Nalazeći se otprilike 60 milja od ukrajinske granice s Europskom unijom, niz cijevi i pumpi naznačuje ono što bi moglo postati važan dio napora bloka da osigura opskrbu energijom i sprječavanje Vladimira Putina.
Sklonište za pohranu plina Bilche-Volytsko-Uherske, smješteno između polja i šuma, može pohraniti više od četiri puta više prirodnog plina od najvećeg skladišta u Njemačkoj i lako se povezuje s mrežama bloka, zahvaljujući dugogodišnjoj ulozi Ukrajine kao tranzitne rute za ruske energente.
Pohranjivanje vitalnog goriva u zemlji koja je izložena raketnim udarima i napadima na ključnu energetsku infrastrukturu može zvučati kao luda ideja. Ali dobiva podršku jer su objekti dovoljno udaljeni od bojišnice da se smatraju sigurnima, a neki trgovci smatraju da vrijedi rizika.
Europski dužnosnici sada razmatraju podržavanje veza s Bilche-Volytsko-Uherskeom i drugim objektima raspršenim po Ukrajini - domu najveće mreže podzemnih špilja kontinenta, koja može pohraniti plin za razdoblja kada potražnja i cijene naglo porastu zimi. S obzirom na to da se europska skladišta već približavaju kapacitetu, trenutno su više od 70 posto popunjena, pohranjivanje plina u Ukrajini moglo bi spriječiti višak u sljedećim mjesecima.
"Nadamo se da će ukrajinsko skladište moći pomoći u održavanju ravnoteže između ponude i potražnje tijekom druge polovice ljeta 2023., s obzirom na njihovu izvrsnu povezanost s europskim plinskim tržištima", izjavio je njemački energetski div RWE AG, koji je koristio ukrajinsko skladište, u izjavi za Bloomberg.
Da bi pohranjivanje plina u Ukrajini bilo održivo, cijene će morati pasti dovoljno nisko da opravdaju troškove. EU će vjerojatno također morati intervenirati kako bi pružila zaštitu od mogućih gubitaka povezanih sa sukobom.
Ovaj plan je dio nastojanja da se izbjegne panika koja je prošle godine rezultirala rekordnim cijenama i intervencijom države. Kako bi zaštitile tvrtke i potrošače, vlade EU su iznijele 646 milijardi eura pomoći, prema think tanku Bruegel, te si ne mogu priuštiti ponavljanje istog scenarija.
Iako su europske energetske tvrtke ranije pohranjivale plin u Ukrajini prije ruske invazije u veljači 2022., stavljati zalihe u zemlju koja je uključena u sukob obično bi bilo nezamislivo, a ova razmišljanja odražavaju uski raspon opcija Europe i način na koji je rat resetirao rizike.
Energija je oružje u ovom sukobu od samog početka. Eksplozija brane Kakhovka na rijeci Dnjepar prošlog tjedna je najnoviji primjer. Prošle godine, Kremlj je postupno smanjivao opskrbu plinom, stvarajući kaos na europskim energetskim tržištima. Ta zabrinutost i dalje postoji, a Ukrajina nudi pomoć.
Pohranjivanje plina za Europu ne samo da bi generiralo potrebne prihode za zemlju, već bi ojačalo veze s blokom i poslužilo kao odmazda Rusiji nakon što je Kremlj pokušao koristiti energiju kako bi oslabio podršku Kijevu.
Kapacitet za pohranu plina pod zemljom - smješten u relativnoj sigurnosti, do dva kilometra ispod površine - iznosi više od 30 milijardi kubnih metara. Operator Ukrtransgaz stavio je na raspolaganje trećinu tog prostora, što je ekvivalentno otprilike 10 posto potražnje EU u četvrtom tromjesečju prošle godine.
"Ukrajinsko tržište nudi pohranu po fiksnim cijenama, što čini pohranu plina u Ukrajini vrlo atraktivnom i konkurentnom opcijom", rekao je Marco Saalfrank, voditelj trgovine trgovcem kontinentalne Europe u švicarskom Axpu, napominjući da rizik treba biti nizak.
S obzirom na to da osiguravajući sektor izbjegava Ukrajinu, do koje mjere trgovci žele pohranjivati plin u Ukrajini ovisit će o cijeni i spremnosti EU da pruži zaštitu. Pregovori su u tijeku.
"Europska komisija istražuje hoće li i kako jamstva koja su izdala javne institucije podržati pristup skladištima prirodnog plina u Ukrajini", rekao je glasnogovornik Komisije Tim McPhie prošlog tjedna.
Ukrtransgaz, s druge strane, radi na provedbi jamstava usluga kako bi smanjio rizike povezane s ratom dok nastoji postati "energetska banka za Europu", navodi tvrtka u odgovoru na upit Bloomberga putem e-pošte, dodajući da je potražnja premašila njihova početna očekivanja.
Vrijeme polako istječe za uspostavu sustava. Očekuje se da će europska skladišta dosegnuti granice kapaciteta već početkom rujna. Obično potražnja za grijanjem ne počinje prije kasne jeseni, što stvara rizik od viška ponude, koji bi se zatim mogao iznenada promijeniti ako dođe do hladnog vremena.
Bez ruskih isporuka plinovodima, koje su uglavnom prestale, europska plinska tržišta su uravnoteženija nego ranije. To znači da porast potražnje ili poremećaji u opskrbi mogu imati izvanredne učinke.
Korištenje ukrajinskih postrojenja pomoći će izbjeći pad cijena prije zime, ali ako se upotreba pokaže "neočekivano visokom", to također predstavlja rizik od pada cijena sljedeće godine, prema konzultantima iz tvrtke Energy Aspects Ltd. Zimski ugovori trguju se po premiji u odnosu na ljetne cijene, što čini pohranu u Ukrajini ili na tankerima na moru sve privlačnijom opcijom.
Švicarski trgovac Axpo je prije rata pohranjivao plin u Ukrajini i otvoren je za takvu mogućnost i dalje, ali pažljivo prati razvoj situacije, pri čemu će ključna biti jamstva vlade.
"Od početka rata, rizici povezani s energetskom infrastrukturom u Ukrajini su se iznimno povećali, kako smo nažalost vidjeli s nedavnom eksplozijom brane", rekao je Saalfrank.
--Uz pomoć Anne Shiryaevske, Johna Aingera i Samuela Dodgea.