Europska unija najavila je novi hitni paket za rješavanje energetske krize, oslanjajući se na solidarnost među državama članicama. No, blok se suzdržava od trenutnih ograničenja cijena plina zbog političkih podjela i zabrinutosti u vezi sa sigurnošću opskrbe.
Europska komisija (EK) je u utorak objavila nove prijedloge mjera za obuzdavanje energetske krize, koje su usredotočene na jačanje solidarnosti među članicama Europske unije (EU), zajedničke pregovore s dobavljačima plina i sprečavanje ekstremnog rasta cijena energije, no zasad se ne ide na ograničavanje cijene plina uslijed političkih podjela i zabrinutosti u vezi sa sigurnošću opskrbe.
EK predlaže pokretanje novog indeksa za ukapljeni prirodni plin (LNG), koji bi bolje odražavao energetsku stvarnost nakon prekida dobave iz Rusije.
"Znamo da smo jači zajedno. Stoga je logično da umjesto da se međusobno natječemo u nabavi, energetske tvrtke trebaju razviti zajedničku nabavnu platformu", rekla je na konferenciji za novinare predsjednica EK Ursula von der Leyen.
EK također traži od zemalja članica ovlast da može, kao krajnju mjeru, ograničiti visinu cijene plina na nizozemskom tržištu, koja je referentna za trgovanje na cijelom kontinentu. Takva bi se mjera mogla upotrijebiti u razdoblju dok se razvija novi cjenovni indeks za LNG, i to s ciljem sprečavanja spekulativne trgovine i dramatičnog rasta cijena. Ta ovlast ne bi mogla trajati dulje od tri mjeseca.
EK također smatra da je vrijedno razmotriti ograničenje cijene plina za proizvodnju električne energije.
"Taj je model uveden u Španjolskoj i Portugalu, gdje je snizio cijene struje. Vjerujemo da ga je vrijedno uzeti u obzir na razini cijele EU i sada tražimo odgovore na još jedno ili dva pitanja koja su s tim u vezi još otvorena", rekla je predsjednica EK.
Za izravnije izbjegavanje volatilnosti cijene plina, paket mjera predviđa ustanovljenje privremenog mehanizma za upravljanje volatilnošću u trgovini terminskim ugovorima za struju i plin do 31. siječnja iduće godine. Na taj način bi se izbjegli poremećaji na tržištima s manje likvidnim ugovorima.
"Neće biti moguće zaštititi svakoga od posljedica rata, ali EU se treba fokusirati na potporu ranjivim kućanstvima i najviše pogođenim poslovnim subjektima", smatra Von der Leyen.
O prijedlozima EK razgovarat će čelnici zemalja članica na summitu u četvrtak i petak.
EK smatra da bi punjenje plinskih skladišta u idućoj godini moglo biti izazovno i zato predlaže članicama da zajednički kupe plin kojim bi napunili barem 15 posto skladišta te da omoguće tvrtkama stvaranje konzorcija za sklapanje dugoročnih ugovora. Rusija u tome nije predviđena kao izvor.
Paket mjera predviđa i korištenje 40 milijardi eura iz kohezijskih fondova EU za državnu pomoć tvrtkama i kućanstvima u nošenju s energetskom krizom.
Suzbijanje volatilnosti
Kako bi se stvorio izravniji mehanizam za sprječavanje volatilnosti cijena plina, paket bi zahtijevao da mjesta trgovanja uspostave novi privremeni mehanizam upravljanja unutardnevnom volatilnošću električne energije i derivatima plina do 31. siječnja 2023. U pokušaju da se izbjegnu nenamjerni poremećaji na tržištima za manje likvidne ugovore, alat bi se trebao usredotočiti na predmjesečne energetske derivate, pokazuje dokument.
"Što budemo uspješniji u pogledu energije, bit ćemo u jačoj gospodarskoj i društvenoj poziciji", rekao je Valdis Dombrovskis, potpredsjednik Komisije, europskim zastupnicima u utorak u Strasbourgu.
"Ali neće biti moguće zaštititi sve od posljedica rata", dodao je govoreći o ruskoj invaziji na Ukrajinu. Umjesto toga, EU bi se trebala usredotočiti na potporu ranjivim kućanstvima i najugroženijim poduzećima kako bi se izbjeglo poticanje inflacije.
EU summit
O planu komisije raspravljat će čelnici EU na summitu od 20. do 21. listopada u Briselu. Oni bi mogli podržati plan za "istraživanje privremenog dinamičkog koridora cijena prirodnog plina", koji bi se proveo prije nego što se uspostavi novi indeks LNG-a i vjerojatno će podržati zajedničku kupnju plina, prema nacrtu političke izjave čelnika vlada, u koji je imao uvid Bloomberg News. U sljedećem koraku, ministri energetike raspravljat će o pojedinostima na skupu u Luksemburgu 25. listopada.
Sredinom studenog očekuje se hitan sastanak ministara energetike, na kojem će biti potpisani prijedlozi.
Zajednička platforma za kupnju koordinirala bi punjenje rezervi plina. Ako se zalihe skladišta potroše na kraju ove zime, ispunjavajući cilj od 90 posto popunjenosti skladišta do studenog 2023, moglo bi biti teže sljedeće zime, prema mišljenju Komisije. Plan je dati mandat državama članicama da zajednički kupe dovoljno plina za najmanje 15 posto njihovog skladištong kapaciteta i omogućiti tvrtkama da formiraju europski konzorcij za pregovaranje o dugoročnim ugovorima. Ruski izvori opskrbe bili bi isključeni iz sudjelovanja.
Kako bi se izbjegli nestanak struje i racionalizacija tijekom sezone grijanja, EU je već pristala na dobrovoljni cilj smanjenja potrošnje plina od 15 posto, uz opciju obveznog pokretanja. Komisija će pomno pratiti mjere smanjenja potražnje i spremna je aktivirati prijelaz na obvezna smanjenja ili čak revidirati ciljeve ako se trenutne mjere pokažu nedostatnima, prema prijedlozima.
Paket također nudi alate za države članice za korištenje državne potpore za ublažavanje utjecaja visoke energetske krize na tvrtke i kućanstva, pri čemu je državama članicama ponuđena mogućnost korištenja čak 40 milijardi eura iz kohezijskih fondova bloka.
(Ažuriranja novim citatima Von der Leyen počevši od šestog paragrafa)
-- Uz pomoć Jorgea Valera i Katharine Rosskopf.