Kosovo je uvelo stalna isključenja struje, a vlada je pozvala ljude da smanje potrošnju u periodu krize s električnom energijom koja je izazvala kritike prije pregovora u Bruxellesu sa Srbijom.
Dok nedovoljna proizvodnja električne energije dugo muči Kosovo, jednu od najsiromašnijih nacija u Europi, globalna energetska kriza pojačava pritisak na premijera Albina Kurtija nakon što je ranije ovog mjeseca eskalirao spor sa Srbijom oko suvereniteta Kosova.
Saveznik Albanija pomogla je Kosovu da za dlaku izbjegne nestanke električne energije u ponedjeljak, ali distributer KEDS rekao je u utorak da bi nedovoljna proizvodnja i nedostatak sredstava za uvoz električne energije iz inozemstva zahtijevali naizmjenične prekide struje, izvijestila je prištinska novinska služba Koha, pozivajući se na glasnogovornika KEDS-a Viktora Buzhalu.
Stare kosovske elektrane na ugljen mogu proizvesti oko 507 megavat sati dnevno, daleko ispod procijenjene potražnje od 750 megavat sati, priopćilo je Ministarstvo gospodarstva.
Mole se svi građani i gospodarski subjekti da poduzmu mjere štednje i maksimalno oprezno koriste električnu energiju, priopćeno je u ponedjeljak iz Ministarstva.
Razgovori u Bruxellesu
Do nestašica struje dolazi dok se Kurti i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić pripremaju za sastanak u četvrtak u Bruxellesu za novu rundu pregovora u kojima posreduje Europska unija s ciljem rješavanja sporova između susjeda.
Malo su napredovali u popravljanju veza otkako je Kosovo proglasilo neovisnost od Srbije 2008., gotovo desetljeće nakon rata koji je završio NATO bombardiranjem koje je prisililo srpske trupe na povlačenje s teritorija.
Srbija odbija priznati Kosovo kao državu i optužuje vladu da maltretira manjinske Srbe koji tamo žive. Kurti je okrivio Srbiju za napetosti, koje su eskalirale krajem srpnja kada su etnički Srbi na Kosovu blokirali ceste zbog vladinog plana da osobne iskaznice i registarske pločice koje izdaje Priština učini obveznima.
Kosovo se bori za opskrbu strujom svojih građana više od desetljeća, a potražnja za njegovim komunalnim uslugama samo je porasla otkako je prošle godine preuzelo kontrolu nad električnom mrežom.
Situacija je najizraženija u sjevernim područjima naseljenim etničkim Srbima, koji su prethodno dobivali struju od srbijanske elektroprivrede EPS. Prema sporazumu postignutom uz posredovanje EU, EPS će nastaviti s opskrbom manjine nakon registracije posebne jedinice na Kosovu, prema lokalnim propisima, iako tek treba započeti s radom.
Kriza moći potaknula je kritike na račun Kurtija, a protivnici govore da se previše usredotočuje na sukobe sa Srbijom umjesto da se bavi domaćim potrebama.
"Neodgovorno je voditi zemlju na ovakav način", rekao je bivši premijer Avdullah Hoti, prenosi Koha. S redukcijama energije vraća se stanje iz prvih godina nakon oslobodilačkog rata 1998.-1999.