Bosna i Hercegovina i dalje se nalazi među zemljama s najnižim minimalnim platama u Evropi. Prema najnovijim podacima Eurostata, u prvoj polovini 2025. godine minimalne plate u EU nastavile su rasti, ali su razlike među državama i dalje ogromne. Na vrhu liste je Luksemburg s 2.638 eura bruto, dok Bugarska ima najniži iznos od svega 551 euro. Hrvatska se nalazi u donjem dijelu liste s 970 eura, a Bosna i Hercegovina – koja nije članica EU – zaostaje još više, s prijedlogom od 1.000 KM bruto (oko 511 eura) za 2025. godinu.
Dok EU nastoji kroz direktive o adekvatnim minimalnim platama osigurati dostojanstven život za radnike, BiH se i dalje oslanja na političke odluke i povremene pritiske sindikata. Upravo zbog toga, ekonomski rast sve više zavisi od drugih sektora – prije svega turizma i stranih investicija.
pixsell
Prvomajski praznici otkrivaju turistički potencijal
Dug vikend za 1. maj mnogi bh. građani iskoristit će za odmor u zemlji. Bilo da je riječ o hercegovačkim rijekama, Krajini, mirnim planinskim destinacijama ili jedinom bh. gradu na moru – Neumu, turistička ponuda pokazuje sve veći potencijal. Ovakvi trendovi ukazuju na sve veći značaj domaćeg turizma kao jednog od pokretača ekonomije. Međutim, pristup atraktivnim lokacijama zavisi i od povezanosti i troškova putovanja.
A kada govorimo o putovanjima, svakako su važne i lokacije van države. Od 1. aprila ove godine, aviokompanije koje lete iz BiH ponovo plaćaju taksu od tri KM po odlazećem putniku. Dok vlasti tvrde da je riječ o uobičajenoj praksi, niskotarifni prijevoznici smatraju da bi ukidanje ove takse dovelo do više letova i veće turističke potrošnje. Iskustvo iz Sarajeva, gdje je model subvencioniranja aviolinija doveo do rekordnog broja putnika i letova, pokazuje da ulaganje u aviosaobraćaj može imati direktne benefite za ekonomiju i zapošljavanje.
BiH se svakako suočava i s ozbiljnim problemima u upravljanju zračnim prostorom. Direkcija za civilnu avijaciju (BHANSA) našla se u finansijskoj krizi nakon što je Eurocontrol, po nalogu belgijskog suda, blokirao njena sredstva. Posljedica je smanjenje plata zaposlenima, što dodatno potkopava povjerenje u stabilnost sektora koji je ključan za sigurnost i ekonomsku povezanost zemlje.
Zelena tranzicija kroz energetske zajednice
Dok se neki sektori suočavaju s krizama, drugi pokreću procese koji bi mogli donijeti dugoročnu održivost. Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske donijela je pravilnik koji omogućava osnivanje zajednica obnovljive energije – lokalnih pravnih osoba koje proizvode struju iz obnovljivih izvora za sopstvene potrebe.
Ovaj korak omogućava građanima i zajednicama da se aktivnije uključe u energetsku tranziciju, uz potencijalne ekonomske i ekološke koristi. Energetska neovisnost i lokalna proizvodnja struje mogle bi u budućnosti značiti i stabilnije cijene energije – jedan od ključnih faktora u borbi protiv siromaštva.
BiH bi uskoro trebala dobiti najbitniji zakon iz energetskog sektora - Zakon o električnoj energiji i berzu električne energije, što je uslov da bude izuzeta od Mehanizma za prilagođavanje granica ugljika (CBAM). Tekst Zakona o regulatoru električne energije, prijenosu i tržištu električne energije, nakon 10 godina odugovlačenja, konačno je usaglašen na nedavno održanom sastanku s direktorom Sekretarijata Energetske zajednice Arturom Lorkovskim u Beču.
BiH cement osigurava poziciju kroz akvizicije u Hrvatskoj
Domaće kompanije ne miruju. Heidelberg Materials Cement BiH, nasljednik nekadašnje Tvornice cementa Kakanj, širi svoje poslovanje u regiji. Kroz novu akviziciju u Hrvatskoj, kompanija sada kontrolira jedanaest betonara i kamenolom, čime jača svoj utjecaj u građevinskom sektoru
Ovakvi primjeri pokazuju kako domaći kapital, uz podršku stranih grupacija, može učestvovati u regionalnoj ekspanziji – i time posredno jačati ekonomsku sliku BiH.
Za razliku od građevine, prehrambena industrija u BiH još uvijek oklijeva da uđe u punu fazu inovacija. Globalne promjene – od digitalizacije i novih prehrambenih navika do geopolitičkih izazova – zahtijevaju lokalnu reakciju. Ipak, strah od promjena i ulaganja koči napredak.
Inovacije u ovom sektoru ne znače samo luksuz, već i preduslov za konkurentnost. Posebno jer nove generacije – Z i alfa – mijenjaju obrasce potrošnje i traže proizvode koji su zdravi, funkcionalni i ekološki održivi.
Zanimljivo je da se sve veći broj kompanija u našoj državi odlučuje za halal certificiranje kako bi zadovoljile zahtjeve potrošača muslimana i povećale konkurentnost na tržištima. Halal certifikat osigurava usklađenost s islamskim principima, otvarajući nova tržišta i unapređujući turističku ponudu. Iako donosi značajan razvoj, još uvijek postoji prostor za poboljšanje obuhvata halal objekata i turističkih paketa.
Proces dobijanja ovog certifikata nije jednostavan, a firme koje se odluče na certificiranje moraju ispuniti stroge uslove i proći kroz detaljnu proceduru.
Trumpov sporazum s Ukrajinom i carine koje pogađaju BiH
Donald Trump je najavio da će SAD i Ukrajina potpisati sporazum o ključnim mineralima, što će pomoći u održavanju odnosa s Kijevom, dok Bijela kuća pokušava posredovati u pregovorima za prekid vatre s Rusijom. Međutim, BiH će osjetiti posljedice novih trgovinskih carina, koje će posebno pogoditi njene sektore u EU, poput prerađivačke industrije i metala. Odluka o carinama od 35 posto na robu iz BiH otvara novo poglavlje u globalnoj trgovinskoj politici i predstavlja izazov za zemlju.
A kada smo kod globalnih tema, zlato je dosegnulo nove visine, sa cijenom od 3.357,78 dolara za uncu, zbog volatilnosti izazvane trgovinskim ratovima. U isto vrijeme, Evropska centralna banka (ECB) je nastavila rezanje ključnih kamatnih stopa, smanjujući ih za dodatnih 25 baznih bodova. Iako je u početku postojala zabrinutost zbog inflacije izazvane trgovinskim ratovima, mnogi ekonomisti sada smatraju da će taj učinak biti dezinflacijski, što bi moglo ubrzati smanjenje inflacije prema cilju ECB-a.
I sport nudi odgovore
Na kraju, dok se ekonomija traži između problema i rješenja, sport ostaje konstanta.
Svi znamo koji je najpopularniji sport - nogomet je nedodirljiv, ali enigma je koji je drugi po važnosti. Pročitajte naše regionalno istraživanje o sportu koji se voli odmah nakon nogometa. Vijest sedmice je da je veliki Luka Modrić već počeo povlačiti poteze koji sugeriraju čime će se baviti kad jednom okači kopačke o klin. Dallas Mavericksi sabiraju gubitke nakon odlaska jednog drugog Luke - Dončića.