Predsjednik Uprave Naša banka Banja Luka Dejan Vuklišević raspisao je Javni poziv svim vlasnicima obveznica za podnošenje obavezujuće ponude za prodaju ESG (Environmental, Social and Governance) obveznica iz prve emisije koju je imala ta banka.
Naša banka nudi svim vlasnicima obveznica prijevremeni otkup cjelokupnog broja od 42.270 obveznica uvrštenih na Službeno tržište Banjalučke berze.
Kao datum otkupa ESG obveznica, odnosno isplate sredstava vlasnicima obveznica određen je 25. mart 2024. godine.
Cijena otkupa po jednoj obveznici je 101,561885 KM, a dobijena je zbirom 100 odsto od preostalog iznosa neotplaćene glavnice i stečene kamate za razdoblje od 6. decembra 2023. godine (datum početka obračuna kamate) do 25. marta 2024. godine.
Vlasnici obveznica svoj interes za prodaju obveznica mogu potvrditi dostavljanjem Obavezujuće ponude za prodaju obveznica, potpisane od ovlaštenih lica, lično u prostorije Naše banke od 14. do 21. marta ove godine.
Nijedan vlasnik obveznica nije dužan prihvatiti ponudu Naše banke niti je obavezan prodati bilo koji iznos obveznica kojim raspolaže.
Kako je Bloomberg Adrija ranije pisala, Naša banka otkupljuje ESG obveznice prijevremeno radi sprovođenja postupka druge emisije obveznica.
Kako navode, druga emisija obveznica javnom ponudom sprovodi se pod unaprijeđenim uslovima za investitore i emitenta i finansijska sredstva za prijevremeni otkup obezbijediće se iz redovnih novčanih tokova, odnosno tekuće likvidnosti Naše banke.
Banka će po završetku prijevremenog otkupa obveznica, odnosno isplate vlasnicima obveznica nedospjelog i neotplaćenog iznosa glavnice i pripadajuće kamate, izvršiti poništenje obveznica.
Podsjećamo, emitovano je ukupno 70.000 obveznica ukupne vrijednosti sedam miliona maraka, od čega je od 24. oktobra do 22. novembra upisano 42.270 obveznica u vrijednosti od 4.227.000 KM. Najveći dio, odnosno 24.000 obveznica u vrijednosti od 2.400.000 KM, upisan je posljednji dan trajanja ponude, zahvaljujući čemu je emisija i uspjela.
Bilo je predviđeno da obveznice dospijevaju za sedam godina, a kamatna stopa na godišnjem nivou iznosila je 5,15 odsto.
Nova emisija: Manji iznos, veća kamata
U Prijedlogu odluke o drugoj emisiji ESG obveznica javnom ponudom predviđeno je emitovanje 42.000 obveznica, pojedinačne nominalne vrijednosti 100 KM. Ukupna nominalna vrijednost je 4.200.000 KM, za razliku od prve emisije čija je vrijednost bila sedam miliona.
Dospijeće druge emisije je sedam godina, kao i u prvom slučaju, ali je kamatna stopa viša i iznosi na godišnjem nivou 5,25 odsto. U inicijalnom periodu od prvih pet godina isplaćivaće se polugodišnje samo kamata (grace period), a nakon toga preostale dvije godine isplaćivaće se glavnica i kamata u jednakim polugodišnjim anuitetima. U prvoj emisiji grace period je bio dvije godine.
Validator CETEOR (Centar za ekonomski, tehnološki i okolinski razvoj) Sarajevo će izvršiti validaciju ispunjenosti cilja smanjenja CO2 druge emisije ESG obveznica nakon tri godine, odnosno između šestog i sedmog anuiteta i ako utvrdi da emitent nije ispunio cilj, kamatna stopa se povećava na 5,45 odsto do dospijeća druge emisije ESG obveznica.
Cijena po kojoj investitori upisuju i uplaćuju obveznice formiraće se na berzi, po metodi kontinuirane javne ponude (višestruke cijene) u skladu s Pravilima Banjalučke berze, s tim da će prodajni nalog biti unesen po cijeni od 100 KM. Standard povećanja cijene je 0,01 KM.
Emisija se smatra uspješnom ako u roku predviđenom za upis i uplatu bude upisano i uplaćeno najmanje 60 odsto ponuđenih obveznica.
Kao i u prvoj emisiji, Naša banka novčana sredstva prikupljena drugom emisijom obveznica planira plasirati za odobravanje kredita za proizvode povezane s održivim razvojem, odnosno prioritetno sa smanjenjem emisija CO2.
Dopunski kapital
Obveznice emitovane drugom emisijom ESG obveznica Banka će uključiti u obračun dopunskog kapitala, predviđeno je u odluci.
Obezbjeđivanje dopunskog kapitala Banke uključenjem prikupljenih sredstava kroz emisiju obveznica u poziciju dopunskog kapitala Banke u obliku subordiniranog duga ima za cilj jačanje kapitalne pozicije Banke radi ostvarenja projektovanog rasta Banke.
Osnovni kapital Naše banke, registrovan kod Okružnog privrednog suda u Banjaluci, iznosi 33.182.313 KM. Banka je u vlasništvu Galens Invest grupacije iz Srbije.
Na Banjalučkoj berzi (BLSE) u četvrtak je promet iznosio 1.064.603 KM, a najviši dio odnosio se na jednu transakciju kroz koju su prometovane akcije Naše banke Banjaluka u iznosu od milion maraka.
Prosječna cijena po kojoj su akcije trgovane na slobodnom tržištu BLSE iznosila je 0,80 KM. Akcijama Naše banke trgovano je i u srijedu u istom iznosu.