Ferrari NV je u prvom kvartalu ostvario zaradu prodajom većeg broja svojih najskupljih modela i porastom potražnje za personaliziranim vozilima. Prihod je porastao za 13 posto, na 1,79 milijardi eura, zahvaljujući većem broju isporuka u Evropi i Americi, saopćila je kompanija u utorak.
Dobit prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije (EBITDA) povećana je za 15 posto, a oba pokazatelja bila su uglavnom u skladu s očekivanjima analitičara.
Rezultati ukazuju na to da Ferrari ostaje relativno otporan na probleme s potražnjom koji pogađaju njegove konkurente, a koji se dodatno suočavaju s višim troškovima uslijed uvođenja američkih carina. Kompanija je potvrdila projekcije za cijelu godinu.
Akcije Ferrarija pale su za 0,3 posto na berzi u Milanu u 13:09 sati, a od početka godine oslabile su oko jedan posto.
Ferrari otprilike svaki četvrti automobil proda u SAD, koji predstavlja njegovo najveće tržište. Kompanija je u martu najavila da planira povećati cijene određenih modela u SAD-u i do 10 posto kako bi ublažila efekte uvoznih carina koje je uveo Donald Trump.
Iako su globalne isporuke Ferrarija porasle za jedan posto u ovom periodu, taj rast je ograničen zbog nastavka pada prodaje u širem regionu Kine, gdje su isporuke pale za 25 posto, uslijed slabe potražnje za luksuznim zapadnim brendovima. Taj pad uslijedio je nakon što je Ferrari u četvrtom kvartalu zabilježio pad prodaje od 21 posto u istom regionu.
Kompanija je trenutno manje izložena kineskom tržištu nego pojedini konkurenti. Ferrari ograničava isporuke u Kinu na 10 posto ukupne prodaje jer lokalne carine negativno utječu na profitne marže.
Ipak, proizvođač bi mogao preispitati to ograničenje kako bi iskoristio prilike koje nudi rast potražnje za luksuznim električnim vozilima, rekao je ranije ove godine izvršni direktor Benedetto Vigna.