Godinu dana nakon pokretanja pilot programa testiranja četverodnevnog radnog tjedna u tvrtkama SAD-a i Kanade, prosječan broj radnih sati zaposlenika i dalje pada. To je rezultat toga što su tvrtke uspješno pronašle nove načine za uštedu vremena.
Novo istraživanje neprofitne organizacije 4 Day Week Global, koja je koordinirala studiju, pratilo je zdravlje, dobrobit i poslovne rezultate 41 tvrtke koje su prošle godine usvojile kraće radno vrijeme.
Izvješće je otkrilo da je godinu dana nakon pokretanja tih testiranja, koja su trajala šest mjeseci, prosječno radno vrijeme zaposlenika smanjeno na manje od 33 sata tjedno, što je značajan korak prema cilju od 32 sata, koliko čini radni tjedan od četiri osmosatna dana.
Istraživači daljnje smanjenje radnih sati pripisuju tvrtkama koje pronalaze učinkovitije načine rada umjesto da se oslanjaju na povećanje intenziteta rada. Uštede vremena dolazile su od smanjenja broja sastanaka, pojednostavljenja komunikacije i uvođenja više vremena za fokusiranje kako bi se smanjile distrakcije.
Studija sugerira da koristi koje proizlaze iz prelaska na četverodnevni radni tjedan mogu trajati i tijekom vremena postati sve jače, umjesto da nestanu.
"Često čujemo zabrinutost da rezultati naših šestomjesečnih testiranja nisu održivi zbog prolaznog interesa za novitetima, ali evo nas godinu dana kasnije s koristima koje samo nastavljaju rasti", rekao je u izvješću Dale Whelehan, izvršni direktor 4 Day Week Globala. "To je vrlo obećavajuće za održivost ovog modela."
Rezultati samoprocjene fizičkog i mentalnog zdravlja ostali su stabilni tijekom cijele godine, dok se ravnoteža između posla i privatnog života nastavila poboljšavati. Istovremeno, stope "izgaranja" na poslu porasle su, a zadovoljstvo poslom opalo je, iako su oba pokazatelja i dalje bolja nego prije. "To ukazuje na to da pozitivni učinci četverodnevnog radnog tjedna na zadovoljstvo životom možda dublje utječu na cjelokupnu dobrobit pojedinaca nego samo na zadovoljstvo poslom", napisala je u izvješću vodeća istraživačica Juliet Schor, profesorica na Boston Collegeu.
Skraćeni raspored povećao je zapošljavanje i zadržavanje osoblja. Gotovo trećina zaposlenika reklo je da su ozbiljno razmišljali o odlasku, a sada kažu da su manje skloni tome. Na pitanje koliko bi morali biti plaćeni da se vrate na pet dana, gotovo polovica je rekla da bi im trebale značajne povišice kako bi to razmotrili, dok je otprilike jedan od 10 rekao da nikakva količina novca ne bi bila dovoljna. Niti jedna od kompanija nije izrazila želju da se vrati na uobičajeni raspored od ponedjeljka do petka.