Sjedinjene Američke Države (SAD) uvode Kini carine od 104 odsto minut poslije ponoći po njujorškom vremenu, rečeno je na konferenciji za novinare u Bijeloj kući. Posljednje sate prije nego što carine EU, Kini i drugim zemaljama stupe na snagu, američki predsjednik Donald Trump proveo je u pregovorima s američkim saveznicima.
Čini se da će još dugo pregovarati s Pekingom, pošto je odlučio da poveća najavljene carine za dodatnih 50 odsto, i to u satima pred njihovo uvođenje.
Trump je u utorak najavio trgovinske pregovore, a tržišta su se oporavila, jer se pojavio optimizam da će smanjiti ili ukinuti carine najavljene desetinama zemalja. Izgledi za postizanje sporazuma s Južnom Korejom su "dobri", ocijenio je američki predsjednik nakon telefonskog razgovora s vršiocem dužnosti predsjednika Hanom Duk-suom, dok su drugi azijski i evropski lideri najavili shuttle pregovore s Bijelom kućom.
Trump je najavio da će sa državama pregovarati ne samo o carinama, već i o drugim pitanjima. Kada je Peking signalizirao da neće odustati od trgovinskog rata, Trump je rekao da čeka telefonski poziv kineskih zvaničnika i
optužio ih za loše vladanje situacijom.
Carine od 104 odsto biće uvedene na širok spektar kineske robe. U taj paket carina spadaju prethodno najavljeni nameti zbog krize s fentanilom, recipročne carine, kao i dodatna osveta koju je najavio nakon što je Kina zaprijetila oporezivanjem američkih proizvoda.
"Kina takođe želi dogovor, ali ne znaju kako da počnu. Čekamo njihov poziv. Desiće se!", rekao je američki predsjednik. Međutim, teško je zamisliti kineskog predsjednika Xi Jinpinga kako žuri da kontaktira svog američkog kolegu radi hitne pomoći.
"U trgovinskim i carinskim ratovima nema pobjednika, a protekcionizam ne vodi nikuda. Kinezi ne izazivaju nevolje, ali nećemo pred njima ustuknuti. Zastrašivanje, prijetnje i ucjene nisu pravi način za saradnju s Kinom", rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova.
Carine za oko 60 zemalja, američkih trgovinskih partnera koje je Trump nazvao "najgorim kriminalcima", takođe bi trebalo da stupe na snagu poslije ponoći po njujorškom vremenu. Među njima su i carine od 25 odsto na uvoz iz Južne Koreje i najmanje 34 odsto na kinesku robu.
Indeks S&P 500 je skočio za 3,4 odsto kada se njujorška berza otvorila. Nasdaq 100 je prvo porastao za 3,5 odsto da bi zatim opao, nakon što su Trumpovi komentari podstakli optimizam da će on posredovati u dogovorima da smanji ili odustane od carina.
Trumpove carine stupaju na snagu, a to je u direktnoj vezi s hitnim pregovorima s američkim partnerima, rekao je Jamieson Greer, predstavnik Trumpovog kabineta zadužen za trgovinu, koji je bio gost Kongresa u utorak.
"Ako imate bolju ideju da postignemo reciprocitet i smanjimo naš trgovinski deficit, želimo da čujemo šta imate da kažete. Želimo da pregovaramo s vama. I to ide u oba smjera", izjavio je Greer.
Američki predsjednik je rekao da je razgovarao s južnokorejskim liderom o "carinama, brodogradnji i velikoj kupovini" američkog tečnog prirodnog gasa. Takođe je razgovarao o "njihovom zajedničkom ulaganju u naftovodu Aljaske i plaćanju velike vojne zaštite koju pružamo Južnoj Koreji".
Bloomberg Mercury
Ministar finansija Scott Bessent rekao je ranije da će "Japan imati prioritet" na dugom spisku država koje žele da postignu dogovor s Amerikom o ukidanju carina. Trump i japanski premijer Shigeru Ishiba razgovarali su u ponedjeljak o početku pregovora, a japanski lider zatražio je od američkog kolege da još jednom razmisli o daljnjim koracima.
Direktor Nacionalnog ekonomskog savjeta Bijele kuće Kevin Hassett kaže da je Trump dao jasno uputstvo svom timu da pregovara s prijateljskim državama. "Predsjednik će odlučiti kada i da li da razgovara s Kinom, ali upravo sada smo dobili instrukcije da damo prioritet našim saveznicima i trgovinskim partnerima kao što su Japan i Južna Koreja", rekao je Hassett u intervjuu za Fox news.
Očekuje se da će italijanska premijerka Giorgia Meloni otputovati u SAD na pregovore o eventualnim olakšicama. Trump je za sada pohvalio trgovinske partnere koji su ponudili ustupke, a odbacio je neke ponude, između ostalog prijedlog izraelskog premijera Benjamina Netanyahua za brisanje trgovinskog suficita sa SAD-om. Trump je takođe odbacio ideju o opštoj pauzi prije nego što tarife stupe na snagu.
"Možemo da imamo carine zauvijek, a možemo i da pregovaramo, jer Amerika ima i druge interese", rekao je Trump u ponedjeljak.
Među Trumpovim najbližim saradnicima, mišljenja o carinama su podijeljena. Elon Musk je kritikovao uvođenje recipročnih carina. Otišao je i korak dalje, pa je u postu na mreži Iks napisao da je Trumpov trgovinski savjetnik Peter Navaro "zaista moron".
---U pisanju pomogli Catherine Lucey, Donato Paolo Mancini, Josh Wingrove