Najviši kineski zvaničnici sastaju se u četvrtak kako bi razgovarali o dodatnim mjerama podrške kineskoj privredi nakon što je američki predsjednik Donald Trump povećao carine, kažu dobro obaviješteni izvori.
Na sastanku će biti riječi o mjerama podrške za stanovanje, potrošnju i tehnološke inovacije. Zasebno će biti održan sastanak o mjerama za jačanje kineske ekonomije i stabilizaciju tržišta. Dnevni red je podložan promjenama.
Planirani sastanci ukazuju na rastuću zabrinutost Pekinga zbog zaoštravanja trgovinskog rata između dvije najveće svjetske ekonomije. Kina je u srijedu saopćila da uvodi carinu od 84 posto na sav uvoz iz Amerike, počevši od 10. aprila, odgovarajući na američke carine od 104 posto na kinesku robu.
Čitaj više

Trumpov korak unatrag po pitanju carina izdigao indeks S&P 500 u visine
Za države koje nisu uvele protumjere slijedi 90-dnevna pauza.
09.04.2025

Carinski rat se zahuktava: Kina uzvraća s carinama od 84 posto na američku robu
Trump je početno povećanje carina na kinesku robu od 34 posto pravdao kao pravedan način za izjednačavanje prepreka koje Peking postavlja američkim tvrtkama i proizvodima, a potom ih je dodatno povećao nakon što je Peking uzvratio vlastitim nametima.
09.04.2025

Sanchez pozvao EU na preispitivanje odnosa s Kinom
Svjetska tržišta se bore s volatilnošću uslijed stupanja na snagu američkih recipročnih carina.
09.04.2025
Međutim, Trump je i na to odgovorio, povećavši carine Kini na 125 posto, dok je desetinama drugih trgovinskih partnera pauzirao namete.
Ured za informiranje Državnog vijeća Kine nije odgovorila na komentar na faks.
Globalna tržišta su veoma volatilna od kada je Trump uveo globalne carine. Kopneni juan pao je na najslabiji nivo od 2007. godine.
Kina je saopćila da ima dosta prostora za manevar, kao što je ublažavanje troškova pozajmljivanja i obavezne rezerve za zajmodavce, kako bi odbranila svoju ekonomiju, objavio je vodeći list Komunističke partije People's Daily na naslovnoj strani ranije ove sedmice.
Peking je također preduzeo korake da ograniči ulaganja lokalnih kompanija u Ameriku, što bi Kini moglo poslužiti kao dodatna poluga u potencijalnim trgovinskim pregovorima s Trumpovom administracijom.