Robotski polumaraton održan je u Pekingu. Neki od najnaprednijih kineskih humanoidnih robota su se u subotu takmičili s ljudima u polumaratonu. Jedan je pao već na startu. Drugom je otpala glava i otkotrljala se po tlu. Jedan se srušio i razbio na komade.
Na događaju koji je predstavljen kao prvi polumaraton za androide na svijetu samo su četiri od 21 robota trkača u južnom tehnološkom centru E-Town u Pekingu uspjeli da završe trku u predviđena četiri sata. Pobjednik je bio Tiangong Ultra, visok 178 centimetara, koji je do cilja stigao za dva sata i 40 minuta - što je znatno iza pobjedničkih vremena ljudskih trkača, koji su stazu završili za sat vremena. Preostala tri robota, koja su prešla stazu dugu 21 kilometar, uspjela su da stignu tek poslije više od tri sata.
Takmičenje čovjeka protiv mašine predstavljeno je kao prikaz kineskih ambicija na polju vještačke inteligencije, robotike i poluprovodnika. Vlada predsjednika Xi Jinpinga postavila je razvoj ovih ključnih tehnologija među prioritetne ciljeve, što je dodatno pojačalo trgovinske tenzije s Amerikom.
I pored visokih ciljeva, rezultati su često bili komični - trku su obilježili padovi, nesreće i brojna odustajanja. Dok je Tiangong trčao prosječnom brzinom od oko osam kilometara na sat i djelovao kao pravi sportista, mnogi njegovi robotski suparnici nisu bili dizajnirani za dovoljno brzu trku da bi stazu uopšte mogli savladati u predviđenom vremenu.
Model Tiangong Ultra, koji je razvila pekinška istraživačka institucija X-Humanoid, koju podržava država, a finansiraju je i tehnološki gigant Xiaomi i startup UBTech Robotics, specijalizovan za robotiku, bio je posebno prilagođen za ovu trku.
"Rezultatima sam veoma zadovoljan, sve je proteklo u skladu s očekivanjima", rekao je u intervjuu glavni tehnološki direktor kompanije X-Humanoid Tang Jian. "Ovo je bio izuzetno zahtjevan test izdržljivosti i stabilnosti robota. Naš cilj je da roboti u budućnosti budu sposobni za neprekidno obavljanje zadataka, 24 sata dnevno, tokom svih dana u nedjelji".
Ipak, Tiangong, koji je nosio sportski dres, morao je da pretrpi jedan pad, a tim mu je tokom trke zamijenio čak tri baterije da bi pobijedio. Tokom cijele trke vodio je među robotskim takmičarima. Ispred njega je trčao ljudski instruktor, koji je na donjem dijelu leđa nosio uređaj za slanje signala - robot je oponašao njegove pokrete. Većina drugih androida bila je kontrolisana pomoću džojstika, kojima su upravljali prateći timovi koji su trčali pored njih. Neki roboti bili su čak na povocima.
Na startu su se pozicionirale 24 ekipe, jedna za drugom, a iza njih su vozili mini autobusi sa spremnim zamjenskim robotima i inženjerima u pripravnosti.
Za učešće u trci, roboti su morali imati humanoidni oblik i kretati se na dvije noge. Tokom trčanja mogle su im se zamijeniti baterije ili čak koristiti rezervni roboti, ali su za svaku zamjenu dobijali vremensku kaznu. Duž staze bodrili su ih gledaoci, među kojima su bili i roditelji s malom djecom, a neki ljudski takmičari su se čak zaustavili odmah nakon starta kako bi fotografisali svoje mehaničke rivale.
Roboti su se međusobno razlikovali po izgledu, visini i težini. Jedan od takmičara, ogroman robot koji je podsjećao na lik iz japanske anime serije Gundam, imao je ventilatore pričvršćene na rukama. Tokom trčanja izgubio je kontrolu i udario u ogradu koja je razdvajala ljude i robote. Jedini robot ženskog izgleda Huan Huan - s plastičnom glavom u stilu manekenke i oklopom koji je podsjećao na Stormtroopere iz Ratova zvezda - srušio se ubrzo nakon početka trke. Njeni dijelovi oklopa rasuli su se po stazi. Nijedan od njih nije mogao da nastavi.
Najmanji takmičar Little Giant, kojeg su razvili studenti lokalnog univerziteta, bio je visok samo 75 centimetara. Po stazi se kretao brzinom od približno 2,2 kilometra na sat, objasnio je jedan od inženjera u direktnom televizijskom prenosu. U jednom trenutku Little Giant se nakratko zaustavio, nakon što je dim počeo da izlazi iz njegove glave. Tim je objasnio da su imali namjeru da robota koriste samo za prve tri milje, jer je prespor za cijelu stazu.
Jiang Zheyuan, 27-godišnji osnivač kompanije Noetix Robotics, stajao je na stolici i uzvikivao slogane tokom trke, dok je posmatrao svog robota N2, koji je završio na drugom mjestu. Uprkos brojnim neprospavanim noćima, trud se isplatio, rekao je novinarima na cilju. Trka je naime pomogla njegovom startupu, koji je osnovao nakon napuštanja studija na univerzitetu Tsinghua, da privuče nove klijente.
Njegova kompanija bi sljedećeg mjeseca trebalo da isporuči 700 robota po cijeni od 6.000 dolara po komadu, što je ispod prosječne tržišne cijene, naglasio je.
Još jedan robot Noetix N2, koji je koristio drugačiji algoritam, kao treći je stigao na cilj, ali je zatim degradiran na četvrto mjesto, jer je tim tokom trke koristio tri rezervna robota i tako sakupio više od jednog sata vremenske kazne. Tim je prigovorio da se pravilo tokom takmičenja promijenilo na njihovu štetu i najavio da će podnijeti zvaničnu žalbu.
Neke od najperspektivnijih robotskih kompanija u Kini uopšte nisu učestvovale u trci. Kompanija Unitree iz Hangzhoua objasnila je da njihov robot G1, koji je pao već na startu, nije koristio originalne algoritme kompanije - već ga je pokrenuo naručilac koji je izvršio izmjene u programu. Unitree, čiji je osnivač u februaru bio među počasnim gostima na sastanku predsjednika Xija s preduzetnicima, sudeći po njihovoj izjavi, aktivno se sprema za takmičenja robota.