Mnogo se raspravljalo o utjecaju američkih carina na automobile. Glavni zaključak bio je da će proizvođači više cijene vjerojatno prenijeti na američke potrošače. Tko će najviše osjetiti bol carina Donalda Trumpa i što to znači za europsko tržište?
Carine će najviše pogoditi azijske proizvođače. Prema izračunu analitičke kuće Jato Dynamics, najpogođeniji će biti proizvođači poput Mazde, Subarua i General Motorsa. Opskrbni lanci isprepleteni su, a proizvodnja automobilskih tvrtki raširena je po cijelom svijetu. Od europskih grupacija, carine će najviše pogoditi Stellantis, grupu BMW i Mercedes-Benz.
Od marki, najosjetljivije su ekskluzivne marke koje prodaju manji broj automobila, ali ostvaruju velik dio prihoda na američkom tržištu. Najovisniji o SAD-u su Maserati, koji ondje ostvaruje 42 posto prodaje, te Lamborghini i McLaren s po 32 posto. Više od četvrtine prihoda u SAD-u ostvaruju Bentley, Aston Martin i Rolls-Royce. Ferrari s druge strane ostvaruje oko 25 posto svojih prihoda preko bare. Mercedes i BMW su manje izloženi jer imaju veću proizvodnju u SAD-u.
Čitaj više

Oldtimeri zaobišli carinsku rampu
Vintage automobili stariji od 25 godina ipak neće podleći Trumpovoj carini od 25 posto.
14.04.2025

Luksuz na točkovima: Vozila koja masiraju i mirišu na uspjeh
Proizvođači lukusuznih automobila Mercedes-Benz, BMW, Genesis, Lincoln Nautilus nude wellness komponente u svojim vozilima, sa ciljem da obezbijede sveobuhvatan osjećaj blagostanja za vozača i saputnike.
12.04.2025

Kakva je budućnost Ferrarija nakon Trumpovih carina
Zbog Trumpovih carina, italijanski proizvođač luksuznih automobila mogao bi se suočiti s izazovima da ostvari zacrtane poslovne rezultate.
11.04.2025

Šta planiraju VW i Mercedes uslijed rasta carina
Volkswagen AG planira da doda uvozne takse na maloprodajne cijene svojih vozila isporučenih u SAD.
03.04.2025

Njemačka autoindustrija najviše će biti pogođena Trumpovim carinama
Njemačka autoindustrija u Sjedinjene Američke Države (SAD) izvozi više vozila nego u bilo koju drugu zemlju.
27.03.2025
Mogu li automobili u EU-u pojeftiniti?
Američke carine nemaju izravan utjecaj na europske potrošače. No posredno bi moglo doći do preusmjeravanja automobila proizvedenih u Europi, koji zbog viših cijena više ne bi bili konkurentni u SAD-u. "Moguće je da bi proizvođači pokušali prodati višak automobila na drugim tržištima, uključujući i Europu, možda uz popuste", rekao je Bogoljub Marković, direktor Amadeus Consultinga.
Ferdinand Dudenhöffer, direktor instituta Center for Automotive Research (CAR), ne vjeruje u taj scenarij. "Ako carine budu visoke, jednostavno će se manje izvoziti u SAD, a veći fokus staviti na SUV-ove ondje." Dodaje kako budućnost nije u SAD-u, već u Aziji. "Povećat će se ulaganja u Kinu, Indiju, Vijetnam i ostala azijska tržišta", prognozira.
"Treba uzeti u obzir i visoke logističke troškove međukontinentalnog premještanja, pa procjenjujem da će europski proizvođači kratkoročno radije prodati automobile koji su već na skladištu u SAD-u, na tom tržištu, čak i s nultom ili negativnom maržom, nego ih prebacivati na druge kontinente", objašnjava profesor Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani Matej Lahovnik.
Dugoročno očekuje da će, s obzirom na postojeće proizvodne kapacitete i slabiju potražnju u SAD-u, proizvođači pokušati ojačati svoju poziciju na drugim tržištima: "Naravno, posebno na tržištu Europske unije (EU). To će vjerojatno pokušati ostvariti kroz prodajne akcije, a i zbog očekivanih protumjera u odnosu na skuplje automobile iz SAD-a", ističe Lahovnik.
Europljani su kupovali Porschee koji se nisu mogli prodati u SAD-u
Ne bi to bio prvi put da europske kompanije ponude domaćem tržištu automobile koji se nisu mogli prodati u SAD-u. Prije nešto manje od deset godina, Volkswagen je potresao dizelski skandal. U SAD-u je 2016. godine zabranjena prodaja Cayennea s dizelskim motorom. Vozila su se tada nudila uz velike popuste, no svejedno ih nisu uspjeli sve prodati. Neki su na kraju pronašli kupce u Europi. Porsche je tada procijenio da će ih povratak u Europu i prilagodba tržištu koštati manje nego prodaja u SAD-u s velikim popustima.
Carine će najviše pogoditi japanske i južnokorejske proizvođače. Mogu li se ti automobili preusmjeriti na europsko tržište? Dudenhöffer misli da ih u Europi nećemo vidjeti. "Automobili koji se prodaju u SAD-u su veći u odnosu na one koji se nude u Europi. U SAD-u su važni pickupovi i veliki SUV-ovi. Takve automobile ne možete prodavati u Europi", napisao je Dudenhöffer.
Procjenjuje da će se proizvodni kapaciteti prilagoditi u Aziji i da će se pokušati povećati proizvodnja u Europi, "ali bez automobila namijenjenih američkom tržištu, jer oni ne odgovaraju europskim kupcima. U Europi automobili moraju biti manji i imati manju potrošnju goriva".
Pojeftinit će električni automobili
Dudenhöffer očekuje niže cijene električnih automobila. No to neće biti rezultat američkih carina ili labavijih propisa, već općih tržišnih trendova. "Cijene električnih vozila će se u narednih pet godina smanjivati zbog šire ponude, novih baterijskih tehnologija i konkurencije kineskih proizvođača. Cijene automobila s klasičnim motorima neće se značajno mijenjati, a mogući su samo privremeni popusti u slučaju krize."
Europska potrošačka organizacija (BEUC) je nakon najave Europske komisije o dvogodišnjem odgađanju strožih pravila o emisijama CO₂ upozorila da će električni automobili postati skuplji i manje dostupni: "Trenutni val manjih i pristupačnijih modela električnih automobila koji su trebali stići na tržište, sada je odgođen jer mnogi proizvođači odgađaju prodaju tih vozila do 2030."
Problem europske autoindustrije nije samo Trump
Europski proizvođači automobila, zbog politike zelenog prijelaza EU-a, koja povećava cijene energije i ekološke namete, sve su manje konkurentni i na drugim tržištima, dodaje Lahovnik. Ističe kako se industrijska proizvodnja seli iz EU zbog promašene ekonomske politike, jer EU postaje nekonkurentno okruženje za industriju.
"Problem europske automobilske industrije nisu samo Trump i carinski rat, već i promašena ekonomska politika Europske komisije, koja gura zeleni prijelaz po cijenu visokih ekoloških nameta i rastućih troškova energije", smatra ekonomist Matej Lahovnik.
Proizvodnja koja troši puno energije, uključujući i proizvodnju aluminija, ključnog za autoindustriju, seli se izvan EU-a. Trump je, prema Lahovniku, samo dio problema. Drugi dio je Europska komisija sa svojom radikalnom politikom zelenog prijelaza i odlukom da od 2035. u EU-u više neće biti dozvoljena proizvodnja automobila s unutarnjim sagorijevanjem, iako je jasno da europska energetska mreža i infrastruktura za to nisu spremne, kaže Lahovnik.
Ako EU smanji carine
Ako bi SAD i EU postigli sporazum o ukidanju carina na automobile proizvedene u SAD-u, mogli bi pojeftiniti brojni modeli. Ne samo Fordovi modeli Mustang i pickupovi, već i automobili europskih proizvođača koji se proizvode u SAD-u.
U slučaju ukidanja carina mogli bi pojeftiniti Mercedesovi modeli GLE i GLS, BMW-ovi SUV-ovi X3, X4, X5, X6, X7 i XM.
Koliko bi pojeftinjenje iznosilo u slučaju ukidanja 10-postotne carine? To bi ovisilo o proizvođačima i o tome hoće li to pojeftinjenje prenijeti na potrošače ili ga zadržati kao veću maržu.
BMW