Kina se suočava s porastom američkih carina koje nameće predsjednik Donald Trump. Njezino tržište nekretnina polagano se urušava. Njezino gospodarstvo opada. Dakle, hoće li premijer Li Qiang objaviti ono čemu su se tržišta nadala na ovomjesečnom Nacionalnom narodnom kongresu? Nemojte na to računati. Nakon desetljeća praćenja britanskog ekonomista Johna Maynarda Keynesa i njegove doktrine upravljanja potražnjom, kinesko vodstvo uči lekciju od američkog ekonomista Josepha Schumpetera i njegove vjere u kreativnu destrukciju.
Najnoviju glavobolju kreatorima politike zadaje povećanje carina od 10 postotnih bodova na sav izvoz u SAD, povrh carina od 25 posto koje je Trump uveo tijekom svojeg prvog mandata. Teško je precizno predvidjeti učinke, ali procjene iz znanstvene literature sugeriraju da bi nova ograničenja mogla izazvati pad kineske prodaje u SAD-u za 20 posto.
Ovaj put, udarac iz inozemstva dolazi dok se Kina suočava sa slabostima kod kuće. Nakon desetljeća pretjerane izgradnje i prekomjernog zaduživanja, sektor nekretnina nalazi se usred kontroliranog urušavanja. Ulaganja u nekretnine, nekoć najveći pokretač kineskog rasta, u padu su gotovo četiri godine. Značaj navedenog ne može se preuveličati.
U godinama procvata, izgradnja nekretnina u Kini pokretala je sve, od čeličana do tvornica namještaja. Banke su odobravale jako puno zajmova projektantima. Nekretnine su bile najveća imovina u bilancama kućanstava, čineći oko 70 posto njihovih dobara. Sada je slom pred vratima, a posljedice se šire gospodarstvom. Čeličane su zatvorene. Banke se pitaju imaju li dovoljno kapitala da pokriju propale zajmove.
Uplašena padom vrijednosti kuća, kućanstva sve više štede, a sve manje troše. Kineske tvrtke odgovorile su na smanjenje potražnje snižavanjem cijena. Rezultat je dvogodišnja deflacija, najduža od azijske financijske krize u kasnim 1990-ima.
Gomila problema potakla je očekivanja da će premijer Li objaviti veliki paket poticajnih mjera na godišnjem sastanku kineskog zakonodavnog tijela, koji se počeo primjenjivati 5. ožujka. Zapravo, kakvu god podršku rastu Li ponudi vjerojatno će biti mnogo skromnija. Prema projekcijama Bloomberg Economicsa, kineski fiskalni deficit trebao bi narasti sa 6,6 posto bruto domaćeg proizvoda 2024. na 8,5 posto 2025. Ako ćemo se poslužiti metaforama o vatrenom oružju kojima se često služimo kada se procjenjuju vladini poticaji, to povećanje veće je od pištolja na vodu, ali teško da je bazuka.
Ograničenje ekonomske potpore odstupanje je od kineske norme. Ostatak svijeta odmakao se od Keynesa i njegove sjajne spoznaje – rođene tijekom Velike depresije 1930-ih – da bi u krizi vlada trebala plaćati ljudima da kopaju rupe u zemlji i zatim ih zatrpavaju. Ali donedavno, ceste koje vode nikamo, opustošene zračne luke i prazne stambene zgrade pokazivale su da se Kina držala Keynesove strategije.
Koje je rješenje? Bilo po izboru ili nužnosti, Keynes je prošlost, a Kina sada slijedi načela drugog velikog ekonomista: Schumpetera. U Kapitalizmu, socijalizmu i demokraciji, njegovu najvažnijem djelu, Schumpeter tvrdi da je moć kapitalističkog sustava proizašla iz „stalne oluje kreativne destrukcije“ koja puše u gospodarstvo. Nove tehnologije istiskuju stare tehnologije. Nove tvrtke istiskuju stare tvrtke. Za gubitnike je to bolno. Ali pokreće napredak.
Schumpeter je tvrdio da je kreativna destrukcija jedinstvena za kapitalizam. Kina pokazuje da može funkcionirati i u svom hibridnom sustavu države i tržišta. Prikaz A je sektor nekretnina, gdje vlada projektantima omogućuje, nakon godina pružanja podrške, da se suoče s posljedicama svojih pretjerivanja. Promjene su bile surove za sve uključene, od imatelja obveznica do kupaca nekretnina koji su uplatili predujam za stanove koji nikada neće biti izgrađeni. Ali to znači i da se kapital i rad oslobađaju u produktivnije svrhe. Bloomberg Economics predviđa da će do 2026. godine nekretnine činiti manje od 17 posto kineskog BDP-a, što je pad od gotovo jedne četvrtine u odnosu na 2017. godinu. Sektori visoke tehnologije spremni su povećati svoj udio s manje od 11 posto na više od 18 posto u istom razdoblju.
Prihvaćanje Schumpeterova evanđelja također je vidljivo u stupnju konkurencije koja postoji u nekim od novijih kineskih industrija. U području električnih vozila, SAD ima Teslu. Kina ima BYD, Geely, Nio, Xiaomi, Xpeng i druge. Kineska električna vozila prolaze kroz značajnu rekonstrukciju svake godine ili svake dvije godine, u usporedbi s četiri ili pet godina kad je riječ o stranim markama. Proizvođači automobila na sebi imaju velik teret istraživanja i razvoja, ali analitičarka Bloomberg Intelligencea Joanna Chen kaže da je brz tempo inovacija stavio industriju u petu brzinu.

Na kineskom tržištu e-trgovine žestoka je konkurencija, s vodećim tvrtkama kao što su Taobao, JD.com i Pinduoduo koje se natječu za tržišni udio s pridošlicama poput društvenih platformi za trgovinu RedNote i Douyin. I kao što je svijet saznao u siječnju, Kinu se ne smije zanemariti ni u umjetnoj inteligenciji. Sofisticiranost DeepSeekova modela R1 možda je iznenadila američke ulagače, ali to je samo jedan od više od 300 velikih jezičnih modela koje su stvorile legije kineskih programera softvera.
Hoće li prijelaz s Keynesa na Schumpetera teći nesmetano? Ne. Kao što je rekao Arthur Kroeber, voditelj istraživanja u Gavekalu i autor djela China’s Economy: What Everyone Needs to Know (Kineska ekonomija, što svatko mora znati), zemlja prelazi s prehrane koja se temelji na torti od sira na prehranu koja se temelji na brokuli – manje ukusna, ali zdravija. Iako su nekretnine i dalje dominantna – i negativna – sila koja pokreće gospodarstvo, rastuća prodaja električnih vozila tvrtke BYD i DeepSeekov UI koji dovodi do preustroja na tržištu pokazuju potencijal. Neće proći previše vremena prije nego što pisanje koda postane važniji pokretač kineskog rasta od izlijevanja betona.
U SAD-u, tehnološki predvodnici već imaju golemu tržišnu moć. Ako je suditi na temelju njihove pozicije na pozornici tijekom Trumpove inauguracije, oni žele izgraditi jake odnose s Bijelom kućom kako bi tu moć učvrstili. Središnja uloga Elona Muska u vladi vjerojatno neće narušiti konkurentsku poziciju njegovih brojnih tvrtki. Istodobno Trumpove carine obećavaju da će od globalne konkurencije zaštititi tradicionalne industrije kao što su proizvodnja čelika i automobila.
Schumpeter je svoju teoriju kreativne destrukcije razvio kao imigrant u SAD-u i profesor na Harvardu. Ako SAD želi ostati na čelu globalne gospodarske utrke, bilo bi mudro ne zaboraviti njegovu mudrost, pogotovo jer ju je Kina upravo naučila.