Predsjednik SAD-a Donald Trump najavio je okvirni trgovinski sporazum s Velikom Britanijom, nazivajući ga "probojem" koji će smanjiti prepreke i proširiti pristup tržištu za američki izvoz.
"Sa zadovoljstvom objavljujem da smo postigli proboj u trgovinskom sporazumu s Britanijom", rekao je Trump u četvrtak iz Ovalnog kabineta.
Trump je naveo da će puni detalji sporazuma biti dogovoreni u narednim sedmicama. Prema dogovoru, Velika Britanija će ubrzati carinsku obradu američke robe i smanjiti trgovinske barijere za američke poljoprivredne, hemijske, energetske i industrijske proizvode.
Čitaj više

SAD uvodi nova pravila za izvoz AI čipova
I Biden i Trump pokušavali su ograničiti kineske ambicije u oblasti čipova, zbog zabrinutosti da bi napredna tehnologija u oblasti AI mogla ojačati kineske vojne kapacitete.
prije 8 sati

Fed zadržava kamatne stope iako pritisci rastu
Fedova preferirana mjera bazne inflacije pala je na 2,6 posto u periodu od godinu dana, zaključno s martom.
07.05.2025

Lutke Barbie bit će skuplje zbog novih carina
Mattel povukao prognozu rasta prodaje za 2025. zbog carina koje najavljuje Donald Trump.
08.05.2025

Rumunija na nultoj tački nove globalne borbe
U drugi krug kao nezavisni kandidat ušao je i gradonačelnik Bukurešta Nicușor Dan, osvojivši nešto manje od dva milijuna glasova (20,99 posto).
06.05.2025

Trgovinski pomaci na vidiku: Trump najavljuje moguće sporazume ove sedmice
Trump kaže da pregovori ulaze u završnu fazu i da će on osobno odlučiti kada će se dogovor postići.
06.05.2025
"Ovaj sporazum otvara američkim izvoznicima pristup tržištu vrijednom više milijardi dolara, posebno u oblasti poljoprivrede, znatno povećavajući izvoz američke govedine, etanola i gotovo svih proizvoda koje naši vrijedni farmeri proizvode", rekao je predsjednik SAD-a.
Ovo je prvo saopćenje koje je Trump dao nakon što je uveo visoke carine brojnim trgovinskim partnerima SAD-a. Kasnije je te carine privremeno obustavio kako bi zemljama dao priliku da postignu dogovor sa SAD-om.
"Ovaj sporazum će unaprijediti trgovinu između naših zemalja, ne samo da će zaštititi postojeća radna mjesta, već će stvoriti nova, otvarajući pristup tržištu", rekao je britanski premijer Keir Starmer, koji se događaju priključio putem telefona.
Sporazum je izazvao oprezni optimizam na Wall Streetu - akcije su porasle, dok su obveznice izgubile na vrijednosti, jer investitori vjeruju da bi ovaj sporazum mogao poslužiti kao model za buduće dogovore. Indeks S&P 500 zabilježio je rast drugi dan zaredom, iako se povukao s dnevnog maksimuma. Državne obveznice, zlato i tzv. sigurne valute zabilježile su pad.
Do 100.000 vozila godišnje u SAD-u
Ograničen po obimu, britanski sporazum ipak može pružiti naznake kako bi budući sporazumi s drugim ekonomijama mogli izgledati. Prema riječima ministra trgovine Howarda Lutnicka, osnovna carinska stopa od 10 posto ostaje na snazi.
Prema ovom dogovoru, britanski proizvođači automobila moći će izvoziti do 100.000 vozila godišnje u SAD uz carinu od 10 posto, umjesto prethodnih 25 posto, koje je Trump ranije uveo.
"Za britansku autoindustriju to znači desetine hiljada radnih mjesta koja je predsjednik odlučio zaštititi", rekao je Lutnick novinarima.
Dijelovi za motore i avione proizvođača Rolls-Royce Holdings PLC moći će da se uvoze u SAD bez carina, a jedna britanska aviokompanija kupit će avione Boeinga u vrijednosti od 10 milijardi dolara, dodao je Lutnick, ne navodeći o kojoj se aviokompaniji radi.
Bloomberg
S obzirom na to da ankete pokazuju kako Amerikanci sve više gube povjerenje u Trumpovo upravljanje ekonomijom, sporazum od četvrtka ukazuje na to da predsjednik traži izlaz iz plana da uvede najviše carine u posljednjih sto godina. Trump pokušava izvršiti pritisak na druge zemlje da brzo postignu sporazume sa SAD-om tokom 90-dnevnog perioda olakšica. Britanske carine su od početka bile postavljene na 10 posto, što znači da UK nije imao direktnu korist od te privremene mjere.
Predsjednik se istovremeno nalazi i u zategnutim odnosima s Kinom, trećim najvećim trgovinskim partnerom SAD-a, za koju je uveo carine od čak 145 posto. Ministar finansija Scott Bessent i američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer ove sedmice počinju zvanične pregovore s kineskim kolegama, ali je Trump unaprijed odbacio mogućnost da smanji carine kako bi ubrzao postizanje dogovora.
Trgovina automobilima neuravnotežena
Trump je uveo carine 2. aprila, ali je već sedmicu kasnije povukao dio mjera, nakon što je tržište obveznica počelo paničiti, a investitori su počeli prodavati akcije. Tokom pregovora, zadržana je osnovna carina od 10 posto za gotovo sve trgovinske partnere. Velika Britanija je izbjegla više, tzv. recipročne carine, jer je jedna od rijetkih velikih ekonomija s kojom SAD nema trgovinski deficit.
Ipak, Ujedinjeno Kraljevstvo je bilo pogođeno ranijim Trumpovim carinama od 25 posto na čelik, aluminij i automobile - carine koje britanski zvaničnici već dugo pokušavaju ukinuti kroz razgovore sa SAD-om.
Trgovina automobilima između dviju zemalja je veoma neuravnotežena – SAD je prošle godine uvezao 8,19 milijardi dolara vrijednih novih vozila iz Velike Britanije, što je više od deset puta vrijednosti američkih automobila i lakih kamiona izvezenih u UK, prema podacima američkog Ministarstva trgovine.
Ova nova mjera će donijeti olakšanje za relativno mali dio ukupnog uvoza automobila u SAD. Prošle godine u SAD je uvezeno oko 96.000 vozila proizvedenih u UK, u ukupnoj vrijednosti od oko 8,2 milijarde dolara, prema istim podacima. Za poređenje, Meksiko – najveći izvor uvoza automobila u SAD-u – isporučio je skoro tri miliona vozila.
Luksuzni i specijalizirani brendovi poput proizvođača Range Rovera, Jaguara, Land Rovera, Automotive PLC, proizvođača super-automobila McLaren, kao i Aston Martina, među onima su koji će najviše profitirati od ove olakšice.
Bloomberg
Američki trgovinski sporazum dugo je smatran jednim od glavnih dobitaka britanskog izlaska iz Evropske unije, a postignuti dogovor probudio je nadu da bi mogao poboljšati izglede za britansku ekonomiju.
Također predstavlja potvrdu Starmerove strategije u odnosu na Trumpa. Tokom svoje prve posjete Bijeloj kući ranije ove godine, Starmer je ostavio snažan utisak na američkog predsjednika, između ostalog i pozivom kralja Charlesa III da Trump dođe u drugu državnu posjetu.
Na konferenciji za novinare nakon odluke Banke Engleske da smanji kamatne stope, guverner Andrew Bailey rekao je da pozdravlja objavljeni trgovinski sporazum i izrazio nadu da će SAD uspjeti postići slične dogovore i s drugim zemljama, što bi moglo smanjiti rizike po globalni privredni rast.
"To će pomoći u smanjenju neizvjesnosti, a to je veoma važno", rekao je. "Međutim, britanska ekonomija je veoma otvorena, tako da na nju utječu i načini na koje trgovinska politika i carine utječu na druge ekonomije".
Iako su Trump i njegovi saradnici izrazili spremnost za postizanje dogovora, predsjednik je u utorak ponovo poslao pomiješane poruke – umanjujući značaj formalnih sporazuma, rekao je da će jednostavno nametati carinske stope i trgovinske ustupke partnerima koji budu željeli izbjeći visoke dažbine ako pregovori ne uspiju.
Trumpova nepredvidivost dodatno pojačava nesigurnost među investitorima i poslovnim liderima, zabrinutim zbog posljedica njegovih trgovinskih mjera.
Dugi pregovori
Vrijeme koje je bilo potrebno da se dođe do dogovora – iako su obje zemlje bile relativno naklonjene saradnji – može biti upozorenje da neće biti lako zaključiti slične sporazume s drugim državama koje Trumpova administracija smatra prioritetima, poput Japana, Indije, Izraela i Južne Koreje.
Britanski i američki pregovarači održali su pet rundi razgovora tokom Trumpovog prvog mandata, ali ih je njegov nasljednik Joe Biden obustavio. Poslije svega, dogovor od četvrtka – pet godina nakon Brexita – daleko je od sveobuhvatnog, ambicioznog sporazuma koji je bivši premijer Boris Johnson nekada obećavao.
SAD je u razgovorima s više zemalja do sada uglavnom dolazio samo do okvirnih dogovora o obavezama i namjerama, ostavljajući mnoge važne detalje, inače dio standardnih sveobuhvatnih trgovinskih sporazuma, za kasnije pregovore.
Velika Britanija će vjerovatno i dalje biti u lošijoj ekonomskoj poziciji u odnosu na svog najvećeg pojedinačnog trgovinskog partnera nego što je bila prije Trumpovog carinskog rata, što daje potencijalni materijal za kritiku domaće političke opozicije Starmeru.
Starmerova vlada pokušava stabilizirati britansku ekonomiju jačanjem odnosa s drugim trgovinskim partnerima. U utorak je postignut historijski sporazum s Indijom, a pregovori s EU su u toku već neko vrijeme.