Naša banka iz Banjaluke emitira zelene, odnosno ESG obveznice na Banjalučkoj burzi, čime postaje prva financijska institucija u regiji koja će na taj način na lokalnoj burzi prikupiti sredstva.
Prvom emisijom ESG obveznica, javnom ponudom na Banjalučkoj burzi (BLSE), emituje se 70.000 obveznica, pojedinačne nominalne vrijednosti 100 KM, ukupne nominalne vrijednosti emisije 7.000.000 KM.
Dospijeće emisije je sedam godina od dana registracije obveznica iz emisije u Centralnom registru hartija od vrijednosti Banja Luka.
Čitaj više
Regulator odobrio emitovanje prvih ESG obveznica u BiH
Naša banka planira da emituje obveznice ukupne vrijednosti 7.000.000 KM.
04.10.2023
Prednost ESG nad običnim obveznicama i šansa za nove investicije
ESG otvara velike šanse za zemlje Adria regiona da pribave potrebna investiciona sredstva.
18.09.2023
Banka iz BiH prva u regiji emituje ESG obveznice na lokalnoj berzi
Vrijednost emisije 7.000.000 KM (3.582.004 EUR).
04.09.2023
Kamatna stopa na godišnjem nivou iznosi 5,15 posto. U prve dvije godine isplaćivaće se polugodišnje samo kamata (grejs period), a nakon toga preostalih pet godina isplaćivaće se glavnica i kamata u jednakim polugodišnjim anuitetima.
U slučaju da Validator, nakon izvršene validacije, utvrdi da je Emitent ispunio ciljeve predviđene Odlukom o prvoj emisiji ESG obveznica javnom ponudom, kamatna stopa se neće mijenjati do dospijeća prve emisije ESG obveznica, odnosno iznosiće 5,15 posto na godišnjem nivou.
U slučaju da Validator, nakon izvršene validacije, utvrdi da Emitent nije ispunio ciljeve predviđene Odlukom o prvoj emisiji ESG obveznica javnom ponudom, kamatna stopa se povećava za 0,20 procentnih poena, odnosno, od sljedećeg anuiteta (od osmog anuiteta) iznosiće 5,35 posto do dospijeća prve emisije ESG obveznica.
"ESG je postao sve važniji jer financijske institucije, potrošači i regulatori stavljaju sve veći naglasak na društvenu i ekološku odgovornost kompanija", navodi se u Javnom pozivu Naše banke.
Početak upisa i uplate obveznica je 24. listopad 2023. godine. Upis i uplata obveznica traju 30 dana.
ESG je skraćenica od Environmental, Social and Governance (ekološko, društveno i korporativno upravljanje) i predstavlja skup kriterija koji se koriste za procjenu učinka kompanije u smislu načina na koji ona upravlja svojim utjecajem na životnu sredinu, tretira svoje zaposlene i druge zainteresovane strane i pridržava se dobrih praksi korporativnog upravljanja.
Emitent će novčana sredstva prikupljena ovom emisijom obveznica plasirati za odobravanje kredita za proizvode povezane sa održivim razvojem, odnosno prioritetno sa smanjenjem CO2 emisija i u vezi sa tim su planirana dva kreditna proizvoda koja će biti finansirana sredstvima prikupljenim ovom emisijom:
-
dugoročni kredit za financiranje proizvoda koji rezultiraju umanjenje CO2 emisija za fizička lica
-
dugoročni kredit za financiranje proizvoda koji rezultiraju umanjenje CO2 emisija za pravna lica
Namjena tih kredita je, između ostalog, vezana za nabavke toplotnih pumpi, solarnih panela, električnih automobila, kao i sve ostale namjene koje dovode do umanjenja emisije CO2, uz mogućnost refinansiranja faktura za osnovna sredstva plaćena najviše 12 mjeseci od datuma podnošenja zahtjeva za kredit, navodi se na stranici BLSE.
Validator koji će utvrditi ispunjenost ciljeva prve emisije ESG obveznica je kompanija ENOVA iz Sarajeva.
Očekivani efekti su jačanje i disperzija kreditnog portfolija, kao i jačanje pozicije banke na tržištu financijskih usluga uopšte, te zadovoljavanje potreba klijenata na tržištu BiH, kao i uključenje u primjenu ESG principa u poslovanju banke.
Obezbjeđenje
U cilju osiguranja urednog plaćanja obaveza po osnovu emitovanih obveznica Naša banka će izdati 14 mjenica i mjenično ovlašćenje, koje će predati platnom agentu koji će, u slučaju kašnjenja isplate izvršiti naplatu sa svih računa Emitenta kod poslovnih banaka i u ugovorenom roku doznačiti ih vlasnicima obveznica.
Akcijski kapital Naše banke iznosi 33.182.313 KM. Banka je u vlasništvu Galens Invest grupacije iz Srbije.
Zelene obveznice u regiji i Europi
Analitički tim Bloomberg Adrije u istraživanju iz listopada prošle godine naveo je da je nekoliko zemalja u regionu veoma uspješno izdalo zelene obveznice, ali u nedostatku konsenzusa o definiciji zelenih projekata i zelenih obveznica, na koji se nadovezuju mali broj mogućnosti za investicije i komplikovani procesi praćenja zelenih obveznica, mnogo je prepreka za daljnji razvoj tržišta.
Slovenija je bila prva država u centralnoj i istočnoj Europi, a druga u Europskoj uniji koja je izdala obveznicu vezanu za održivost - u lipnju 2021. godine, a Srbija je u rujnu 2021. izdala milijardu eura u zelenim obveznicama na međunarodnom tržištu.
Treći primjer uspješnog izdavanja ESG obveznica u regionu nije vezan za državu, već za privredu. Naime, M+ Grupa prva je kompanija koja je u Hrvatskoj izdala obveznice vezane za održivost u vrijednosti od 300 milijuna kuna (približno 40 milijuna eura).
NLB Banka iz Slovenije je ove godine emitovala zelene obveznice od 500 milijuna eura.
Analitički tim BBA naveo je da su tržišta od početka prošle godine reagovala na ekonomske i političke nesigurnosti te su tako na berzama zabilježili pad i indeksi koji uzimaju u obzir ESG.
Naime, MSCI Europe ESG Leaders Index pao je 28,6 posto od početka prošle godine do listopada 2022. Međutim, prema podacima Bloomberga vidljivo je da je od tada do danas došlo do njegovog rasta.
-uz pomoć Svjetlane Šurlan