Trumpove carine uzdrmale su sve sektore i zemlje. Iako ih je sada stopirao na 90 dana za države koje nisu uvele protumjere, situacija se mijenja iz minute u minutu, gubi li kompas ili ipak zna šta radi teško je prognozirati.
Nakon što su u srijedu na snagu stupile Trumpove takozvane recipročne carine, zadavši jak udarac svjetskoj ekonomiji, ništa ne miruje, najviše su u posljednjih 100 godina. Kina je prema prvobitnom planu trebala plaćati nove namete od čak 104 posto, a dodatne carine su uvedene i za oko 60 trgovinskih partnera koji imaju suficit s Amerikom. U subotu su nastupile carine od 10 posto, uvedene za većinu zemalja s kojima SAD trguje.
Međutim nameti na Kinu su nastavili rasti pa sada iznose 125 posto. Kina je nakon novih carina koje je uveo predsjednik Donald Trump reagirala na SAD i najavila da će povećati carine na američku robu na 84 posto, čime se trgovinski sukob između dviju najvećih svjetskih ekonomija dodatno produbio.
Trump je početno povećanje carina na kinesku robu od 34 posto pravdao kao pravedan način za izjednačavanje prepreka koje Peking postavlja američkim kompanijama i proizvodima, a potom ih je dodatno povećao nakon što je Peking uzvratio vlastitim nametima.

Najviši kineski zvaničnici razgovaraju o dodatnim mjerama podrške kineskoj privredi. Peking je zabrinut zbog zaoštravanja trgovinskog rata između dviju najvećih svjetskih ekonomija.
I Evropska unija odobrila je carine za oko 21 milijardu eura američke robe kao odmazdu za carine od 25 posto, koje je predsjednik Donald Trump prošlog mjeseca uveo na izvoz čelika i aluminija iz EU. Međutim, na ovome se nije zaustavilo, pa je EU također odgodila provođenje kontramjera na američku robu također za 90 dana. Ova odluka donesena je svega nekoliko sati nakon što je Trump saopćio da on pauzira uvođenje "recipročnih" carina od 20 posto na skoro sav izvoz iz EU. Umjesto toga, primjenjivat će se jedinstvena stopa od 10 posto.
Da ništa još nije sigurno potvrđuje i Trumpov korak unazad po pitanju carina, i to državama koje nisu uvele protumjere nakon njegovih carina, pa je tako carine zamrznuo na 90 dana.
Indeks S&P 500 nakon te vijesti promijenio je smjer i do 19:35 porastao za više od sedam posto.
Pad berzi i cijena nafte
Trump izazvao pad evropskih berzi, najgori od 2020. godine. Analizirali smo u šta treba investirati nakon dramatičnog pada berzi prošle sedmice i ništa manje stresnog početka ove sedmice na svjetskim tržištima. Stručnjaci savjetuju investitorima da diverzifikuju investicioni portfelj i razmotre kupovinu međunarodnih akcija i obveznica, ali i da ne paniče.
Raspoloženje investitora oscilira iz dana u dan, a volatilnost podsjeća na igru na sreću. U takvom kontekstu, američke investicione banke sve otvorenije saopštavaju povećanu vjerovatnoću recesije 2025.
Cijene nafte naglo su pale prošlog četvrtka i zabilježile najveći procentualni pad od 2022. godine, dan nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio nove široke uvozne carine. Pad cijena nastavljen je i u petak, pa je tako referentna nafta Brent dodatno pojeftinila za oko 1,4 posto na 68,75 dolara za barel, nakon što je u četvrtak izgubila 6,42 posto vrijednosti.
Cijena sirove nafte Brent je od Trumpove najave carina na njegov "Dan oslobođenja" potonula sa 75 na oko 65 dolara po barelu, dok je barel WTI-ja pao sa 72 na 61 dolar po barelu, s tendencijom daljnjeg pada.
S obzirom na značajan pad na svjetskoj pijaci, za očekivati je da će se pad desiti i na našem domaćem tržištu, ono što je značajno jeste da trenutno nema ni povećanja. Prema dostupnim podacima, pojedini derivati već bilježe pad, bar kada je riječ o Federaciji BiH.
Carine ugrožavaju namjensku industriju
S obzirom na to da bi carine, kako navode stručnjaci, najviše mogle pogoditi bh. namjensku industriju – trenutno se aktivno traže načini kako bi se sačuvala ova privredna grana.
Adnan Prevljak, v. d. direktora kompanije Igman, koja je jedna od najvećih u namjenskoj industriji, za Bloomberg Adriju je kazao da njihov posao posljednjih godina rapidno raste upravo zbog sve veće globalne potražnje.
Kazao je da mnoge zemlje značajno povećavaju ulaganja u odbranu tako da i njihova kompanija upravo zbog toga bilježi povećanu proizvodnju.
Ova kompanija ostvarila je značajan porast prihoda u 2024. godini, dostigavši ukupne prihode od približno 179 miliona KM.
Ova kompanija je protekle sedmice potpisala i višemilionski ugovor o proizvodnji i isporuci municije Ministarstvu unutrašnjih poslova Iraka. Riječ je o najvrednijem ugovoru u historiji ove fabrike.
Kineska platforma promijenila online tržište u BiH
Strane online trgovine sve više uzimaju domaće tržište. Prema ShoppersMind istraživanju koje je kompanija Valicon provela u februaru 2025. godine, a koje će biti prezentirano na eComm konferenciji 17. aprila, Temu je postao najčešći izbor za online kupovinu i odmah zauzeo prvo mjesto po vrijednosti kupovina.
Veći broj kupovina s Temua direktno je utjecao na to da je većina, odnosno 83 posto kupovina obavljeno na stranim internet shopovima, za razliku od 58 posto u 2022.
Jasmin Marić, business development manager u Olx Goup, ranije je u emisiji Spotlight na Bloomberg Adria TV kazao da je ulazak stranih igrača izazvao tektonske promjene na domaćem tržištu online trgovine.
Kaja Kallas, visoka predstavnica Evropske unije (EU) za vanjsku politiku i sigurnost i potpredsjednica Evropske komisije boravila je ove sedmice u Bosni i Hercegovini (BiH), gdje je istakla da je EU posvećena evropskom putu BiH, kao i sigurnosti i stabilnosti regije.
Kaja Kallas u BiH (Delegacija EU u BiH)
Prošle sedmice analizirali smo i Evropsko tržište kapitala, koje je prema podacima imalo solidnu 2024. godinu, pogotovo ako uzmemo u obzir sva politička previranja i generalno skromna očekivanja ekonomskog rasta, probleme s produktivnošću i potražnjom, kao i perzistentnu inflaciju. Finansijski sektor je bio definitivni pobjednik evropskog tržišta kapitala – cijene akcija banaka u Evropi, posmatrane kroz indeks Stoxx Europe 600 Banks, dodale su oko 25 posto samo u 2024, čime su znatno nadmašile rast općeg indeksa Stoxx Europe 600 od oko šest posto u toku 2024.
Minimalna plata u Federaciji Bosne i Hercegovine od početka 2025. godine povećana je sa 619 KM na 1.000 KM, što je jedna od najznačajnijih ekonomskih mjera u posljednjim godinama. Rast minimalne plate doprinio je i rastu prosječne plate, koja je u januaru nominalno porasla za 8,3 posto i realno za 7,1 posto u odnosu na decembar 2024.
Odluka koja je donijela olakšanje za desetine hiljada radnika izazvala je snažne reakcije širom privrednog sektora. Dok sindikati i zaposleni pozdravljaju potez kao korak ka dostojnijem životu i radu, poslodavci i ekonomski analitičari upozoravaju na moguće negativne posljedice – od rasta inflacije do smanjenja konkurentnosti.
Trump udara i u sport
U utorak je počeo 26. Međunarodni sajam gospodarstva u Mostaru, na kojem učestvuje 800 izlagača i traje do 12. aprila. Zemlja partner je Italija, čiji se izlagači predstavljaju na zajedničkom prostoru od 400 kvadratnih metara s naglaskom na poljoprivredno-prehrambeni sektor, industrijsku opremu i kulturnu baštinu.
Donald Trump okrenuo je sve na glavu, a istu sudbinu moglo bi doživjeti i Svjetsko prvenstvo koje njegove Sjedinjene Države trebaju naredne godine organizirati s nekad partnerskim Meksikom i Kanadom. Jedan drugi sport je u velikom naletu. Flag football će debitirati na Olimpijskim igrama u Los Angelesu 2028, ali dotad bi već mogao dobiti profesionalnu ligu.