Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV) Republike Srpske, na zahtjev Naše banke Banja Luka, odobrila je jedinstveni prospekt za prvu emisiju ESG (Environmental, Social, Governance) obveznica javnom ponudom i uvrštenje obveznica u sistem trgovanja na Banjalučkoj berzi.
Naša banka planira da emituje obveznice ukupne vrijednosti 7.000.000 KM, pojedinačne nominalne vrijednosti 100 KM.
KHOV je utvrdila da jedinstveni prospekt sadrži sve elemente utvrđene Zakonom o tržištu hartija od vrijednosti i Pravilnikom o uslovima i postupku emisije hartija od vrijednosti.
Banka je dužna da najmanje sedam dana prije početka upisa obveznica objavi javni poziv, kao i da u roku od sedam dana od dana završetka javne ponude Komisiji dostavi izvještaj o broju i procentu upisanih i uplaćenih obveznica.
Naslov
Banka iz BiH prva u regiji emituje ESG obveznice na lokalnoj berzi
Prednost ESG nad običnim obveznicama i šansa za nove investicije
Iako su popularne, problemi u regiji koče razvoj tržišta ESG obveznica
Kako je Bloomberg Adria ranije pisala, Skupština akcionara Naše banke donijela je odluku o prvoj emisiji ESG obveznica, s rokom dospijeća od sedam godina i kamatnom stopom od 5,15 odsto na godišnjem nivou.
Predmetna emisija se vrši uz angažovanje validatora (ENOVA Sarajevo), koji će izvršiti validaciju ispunjenosti ciljeva prve emisije ESG obveznica nakon tri godine, odnosno između 6. i 7. anuiteta, te će nakon toga dostaviti emitentu Izvještaj o ispunjenosti ciljeva prve emisije ESG obveznica.
U slučaju da validator utvrdi da emitent nije ispunio ciljeve, kamatna stopa se povećava za 0,20 procentnih poena i iznosiće 5,35 odsto do dospijeća.
Cilj smanjenje emisije CO2
U banci navode da je cilj prve emisije ESG obveznica smanjenje emisije CO2, odnosno prikupljeni novac plasiraće za odobravanje kredita za proizvode povezane s održivim razvojem, odnosno prioritetno sa smanjenjem CO2 emisija.
U vezi s tim su planirane dvije kreditne linije koje će biti finansirane pomenutim novcem - dugoročni krediti za finansiranje proizvoda koji rezultiraju umanjenjem CO2 emisija za fizička lica i za pravna lica.
"Namjena tih kredita je, između ostalog, vezana za nabavku toplotnih pumpi, solarnih panela, električnih automobila, kao i sve ostale namjene koje dovode do umanjenja emisije CO2, uz mogućnost refinansiranja faktura za osnovna sredstva plaćena najviše 12 mjeseci od datuma podnošenja zahtjeva za kredit", navode u Našoj banci.
Akcijski kapital Naše banke iznosi 33.182.313 KM. Banka je u vlasništvu Galens Invest grupacije iz Srbije. Agent prve emisije ESG obveznica Naše banke je Advantis Broker iz Banjaluke.
ESG (Environmental, Social and Governance) kao koncept postaje sve bitniji i kompanije koje su prepoznale značaj promjene sa shareholder na stakeholder kapitalizam osjećaju pozitivne efekte, kazao je za Bloomberg Adriju Branko Kecman, direktor Advantis brokera, partnera International Finance Corporation na projektu "ECA regija – aktivnosti vezane za ESG u BiH", koji je podržao State Secretariat for Economic Affairs SECO.
Kecman je istakao da se pomenuti pozitivni efekti ogledaju u boljoj emotivnoj povezanosti potrošača s kompanijom, boljom povezanošću sa zaposlenima, pogotovo mlađim (Gen Z), a posebno s kreditorima (bankama i fondovima) koji zbog zahtjeva investitora moraju sve više obraćati pažnju na održivo poslovanje svojih klijenata.
Naša banka će emisijom ESG obveznica biti prva finansijska institucija u regiji koja je na taj način na lokalnoj berzi prikupila sredstva. Od banaka u regiji, zelene obveznice od 500 miliona evra emitovala je NLB iz Slovenije, ali na međunarodnom tržištu, odnosno na berzi u Luksemburgu.
Analitički tim Bloomberg Adrije u istraživanju iz oktobra prošle godine naveo je da je nekoliko zemalja u regionu veoma uspješno izdalo zelene obveznice, ali u nedostatku konsenzusa o definiciji zelenih projekata i zelenih obveznica, na koji se nadovezuju mali broj mogućnosti za investicije i komplikovani procesi praćenja zelenih obveznica, mnogo je prepreka za daljnji razvoj tržišta.
U analizi Bloomberg Intelligencea (BI) navodi se da ESG preoblikuje tržišta i postaje ključan.
"U 2023. godini očekujemo veći pritisak na odgovorno upravljanje, dok aktivizam jača, a pažnja se usmjerava na učinak. Regulatorna kontrola u Evropi podstiče jačanje proizvodnje i tokova kapitala, dok se SAD suočava s izazovnijim putem. Iako je teško napustiti fosilna goriva, energetska sigurnost podstiče zelenu tranziciju, klimatske obaveze i cijene ugljenika. Kompanije koje su naklonjene zaposlenima stiču konkurentsku prednost", navodi se u analizi BI.
Greenwashing, energetska sigurnost i geopolitička neizvjesnost postavili su pitanja efikasnosti ESG-a, što je dovelo do dvogodišnjeg opadanja neto priliva kapitala.
"Međutim, iako nesavršen, vjerujemo da ESG ulazi u period oporavka, procjene dugoročnog rizika i promjene industrijske prakse, dok tržišta prepoznaju ključni okvir u ta tri slova", ističu u Bloomberg Intelligenceu.