Iako nominalne plate u BiH rastu, razlike među radnicima su ogromne, dok neki primaju višestruko više od prosjeka, čak i preko 800.000 KM mjesečno, većina zaposlenih ima primanja blizu zakonskog minimuma. Prema podacima poreznih uprava, najveće neto plate u 2024. u FBiH zabilježene su u proizvodnji, a u RS-u u nespecijaliziranoj trgovini na veliko, sa sjedištem u Istočnom Novom Sarajevu.
Ovo je pet vijesti koje treba da znate na početku dana:
Gdje su bile najveće plate u BiH u 2024.: Neki zarade i više od 800 hiljada KM mjesečno
Dok nominalne plate u Bosni i Hercegovini (BiH) pokazuju rast, sve je očiglednije da taj rast nije ravnomjerno raspoređen među radnicima. U praksi statistike često prikrivaju stvarnu sliku, jer dok jedni imaju višestruko veća primanja od prosjeka, veliki broj radnika prima platu koja je vrlo blizu zakonskog minimuma.
Službene evidencije poreskih uprava u BiH upravo to pokazuju, pa se pojedincima isplaćuju plate, u koje su navodno uključeni dodatni bonusi, pa tako njihova mjesečna primanja dostižu i više od 800 hiljada KM mjesečno.
Promjena vječne paradigme: Željeti kćerku je novi trend u svijetu, a kako je kod nas
Dok Azijske zemlje i Indija pokušavaju ispraviti demografske posljedice decenija selektivnih abortusa, Bosna i Hercegovina se barem prema brojkama nikada nije suočila s tim oblikom "tihog nasilja".
U nedavnom tekstu, The Economist donosi podatak da se u svijetu 2000. godine rodilo 1,6 miliona djevojčica manje nego što bi to bilo prirodno, upravo zbog duboko ukorijenjene preferencije za sinove. Danas je ta brojka pala na 200.000 – promjena koju mnogi opisuju kao tiho povlačenje jednog od najopasnijih oblika rodne diskriminacije.
Psihologija utjecaja: Zašto smo danas svi u prodaji
Koliko god to nekima zvučalo iznenađujuće, danas gotovo svi radimo u prodaji. Ne moraš imati titulu "prodavca" da bi se svakodnevno bavio uvjeravanjem, pregovaranjem i prezentiranjem ideja. U svijetu timova, inicijativa i razmjene ideja, pitanje više nije ko prodaje – nego ko ne pokušava nekoga uvjeriti u nešto.
Mene je, iskreno, oduvijek intrigiralo značenje riječi koje koristimo. "Prodati" u sebi nosi glagol "dati" – i tu se krije duboka poruka. Etimološki gledano, "pro-dati" znači dati unaprijed ili dati dalje.
Pepsi ili Coca-Cola? Okus je stvar ukusa, ali dividenda nije
Coca-Cola ili Pepsi? Za većinu potrošača to je pitanje ukusa. No za investitore, to je i pitanje stabilnosti, prinosa i dugoročnog povjerenja. Te dvije kompanije nisu samo globalni brendovi, već i jedni od najpoznatijih američkih dividendnih aristokrata.
Coca-Cola je pritom i omiljeni izbor legendarnog investitora Warrena Buffetta, koji kroz Berkshire Hathaway već desetljećima drži dionice Coca-Cole, a trenutno ima oko 10 posto portfelja u njoj.
Šta podstiče tržišta BRICS-a: Carine, AI ili druge reforme
U nedjelju je u Brazilu počeo dvodnevni samit skupine zemalja globalnog Juga BRICS, koju sada čini 11 država. Ugrubo, riječ je o ekonomijama u usponu. Uz domaćina Brazil, u Rio de Janeiro stiže još deset članica: Južnoafrička Republika, Saudijska Arabija, Kina, Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija, Indonezija, Indija, Iran i Rusija.
Grupa je tokom posljednjih 20 godina izrasla u značajnu političku i ekonomsku silu s ciljem suprotstavljanja zapadnom, osobito američko-dolarskom političkom, ekonomskom i valutnom utjecaju.
Pogledajte šta se to još čitalo:
Danas čitajte...
Rast cijena struje prognozirali smo još nakon podatka o padu nivoa akumulacije u HE Jablanica – u novom članku analiziramo šta stoji iza zahtjeva za poskupljenje struje.
Zoran Đokić, menadžer kompanije Japan Tobacco International (JTI), zadužen za borbu protiv ilegalne trgovine duhanskim proizvodima u Jugoistočnoj Evropi, za Bloomberg Adriju odgovara na pitanja o tome koliko je nelegalna trgovina cigaretama i duhanom zastupljena u regiji, šta rade kontrolni organi, koliku štetu trpimo.
Donosimo i članak o tome kako je vlasnički sukob interesa ugrozio evropski san Crystal Palacea.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...