Predsjednik SAD-a Donald Trump uveo je "recipročne carine" na praktično svu robu koja dolazi u Sjedinjene Američke Države (SAD), a među zemljama koje su pogođene ovom mjerom je i Bosna i Hercegovina (BiH) sa carinom od 35 odsto. Koji sektori će najviše trpjeti udar koji nose carine?
Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku dana:
Više od 100 bh. firmi pod direktnim udarom američkih carina - šta dalje?
Kada je riječ o vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH i SAD-a, naša zemlja je samo u periodu od 1. januara do 28. marta ove godine izvezla robu i usluge u vrijednosti od 60,8 miliona KM, a iz SAD-a je u našu zemlju uvezeno robe u iznosu od 19 miliona KM.
Podaci pokazuju da više od 100 bh. firmi svoje proizvode plasira direktno na tržište SAD-a i na njih će carine sigurno imati uticaj.
Šta BiH može očekivati nakon američkih carina od 35 odsto
Iako BiH nema značajniju trgovinsku razmjenu sa SAD-om, ipak može osjetiti ozbiljne ekonomske posljedice kroz svoje ključne partnere, prije svega Evropsku uniju, koja je pogođena dodatnim carinama od 20 odsto, smatra ekonomista Faruk Hadžić.
Ekonomista Damir Bećirović za Bloomberg Adriju kaže da iz perspektive bh. ekonomije direktne posljedice ovih carina nećemo značajnije osjetiti, osim, možda, u dijelu namjenske vojne proizvodnje, ali indirektno preko carina za proizvođače iz EU posljedice bi mogle biti itekako ozbiljne.

Građani BiH prednjače u korištenju stambenih kredita u regionu
Nakon usporavanja rasta u 2023. i početkom 2024. godine, uzrokovanog rastom kamatnih stopa i povećanjem troškova života, tržište stambenih kredita u Adria regionu ponovo bilježi pozitivne trendove. Bosna i Hercegovina prednjači s godišnjim rastom od čak 14 odsto u januaru ove godine.
Iako su kamatne stope još uvijek relativno visoke, sve izraženiji fokus na kredite s fiksnom kamatnom stopom i dužim rokom otplate pokazuje promjenu u navikama zaduživanja.
Kako se razvija tržište komercijalnih nekretnina u regionu?
Dok cijene stambenih nekretnina ne prestaju da rastu u čitavom Adria regionu, tržište nestambenih nekretnina - poslovnih prostora, industrijskih objekata i logističkih centara - nije toliko u fokusu, no jednako je dinamično. U Srbiji cijene stabilno rastu, a ove se godine planira dovršenje više od 95.000 kvadratnih metara uredskih površina.
Sarajevo pak bilježi rast cijena od 20 evra po kvadratnom metru, više u odnosu na Zagreb i Beograd, a značajan uticaj na tržište poslovnih nekretnina u Bosni i Hercegovini ima infrastruktura.
Multi-Club Ownership: Novi model koji mijenja industriju fudbala
U svijetu fudbala, koji se posljednjih decenija transformisao iz lokalnog sporta u globalnu industriju, jedan poslovni model u tišini, ali s ogromnim uticajem, mijenja pravila igre: multi-club ownership (MCO), odnosno višestruko vlasništvo nad klubovima.
Ovaj model podrazumijeva da jedna pravna ili fizička osoba - najčešće korporacija, fond ili konzorcij - posjeduje više profesionalnih fudbalskih klubova, često u različitim ligama, državama pa čak i kontinentima. Cilj je sinergija: sportska, poslovna i strateška.
Šta se još čitalo u četvrtak:
Američke carine pogodile su tržišta širom svijeta
Carine donijele haos i zbrku, kakav će biti odgovor kompanija
Formula po kojoj su izračunate carine bazira se na deficitima
Slijedi…
BiH pod teretom arbitraža: Kolike odštete nam vise nad glavom - Arbitraže pokrenute ili najavljene protiv Bosne i Hercegovine (BiH), entiteta, kantona ili kompanija koje posluju u državi teške su više od milijardu evra.
Ajla Karajko: AI nije prijetnja, nego propuštena šansa - ako ništa ne uradimo - Dok svijet ulazi u novu eru digitalne transformacije podstaknutu umjetnom inteligencijom, Bosna i Hercegovina još traži jasan pravac.