Iza nas je sedmica u kojoj su nakon godinu dana žestokih prepirki Ujedinjeno Kraljevstvo i Evropska unija postigli dogovor o trgovinskim aranžmanima Sjeverne Irske. Cilj sporazuma je olakšavanje trgovinskih tokova između Britanije i Sjeverne Irske. Istovremeno lideri Srbije i Kosova sve su bliži postizanju sporazuma o normalizaciji odnosa dok raste pritisak iz SAD-a i Evropske unije.
Određeni napredak primjetan je i u Bosni i Hercegovini, prema riječima šefa Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u Bosni i Hercegovini Johanna Sattlera. On je kazao da je primjetna promjena u odnosu na europski put zemlje, ali da od političkih lidera očekuje da ispune svoje obaveze. S druge strane, prema izvještaju State Departmenta, BiH je postigla mali napredak u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Inflacija je bila u fokusu tokom cijele sedmice. Analiza tima analitičara Bloomberg Adrije pokazuje da će građani Adria regiona i dalje morati pratiti cijene, jer se inflacija neće smiriti tako brzo. U Federaciji BiH i Republici Srpskoj zabilježen je mjesečni rast cijena, s tim što je godišnja inflacija u FBiH spala na 14,7 posto, dok se u RS zadržala na nivou iznad 13 posto. Ekonomisti s kojima smo razgovarali ističu da ciljana inflacija od četiri posto nema plodno tlo u BiH. RS je u 2022. zabilježila rast ekonomske aktivnosti uglavnom zahvaljujući IT sektoru, telekomunikacijama i medijima.
Inflacija je neočekivano porasla u Francuskoj, Španiji i Njemačkoj, što je stvorilo pritisak na Evropsku centralnu banku da kamatne stope poveća na četiri posto.
U ovoj sedmici bavili smo se i godišnjim izvještajima kompanija. Tako su Telekom Srpske, Nova Banka, Addiko banka i tri osiguravajuća društva zabilježili rast dobiti.
S ciljem pomoći građanima u prevazilaženju energetske krize, iz Budžeta Evropske unije u BiH stiže paket energetske podrške od 70 miliona eura, a jedan od mogućih načina pomoći stanovništvu biće izdavanje energetskih vaučera.
Proizvodnja struje u FBiH u januaru je zabilježila značajan pad u poređenju s istim mjesecom prošle godine, a interesantno je da su vodeći proizvođač struje bile hidroelektrane. Da smo daleko od korištenja čistijih izvora energije i čistijeg zraka, pokazuje i podatak da je više od 60 posto registrovanih vozila u BiH starije od 15 godina, a koja koriste dizelske motore koji svakako ne doprinose u borbi sa zagađenjem.
U 2022. cijene niskogradnje su rasle znatno više od stanogradnje. Iako je stanogradnja u prošloj godini u prosjeku poskupjela za oko četiri posto, cijene stanova su porasle za 36 posto.
Broj zaposlenih u FBiH je u 2022. porastao za oko 10.000, a najveći dio novozaposlenih je u Sarajevskom kantonu. Kada je riječ o tržištu rada, bavili smo se i jednim novim trendom, a to su prednosti i mane zapošljavanja boomerang radnika. Od 2020. kompanije se suočavaju s brojnim izazovima, a mi otkrivamo kako business coaching može pomoći u prevazilaženju tih izazova i ostvarenju zacrtanih ciljeva.
Pozitivna vijest koju izdvajamo za ovu sedmicu jeste ulazak Aluminij Industries u automobilsku industriju. Kompanija trenutno pregovara s potencijalnim krajnjim klijentima kako bi im osigurala automobilske dijelove po mjeri. Nova tvornica će biti gotova do 2026. godine, a upošljavat će 120 radnika.
Također, investicioni fond MS Global Equity uspješno starta. Početna ponuda udjela uspješno je okončana i umjesto planiranih pola miliona, fond je prikupio 863.634 KM. A šta koči IPO u regiji pročitajte u današnjem komentaru.