Europska unija će poduzeti radikalne mjere za smanjenje potrošnje električne energije i ograničiti cijene električne energije u hitnoj intervenciji kako bi obuzdala sve veće troškove energije koji izazivaju šokove u gospodarstvu regije.
Izvršni ogranak EU planira predložiti da 27 država članica bloka ograniči prekomjerne prihode tvrtki koje proizvode energiju iz drugih izvora osim plina i iskoriste dobit za potporu potrošačima, rekla je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen. To bi se postiglo nametanjem gornje granice cijena električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije, lignita ili nuklearne energije.
Plan bez presedana za ulazak na energetska tržišta također uključuje porez za proizvođače fosilnih goriva, ograničenje cijena uvoza ruskog plina, mjere za povećanje likvidnosti za energetske tvrtke ako je potrebno i obvezno ciljno smanjenje potrošnje električne energije. EU je pod sve većim pritiskom da obuzda skok cijena energije i izbjegne socijalne nemire kako se sezona grijanja približava.
"Suočeni smo s astronomskim cijenama električne energije za kućanstva i tvrtke te s ogromnom nestabilnošću tržišta", rekla je Von der Leyen novinarima u srijedu u Briselu. "Stoga ćemo predložiti skup hitnih mjera koje će zaštititi ranjive potrošače i tvrtke te im pomoći da se prilagode."
Prema nacrtu uredbe u koji je Bloomberg News imao uvid, planirana gornja cijena električne energije mogla bi biti postavljena na 200 eura po megavat satu i primjenjivala bi se na prihode dobivene proizvodnjom električne energije iz vjetra, solarne i geotermalne energije, hidroenergije, biomase, odlagališta plina, plan obrade otpadnih voda, plin, bioplin, nuklearni plin, lignit i sirovu naftu iz uljnih škriljaca.
Dionice nekih od najvećih europskih proizvođača električne energije porasle su u srijedu. Danska tvrtka za obnovljivu energiju Orsted A/S ojačala je čak 6,6 posto, Enel SpA porastao je 3,9 posto, a Iberdrola SA čak 4,2 posto. Viši analitičar Credit Suissea Jens Zimmermann rekao je da je prijedlog gornje granice cijena u EU "dovoljno visok da ne obeshrabri buduća ulaganja u tehnologije koje nisu za proizvodnju plina".
O planu će se raspravljati sa zemljama članicama na hitnom sastanku ministara energetike EU u petak. Nakon što dobije političku podršku vlada, Komisija će iznijeti zakonske prijedloge koji će uključivati više detalja.
EU bi također predložila dva cilja smanjenja potražnje. Prvi bi zahtijevao od vlada da uvedu mjere koje bi smanjile ukupnu potrošnju električne energije od svih potrošača za 10-15 posto. Drugi bi bio usmjeren na najskuplje sate proizvodnje i zahtijevao bi obvezno smanjenje neto potrošnje od najmanje 5 posto tijekom vršnih sati, prema nacrtu.
Češka će pokušati isključiti pitanje mogućeg ograničenja cijene ruskog plina s dnevnog reda, rekao je češki ministar trgovine i industrije Jozef Sikela u srijedu u Pragu. Sikela, čija će vlada voditi razgovore, rekao je da bi svako ograničenje bilo politički alat, a ne korak koji bi riješio trenutnu energetsku krizu u Europi.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u srijedu da je potencijalno ograničenje cijena ruskog plina i nafte "još jedna glupost".
Von der Leyen je također rekla u srijedu da će blok razmotriti hoće li ukapljeni prirodni plin uključiti u gornje granice cijena, zajedno s uvozom ruskog plina - potez koji je predložila Poljska.
"Ono što sada gledamo je da ostanemo konkurentni za dobavljače LNG-a, ali osiguravamo da cijene koje plaćamo nisu iznimno visoke, već u pristojnom rasponu", rekla je.
-- Uz pomoć Williama Mathisa, Lenke Ponikelske i Allegre Catelli.