Administracija Donalda Trumpa planira ukinuti dio ograničenja za izvoz čipova za vještačku inteligenciju, koje je uvela prethodna američka vlada, u sklopu šire revizije globalnih pravila za trgovinu poluprovodnicima, koja su naišla na oštro protivljenje velikih tehnoloških kompanija i stranih vlada.
Uklanjanje takozvanog pravila o difuziji vještačke inteligencije, koje još nije konačno, ima za cilj promijeniti politiku uvedenu tokom mandata predsjednika Joea Bidena, kojom su zemlje svijeta podijeljene u tri kategorije za regulisanje izvoza čipova kompanija poput Nvidije. Kako navode izvori upoznati o planovima, administracija Donalda Trumpa neće primjenjivati taj okvir kada stupi na snagu 15. maja, već izrađuje sopstvenu verziju pravila, koja će vjerovatno biti zasnovana na direktnim pregovorima s državama poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije.
U fokusu i dalje otvorene debate nalazi se pitanje kako regulisati isporuke poluprovodnika zemljama van Kine. I Biden i Trump pokušavali su ograničiti kineske ambicije u oblasti čipova, zbog zabrinutosti da bi napredna tehnologija u oblasti AI mogla ojačati kineske vojne kapacitete.
Ukidanje okvira za difuziju vještačke inteligencije neće utjecati na mjere usmjerene protiv Kine, koje je Trump nedavno dodatno pooštrio. Umjesto toga, ono bi otvorilo prostor drugim državama da same pregovaraju o uslovima za pristup američkim čipovima, dok širom svijeta raste interes za razvoj domaćih AI kapaciteta. Takvi sporazumi mogli bi biti povezani s investicionim obećanjima ili širim trgovinskim i diplomatskim pitanjima.
Američki zvaničnici mogli bi već u četvrtak objaviti namjeru da ukinu pomenuto pravilo, rekao je jedan izvor, uoči planirane posjete predsjednika Donalda Trumpa Bliskom istoku, gdje su brojne zemlje izrazile nezadovoljstvo novim ograničenjima. Kako navode izvori, nova Trumpova regulativa, koja će, kako se očekuje, pojačati kontrolu izvoza čipova, još se formuliše.
"Bidenovo AI pravilo je prekomplikovano, previše birokratizovano i guši američke inovacije", navodi se u saopćenju Biroa za industriju i sigurnost pri Ministarstvu trgovine SAD-a. "Zamijenit ćemo ga mnogo jednostavnijim pravilom koje oslobađa inovacije i osigurava američku dominaciju u oblasti vještačke inteligencije."
Nakon što je Bloomberg News objavio ovu informaciju, akcije proizvođača čipova su porasle — Nvidia je skočila za 3,1 posto, dok je indeks čipova s Filadelfijske berze porastao za 1,7 posto.
Sjedinjene Američke Države prvi put su uvele opsežna ograničenja na izvoz naprednih čipova Kini 2022. godine, a ta pravila su više puta pooštravana kako bi obuhvatila širi spektar proizvoda i zemalja. U proširenju iz 2023. mjere su obuhvatile više od 40 država, uključujući veći dio Persijskog zaljeva i jugoistočne Azije, za koje su američki zvaničnici sumnjali da bi mogle poslužiti kao posrednici u kineskom pristupu zabranjenoj tehnologiji. Pravilo o difuziji AI tehnologije, objavljeno tokom posljednje sedmice Bidenovog mandata, proširilo je režim dozvola na gotovo cijeli svijet.
Cilj tog okvira bio je dodatno ograničenje kineskog pristupa američkim čipovima preko trećih zemalja, kao i dovođenje više država pod američki sigurnosni kišobran putem zahtjeva za zaštitu tehnologije. Uvedena su ograničenja ukupnih isporuka u zemlje poput UAE i Saudijske Arabije, koje su već morale tražiti dozvole za uvoz naprednih čipova prema pravilima iz 2023. Prvi put su obuhvaćene i brojne druge države, među kojima su Indija, Malezija i Poljska.
Iako privremeno povlačenje ovog pravila može značiti olakšanje za te zemlje, nova ograničenja se i dalje pripremaju.
Zvaničnici administracije Donalda Trumpa planiraju uvesti posebne mjere za zemlje koje su preusmjeravale čipove u Kinu, uključujući Maleziju i Tajland, navodi jedan od izvora. U međuvremenu, Ministarstvo trgovine SAD-a nastavit će strogo primjenjivati postojeća izvozna pravila.
Portparol tajlandske vlade izjavio je da zemlja čeka više detalja o novoj politici, dok je predstavnik Ministarstva za investicije, trgovinu i industriju Malezije pozdravio odluku SAD-a i poručio da su jasna i predvidiva pravila ključna za tehnološki sektor.
Šta Bloomberg Intelligence kaže?
Michael Deng, analitičar Bloomberg Intelligencea, ocjenjuje da bi plan Trumpove administracije da ukine "AI Diffusion Rule" označio duboku promjenu američke politike prema ključnim AI tehnologijama. Iako se najavljuju nastavak oštre politike prema Kini i dodatna ograničenja za rizične tačke, ovaj potez bi istovremeno mogao izazvati dodatnu neizvjesnost i otvoriti prostor za više bilateralnih dogovora.
Bloomberg
Kompanija Nvidia, vodeći proizvođač čipova za obuku AI modela, već duže vrijeme kritikuje rastući broj američkih ograničenja i traži potpuno ukidanje pravila o difuziji, upozoravajući da bi ograničenja za treće zemlje mogla dodatno da ih približe Kini. Izvršni direktor Jensen Huang izjavio je ove sedmice da američke firme treba da mogu trgovati s Kinom, koju vidi kao tržište vrijedno 50 milijardi dolara za AI čipove u narednih nekoliko godina.
Ipak, Trumpova administracija je pooštrila restrikcije prema Kini — već je zabranila prodaju Nvidia čipa H20 na tom tržištu, što je kompaniju koštalo 5,5 milijardi dolara u otpisima vrijednosti zaliha.
"Pozdravljamo novu strategiju administracije i njeno vodstvo u AI politici", navela je kompanija u saopćenju. "Ukidanjem pravila o difuziji AI, Sjedinjene Države dobijaju jedinstvenu priliku da predvode narednu industrijsku revoluciju, otvore nova radna mjesta i smanje trgovinski deficit."
Mnogo toga zavisit će od sadržaja bilateralnih sporazuma koje administracija Donalda Trumpa može postići u narednim mjesecima. Postizanje takvih dogovora bit će veliki izazov i moglo bi rezultirati desetinama različitih pravila koja bi kompanije morale poštovati.
Kratkoročno gledano, ukidanje pravila moglo bi koristiti kompanijama poput Oraclea, koja planira veliku ekspanziju data centara u Maleziji — projekte koji su prema starim pravilima bili ograničeni.
Trumpov potez mogao bi biti dobra vijest i za zemlje koje su već bile obuhvaćene ranijim krugovima ograničenja, poput UAE i Saudijske Arabije, koje sada vide šansu da ispregovaraju povoljnije uslove s novom administracijom u Washingtonu. Bloomberg News je ranije izvijestio da je Trump pokazao interesovanje za ublažavanje mjera prema UAE, te bi mogao najaviti početak pregovora o međudržavnom AI sporazumu tokom posjete Emiratima od 13. do 16. maja.
UAE se posebno aktivno zalaže za takav dogovor i obećao je ulaganja do 1,4 biliona dolara u američku tehnologiju i infrastrukturu tokom naredne decenije — obećanje koje je promijenilo tok pregovora u korist te države.
Pored podjele zemalja i kvota za izvoz čipova, pravila o difuziji AI, uvedeno je i novo ograničenje — na izvoz AI modela i njihovih parametara, odnosno numeričkih vrijednosti koje softver koristi za obradu podataka i donošenje odluka. Planovi Trumpove administracije u vezi s tim dijelom još su u fazi razmatranja.
(Dopunjeno odgovorima vlada Tajlanda i Malezije u 11. pasusu.)