Prva emisija ESG (Environmental, Social and Governance) obveznica u Bosni i Hercegovini (BiH) završena je uspješno, nakon što je posljednjeg dana trajanja ponude, u srijedu, upisano 24.000 obveznica u vrijednosti od 2.400.000 KM.
Emitovano je ukupno 70.000 obveznica, ukupne vrijednosti sedam miliona maraka, od čega je od 24. oktobra do danas upisano 42.270 obveznica u vrijednosti od 4.227.000 KM.
Emisija će se smatrati uspješnom ako u roku predviđenom za upis i uplatu bude upisano i uplaćeno najmanje 60 odsto ponuđenih obveznica, što je i ispunjeno.
Emitent je bila Naša banka, koja je prva finansijska institucija u regiji koja je na ovaj način, na lokalnoj berzi, pokušala da prikupi sredstva.
Branko Kecman iz Advantis brokera, agenta prve emisije ESG obveznica, kaže da je emisija uspješno završena i da su obveznice kupili različiti ulagači, od fizičkih, preko pravnih do institucionalnih investitora.
"Uspjeh je da smo završili emisiju i ubijeđen sam da će u budućnosti biti više ovakvih emisija. Dobro je što su investitori različiti, iz čega se vidi da vlada zainteresovanost za ESG", istakao je Kecman.
Dospijeće emisije je sedam godina, a kamatna stopa na godišnjem nivou iznosi 5,15 odsto. U prve dvije godine isplaćivaće se polugodišnje samo kamata (grace period), a nakon toga preostalih pet godina isplaćivaće se glavnica i kamata u jednakim polugodišnjim anuitetima, definisano je ranije.
Više:
Prednost ESG nad običnim obveznicama i šansa za nove investicije
Banka iz BiH prva u regiji emituje ESG obveznice na lokalnoj berzi
Podsjećamo, cilj prve emisije ESG obveznica je smanjenje emisije CO2, odnosno prikupljeni novac plasiraće za odobravanje kredita Naše banke za proizvode povezane s održivim razvojem, odnosno prioritetno sa smanjenjem CO2 emisija. U vezi s tim su planirane dvije kreditne linije koje će biti finansirane pomenutim novcem - dugoročni krediti za finansiranje proizvoda koji rezultiraju umanjenjem CO2 emisija za fizička i pravna lica.
"Namjena tih kredita je, između ostalog, vezana za nabavku toplotnih pumpi, solarnih panela, električnih automobila, kao i sve ostale namjene koje dovode do umanjenja emisije CO2, uz mogućnost refinansiranja faktura za osnovna sredstva plaćena najviše 12 mjeseci od datuma podnošenja zahtjeva za kredit", naveli su ranije u Našoj banci.
U slučaju da Validator ENOVA iz Sarajeva utvrdi da Emitent nije ispunio ciljeve, kamatna stopa se povećava za 0,20 procentnih poena, odnosno iznosiće 5,35 odsto do dospijeća prve emisije ESG obveznica.
Svjetska praksa prikupljanja kapitala putem emisije ESG obveznica, prisutna već više od deset godina, sve više se pojavljuje i u regionu.
"Vjerujemo da ESG ulazi u period oporavka, procjene dugoročnog rizika i promjene industrijske prakse, dok tržišta prepoznaju ključni okvir u ta tri slova", ističu u Bloomberg Intelligenceu.
ESG kao koncept postaje sve bitniji i kompanije koje su prepoznale značaj promjene sa shareholder na stakeholder kapitalizam osjećaju pozitivne efekte. Projekti koji imaju ESG komponentu puno lakše pronalaze investitore, a u narednih 15 godina trebaće više milijardi za energetsku tranziciju i prelazak s prljavih na čiste tehnologije proizvodnje energije. To otvara velike šanse za zemlje Adria regije da pribave potrebna investiciona sredstva.