Pitanje primjene Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljika (CBAM) u Bosni i Hercegovini sve češće izaziva konfuziju u javnosti, iako su rokovi koje je postavila Evropska unija jasni – puna primjena CBAM-a, uključujući i finansijsku obavezu kupovine CBAM certifikata za pokriće stvarnih emisija CO₂, počinje 1. januara 2026. godine.
Prema zakonodavstvu EU, ne postoji pravni osnov za odgodu ove obaveze, ni za BiH, niti za bilo koju drugu zemlju koja nije članica Evropske unije, kažu iz Delegacije Evropske unije u BiH. Naglašavaju da se BiH mora na vrijeme pripremiti kako bi do januara 2026. godine u potpunosti ispunila sve obaveze koje proizlaze iz ovog mehanizma.
Jednaka primjena CBAM-a i za treće zemlje
Mehanizam za ugljično prilagođavanje na granicama EU stupio je na snagu 1. oktobra 2023. godine. Tokom prijelazne faze, kompanije iz zemalja koje izvoze određenu robu u EU, poput čelika, cementa, đubriva, aluminija i električne energije, moraju podnositi kvartalne izvještaje o emisijama ugljendioksida (CO₂) sadržanim u određenim kategorijama proizvoda. Ova faza ne uključuje finansijska plaćanja, ali je obavezna.
Delegacija EU u BiH
Iz Delegacije EU u BiH pojašnjavaju da se CBAM za zemlje koje nisu članice EU, poput BiH, primjenjuje jednako, osim ako zemlja ne uspostavi nacionalni sistem trgovine emisijama (ETS) koji EU prizna kao ekvivalentan svom sistemu. Druga opcija je mogućnost da se dokaže da su na izvezene proizvode već plaćeni troškovi emisije ugljika kroz sistem koji EU priznaje kao ravnopravan.
"Ako takav sistem bude u potpunosti operativan i prepoznat kao ekvivalentan, tada se CBAM certifikati neće morati kupovati za obuhvaćene proizvode", navode iz Delegacije EU u BiH.
Međutim, uspostavljanje ETS-a zahtijeva najprije razvijanje sistema za monitoring, izvještavanje i verifikaciju emisija (MRVA), što podrazumijeva donošenje zakonskih propisa, kao i punu operativnu funkcionalnost, a to je proces koji obično traje najmanje dvije godine. Tek nakon toga se može razviti, zakonodavno uspostaviti i implementirati ETS, što zahtijeva dodatno vrijeme.
Također, izvoz električne energije može biti izuzet iz CBAM-a samo ako je uspostavljena berza električne energije i ispunjeni su drugi tehnički uslovi. Međutim, ovo izuzeće se neće odnositi na ostale proizvode obuhvaćene CBAM-om.
Neophodno je usvajanje novog Zakona o regulatoru električne energije, prijenosu i tržištu električne energije na državnom nivou, što će predstavljati važan korak ka usklađivanju sa standardima EU tržišta energije. To je i jedan od preduslova za uspostavljanje berze električne energije, kao i jedan od uslova za moguće izuzeće izvoza električne energije iz CBAM sistema.
Ipak, iz Delegacije EU u BiH naglašavaju da sam zakon nije dovoljan za odgodu ili izbjegavanje CBAM obaveza. Potrebne su dodatne zakonodavne, tehničke i institucionalne reforme.
Uslovi koje BiH mora ispuniti
Prema Uredbi (EU) 2023/956, BiH mora ispuniti širi set konkretnih uslova kako bi izvoz električne energije bio izuzet iz CBAM-a. To uključuje formalno usvojen i funkcionalan zakon o sistemu trgovine emisijama (ETS), koji propisuje obavezu kupovine dozvola za emisiju stakleničkih gasova za sve subjekte koji emitiraju te gasove.
Također, BiH mora imati operativan domaći ETS – koji mora biti i funkcionalan, s platformom za trgovinu koja određuje tržišnu cijenu dozvola za emisije. BiH mora imati razvijen i funkcionalan sistem monitoringa, izvještavanja i verifikacije emisija (tzv. MRVA), koji je usklađen sa standardima EU ETS-a. Osim toga, BiH mora povezati svoje tržište električne energije sa sistemima susjednih država, osiguravajući transparentnu prekograničnu trgovinu električnom energijom.
Depositphotos
Prema pravilima EU, izuzeća ili privremena odgađanja CBAM obaveza za električnu energiju su moguća samo ako su svi ovi uslovi u potpunosti ispunjeni i ako Evropska komisija prizna njihovu ekvivalentnost.
"Bez ovih elemenata, izvoznici električne energije iz BiH, kao i izvoznici ostalih proizvoda obuhvaćenih CBAM-om, morat će kupovati CBAM certifikate od 2026. godine", upozoravaju iz Delegacije EU u BiH.
Izazovi u uspostavljanju berze električne energije
Bosna i Hercegovina se suočava s nekoliko ključnih izazova pri uspostavljanju funkcionalne berze električne energije. Jedan od najvećih izazova jeste nedostatak jasne zakonske osnove. Neophodno je usvajanje Zakona o regulatoru električne energije, prijenosu i tržištu električne energije na državnom nivou, koji bi definirao pravila, odgovornosti i tržišne uslove.
Postojeća elektroenergetska mreža zahtijeva modernizaciju i digitalizaciju kako bi se omogućila pouzdana i transparentna trgovina.
Treći izazov je ograničena regionalna integracija, što podrazumijeva potrebu za jačanjem povezanosti s elektroenergetskim mrežama susjednih zemalja i EU, kako bi se omogućila prekogranična trgovina i povezivanje tržišta.
Šta je ključno za domaće proizvođače
Usklađivanje sa sistemom EU za trgovinu emisijama (EU ETS) ključno je za domaće proizvođače, jer omogućava izbjegavanje dvostrukog oporezivanja ugljika i smanjuje troškove izvoza.
Ako BiH uspostavi funkcionalan ETS priznat kao ekvivalent EU ETS sistemu, domaći proizvođači mogu biti djelimično ili potpuno izuzeti od obaveze kupovine CBAM certifikata, jer bi njihove emisije već bile obuhvaćene nacionalnim sistemom.
Također, nacionalni ETS omogućava postepeno uvođenje cijene ugljika, što preduzećima daje vrijeme za prilagođavanje, umjesto da se suočavaju s naglim troškovima kada CBAM-ove pune finansijske obaveze počnu 2026. godine.
Isto tako, kroz uspostavu nacionalnog ETS-a, prihod od dozvola može se iskoristiti za podršku zelenoj tranziciji – naprimjer finansiranjem poboljšanja energetske efikasnosti, zelenih tehnologija i inovacija u industriji.
Uloga uspostave berze u procesu dekarbonizacije
Delegacija EU u BiH naglašava da berza električne energije ima ključnu ulogu kako u procesu dekarbonizacije energetskog sektora tako i usklađivanju sa standardima EU tržišta, kao i s klimatskim standardima. Berza omogućava transparentno formiranje cijena na osnovu tržišnih pravila, ravnopravan pristup tržištu za sve proizvođače, iste prilike za prodaju električne energije svim proizvođačima, uključujući i one koji proizvode električnu energiju iz obnovljivih izvora. To pomaže privlačenju investicija u čistu energiju i ubrzava tranziciju ka energetskom miksu s niskim emisijama ugljika.
Pored toga, berza je i osnova za povezivanje s regionalnim i EU tržištima uključujući i mogućnost budućeg povezivanja s jedinstvenim tržištem električne energije EU za dan unaprijed.
"Sa stanovišta klimatske politike, berza također pruža tehničku osnovu za uspostavljanje nacionalnog sistema trgovine emisijama (ETS)", ističu iz Delegacije EU u BiH. Ona omogućava, dodaju, transparentno mjerenje i upravljanje energetskim tokovima i povezanim emisijama, što je osnovni zahtjev za implementaciju kredibilnog mehanizma određivanja cijene ugljendioksida.
"Na kraju, berza električne energije nije samo tržišni alat, ona predstavlja kamen temeljac za modernizaciju energetskog sektora BiH, podršku zelenoj tranziciji i zaštitu domaće industrije kroz uvođenje fer, tržišno zasnovanih podsticaja za smanjenje emisija, bez ugrožavanja konkurentnosti", kažu iz Delegacije EU u BiH.
Podrška projekta EU4Energy
Projekt EU4Energy, koji finansira Evropska unija sa 4,4 miliona eura, pruža značajnu podršku BiH u prevazilaženju ovih izazova, pomažući domaćim kompanijama da razumiju i prilagode se dinamičnim klimatskim i tržišnim zahtjevima EU, uključujući CBAM, ETS i generalno proces zelene tranzicije.
Između ostalog, EU4Energy projekt je izradio novi Zakon o regulatoru električne energije, prijenosu i tržištu električne energije u BiH, koji je sada spreman za usvajanje, kao i detaljnu studiju o uspostavljanju berze električne energije, s planom implementacije "korak po korak".
Depositphotos
Projekt organizira obuke i jača tehničke i institucionalne kapacitete neophodne za funkcioniranje savremenog tržišta električne energije. Kroz obuke, tehničku pomoć i analize, projekt pruža praktična znanja o tome kako se uskladiti s novim pravilima i ostati konkurentan na EU tržištu.
"Cilj ovih aktivnosti je da BiH bude spremna za integraciju u regionalna i EU tržišta, te da ispuni preduslove za moguće izuzeće izvoza električne energije iz CBAM sistema", ističu iz Delegacije EU u BiH. Također, podržana su dva Centra za održivu energetsku tranziciju na univerzitetima u BiH koji jačaju obrazovne i istraživačke kapacitete za dugoročnu tehničku podršku preduzećima.
Iz Delegacije EU u BiH zaključuju da sve ove aktivnosti jačaju spremnost privatnog sektora da ispuni EU standarde, smanjuju rizik od dodatnih troškova zbog neusaglašenosti i pomažu kompanijama da se pozicioniraju za uspjeh u niskougljičnoj ekonomiji.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...