Volkswagen AG planira da doda uvozne takse na maloprodajne cijene svojih vozila isporučenih u SAD, što ukazuje na to da će nova odluka predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju carina od 25 odsto na automobile odmah uticati na najvećeg evropskog proizvođača automobila.
VW je poslao dopis američkim dilerima u vezi novih taksi, kao i o privremenoj obustavi željezničkog transporta vozila iz Meksika i zadržavanju automobila iz Evrope u lukama, prenosi Automotive News. Portparol kompanije potvrdio je postojanje dopisa, ali je odbio da komentariše njegov sadržaj.
Njemački proizvođači automobila su među najviše pogođenima Trumpovim carinama na uvoz vozila. Snažna potražnja za profitabilnijim SUV modelima i sporija tranzicija američkih potrošača ka upotrebi električnih vozila čine ovo tržište veoma unosnim za kompanije poput Mercedes-Benz Group AG i Porsche AG.
Čitaj više

Više od 100 bh. firmi pod direktnim udarom američkih carina – šta dalje?
Kada je riječ o vanjskotrgovinskoj razmjeni BiH i SAD-a, naša zemlja je samo u periodu od 1. 1 do 28. 3. ove godine izvezla 60.867.862,84 KM, a iz SAD-a je u našu zemlju uvezeno 19.076.378,13 KM.
prije 21 sat

Carine donijele kaos i zbrku, kakav će biti odgovor kompanija
Određene kompanije razmatraju preseljenje ili pojačavanje proizvodnje u SAD-u
prije 22 sata

Šta BiH može očekivati nakon američkih carina od 35 posto
Indirektne posljedice mogu biti dalekosežnije.
03.04.2025

Trump: Europskoj uniji carine 20, BiH 35 posto
SAD će Kini naplatiti carinu od 34 posto, Europska unija dobiva 20 posto, Japan će se suočiti s carinom od 24 posto. Najveća je trenutno za Vijetnam - 46 posto.
02.04.2025
Trumpove carine predstavljaju "osnovnu prekretnicu u trgovinskoj politici", izjavila je Hildegard Müller, predsjednica njemačkog udruženja proizvođača automobila VDA. Ona je upozorila da ovaj potez donosi gubitke za sve učesnike, uključujući i same Sjedinjene Američke Države, gdje će potrošači biti pogođeni "rastom inflacije i smanjenim izborom vozila".
Carine od 25 odsto, koje su stupile na snagu u četvrtak, već su potresle automobilsku industriju – kupci žure da zaključe svoje kupovine prije nego što cijene dodatno porastu, a sa druge strane su akcije proizvođača automobila pale zbog straha od rastućih troškova. Mercedes razmatra povlačenje pojedinih modela sa manjom profitnom maržom, poput malog SUV-a GLA, sa američkog tržišta, piše Bloomberg News.
Akcije njemačkih proizvođača automobila naglo su pale u četvrtak - vrijednost Volkswagen-a i Mercedes-a pala je za više od tri odsto u ranim satima trgovanja, dok je BMW oslabio za 0,7 odsto do 10.49 časova u Frankfurtu.
Odlazeći njemački ministar ekonomije, Robert Habeck, pozdravio je inicijativu Evropske komisije za pokretanje pregovora sa Trumpovom administracijom, ali je upozorio na "jasan i odlučan odgovor" ako SAD odbiju kompromis.
"Ova američka carinska politika mogla bi pokrenuti spiralu koja bi zemlje odvela u recesiju i izazvala ogromnu štetu na globalnom nivou", kaže Habeck.
Volkswagen već posluje u SAD zbog toga što posjeduje fabriku u Tenesiju, gdje proizvodi električni ID.4 i veće SUV modele Atlas. Međutim, određeni modeli, poput kombija ID. Buzz i hečbeka Golf, uvoze se iz Evrope, dok su SUV modeli Tiguan i Taos, kao i kompaktni sedan Jetta, proizvedeni u Meksiku.
Bolne posljedice carina ne osjeća samo Njemačka. Italijanski Ferrari NV prošle nedjelje je saopštio da planira povećanje cijena svojih modela u SAD za čak 10 odsto, što bi moglo povećati maloprodajne cijene za desetine hiljada dolara.
U Velikoj Britaniji – koja je prošle godine izvezla gotovo 80 odsto automobila koje je proizvela – udruženje auto-industrije upozorilo je da će američki kupci vjerovatno morati da plate više za modele poput Range Rover, Mini, Bentley i Aston Martin.
"Troškovi ovih tarifa ne mogu biti apsorbovani od strane proizvođača, što znači da će američki potrošači snositi dodatne troškove i imati smanjen izbor kultnih britanskih brendova", rekao je Mike Hawes, izvršni direktor Society of Motor Manufacturers and Traders. "Britanski proizvođači mogli bi biti primorani da revidiraju svoje proizvodne planove zbog smanjene potražnje."