prije 15-ak godina, kada je kompanija Fratello objavila IPO akcija, probuđena je nada da će tržište kapitala BiH oživjeti.
28.10.2024
Banjalučka berza dobila novi Upravni i Nadzorni odbor
Među članovima ima nekoliko promjena u odnosu na dosadašnje sastave Upravnog i Nadzornog odbora.
02.07.2024
BLSE u 2023: Snažan rast prometa i uzlet elektro sektora
U okviru BIRS-a, najveći rast vrijednosti imale su akcije Elektro Doboja i Elektrodistribucije Pale.
15.01.2024
"Dešavanja na svjetskoj geopolitičkoj sceni su nastavila svoj uticaj na ekonomska kretanja u Bosni i Hercegovini, pa su se tako nastavili i određeni trendovi iz prethodne godine. Primjetno je da je usljed pada emisije dužničkih hartija došlo i do pada ukupnog prometa na Banjalučkoj berzi", ističu u Eurobrokeru.
Redovan promet rastao
Redovan promet na BLSE u 2024. godini je iznosio 92 miliona i veći je za 34,5 odsto u odnosu na redovan promet prethodne godine. Prosječna vrijednost po transakciji bila je 17.422 KM, a prosječni dnevni promet 364.023 KM.
"Na tržištu akcija se najviše trgovalo akcijama emitenta Banja Vrućica Teslić i to u iznosu od 10,54 miliona KM kroz 81 transakciju. Banja Vrućica ipak više neće biti prilika za investiranje, s obzirom na to da je nakon promjene pravne forme delistirana s Banjalučke berze", navode u Eurobrokeru.
Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria pisala, Banja Vrućica, zdravstveno-turistički centar (ZTC) iz Teslića, mijenja pravnu formu u društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o), odlučeno je na vanrednoj Skupštini akcionara održanoj 11. novembra 2024. godine.
Dodaju da je najviše transakcija, i to 1.032, obavljeno akcijama Telekoma Srpske Banja Luka, koji, prema njihovom mišljenju, i dalje ostaje najinteresantniji malim investitorima.
Na primarnom tržištu nije bilo inicijalnih emisija akcija (IPO), dok je u okviru sekundarnih ponuda (SPO) emitovano akcija u vrijednosti od 474 hiljade KM.
Trgovanje obveznicama na sekundarnom tržištu čini 49,4 miliona KM ili 53,64 odsto od redovnog prometa, a ukupan promet obveznicama 333,9 miliona KM ili 45,37 odsto od ukupnog prometa, stoga u Eurobrokeru mogu zaključiti da i dalje najveći promet na Banjalučkoj berzi čine dužničke hartije od vrijednosti i to prije svega obveznica Republike Srpske.
Indeksi: BIRS pao, ORS rastao
BIRS indeks, koji prati kretanje cijena na tržištu akcija, na kraju godine je zabilježio kumulativni pad od 5,17 odsto, dok je vrijednost ORS indeksa, koji prati kretanje cijena obveznica Republike Srpske, rasla za 4,38 odsto.
Uzlet akcija ODS, a pad akcija proizvodnih preduzeća ERS
A koje akcije su donijele najveći prinos investitorima analizirali su u Analitičkom timu Bloomberg Adrije.
Analitičar za makroekonomiju i tržišta kapitala Bloomberg Adrije Mihael Blažeković navodi da su u okviru indeksa BIRS najviše rasle akcije operatera distributivnih sistema (ODS) Elektroprivrede Republike Srpske (ERS), odnosno preduzeća Elektrokrajine Banja Luka (+47,36 odsto), Elektrodistribucije Pale (+39,16 odsto) i Elektro-Bijeljine (+24,57 odsto).
"Najveći pad bilježe akcije proizvodnih preduzeća ERS, Rudnika i Termoelektrane (RiTE) Gacko (-60 odsto), RiTE Ugljevik (53,34 odsto) i Hidroelektrana na Trebišnjici (-16,84 odsto)", ističe Blažeković.
Ostali promet: 15 blok poslova i 10 preuzimanja
Na Banjalučkoj berzi lani je obavljeno 15 blok poslova u ukupnoj vrijednosti od 71,7 miliona KM, a najveći dio (58,7 miliona KM) odnosi se na akcije MF Banke Banja Luka. Podsjećamo, kako je Bloomberg Adria objavila, MF grupa nije uspjela u namjeri da potpuno preuzme MF banku Banja Luka jer fond GLS Alternative Investments nije prihvatio njihovu ponudu od 193,27 KM po akciji, koliko su bili spremni da plate.
Pored ovog preuzimanja, kroz blok poslove prometovane su i akcije Banje Vrućice (5,9 milona KM) i Boksita iz Milića (3,4 miliona KM).
Tokom godine, obavljeno je 10 preuzimanja akcionarskih društava, a ukupna vrijednost preuzetih akcija iznosila je 1,9 miliona maraka, od čega su najvrednije akcije (1,5 miliona KM) Boksita iz Milića.
Na tržištu novca u 2024. godini nije bilo sklopljenih repo poslova, a nisu evidentirane ni aukcije za paket akcija.
Banjalučka berza je 2024. godinu završila s 18,5 milijardi KM tržišne kapitalizacije i 559 listiranih hartija od vrijednosti.