Sve veći broj kompanija u Bosni i Hercegovini odlučuje se na halal certificiranje kako bi zadovoljile zahtjeve potrošača muslimana i povećale konkurentnost na tržištima. Halal certifikat osigurava usklađenost s islamskim principima, otvarajući nova tržišta i unapređujući turističku ponudu. Iako donosi značajan razvoj, još uvijek postoji prostor za poboljšanje obuhvata halal objekata i turističkih paketa.
Proces dobijanja ovog certifikata nije jednostavan, a firme koje se odluče na certificiranje moraju ispuniti stroge uslove i proći kroz detaljnu proceduru.
U razgovoru za Bloomberg Adriju, direktor Agencije za certificiranje halal kvaliteta BiH Damir Alihodžić pojašnjava kako izgleda taj proces i zbog čega je važno da pravila budu ista za sve - bez obzira na veličinu kompanije ili djelatnost.
Čitaj više

Šta su halal investicije? Nova prilika za privlačenje investitora u BiH
Ovaj koncept podrazumijeva isključivanje sektora koji su zabranjeni prema islamskim načelima.
31.03.2025

Znate li šta je tekaful? Islamsko osiguranje u globalnoj ekspanziji
Glavna razlika između tekafula i tradicionalnog osiguranja je odsustvo kamate.
24.10.2024

Islamske finansije na Zapadu i u BiH: Inovacije fintech startupa i izazovi budućih generacija
Velika Britanija i SAD-u prednjače u razvoju islamskih finansija.
03.09.2024

Islamsko bankarstvo u BiH i perspektive za Adria region
Adria region nudi značajan potencijal za dalji razvoj.
21.08.2024

Islamsko bankarstvo i pozicija u svijetu finansija
Islam ne poima novac kao robu, nego kao sredstvo razmjene.
16.07.2024

Halal standardom je utvrđeno na koji način usluge i proizvodi moraju biti proizvedeni, pripremljeni, skladišteni i posluženi, kako bi bili u skladu s islamskim načelima i prihvatljivi za halal korisnike.
"Na bazi ovih kriterija, koji su jednaki za velike, srednje i male kompanije/preduzeća, provodi se proces implementacije zahtjeva, certificiranja i postcertifikacijskog nadzora. Pored direktnog uvida i kontrole proizvodnog procesa značajna pažnja se posvećuje sistemu upravljanja kvalitetom koji počiva na internom auditu, te validaciji proizvoda putem laboratorijskih analiza. Sistemom slučajnog izbora uzoraka sirovina ili gotovih proizvoda i njihovom analizom u ovlaštenim laboratorijama vrši se dodatna provjera sadržaja proizvoda", kaže Alihodžić.
Turizam pod posebnim fokusom
U kontekstu turizma, to podrazumijeva čitav niz aspekata – od izbora namirnica u hotelskoj kuhinji do načina pružanja wellness usluga i rasporeda prostora za molitvu.
Sve više hotela i ugostiteljskih objekata u našoj državi prepoznaje potencijal ovog tržišta, koje postaje sve značajnije kako zbog rasta muslimanskog stanovništva na globalnom nivou, tako i zbog sve izraženijih zahtjeva turista za prilagođenim usluga.
Depositphotos
Ranije smo pisali o halal investicijama i o tome kako postaju sve važniji segment globalnog finansijskog tržišta. Ova vrsta investicija nudi etički te održiv pristup ulaganja u skladu s islamskim pravom – šerijatom.
U ovom segmentu važno je i islamsko osiguranje, poznato kao tekaful, koje predstavlja model zasnovan na načelima solidarnosti i uzajamne pomoći, usklađen s islamskim pravom. S globalnim rastom od 17 posto, ovaj oblik osiguranja postaje ključan faktor inkluzivnog finansijskog sistema.
Halal segment predstavlja strateški potencijal koji otvara vrata tržištima s visokim platežnim kapacitetom i snažnim preferencijama za destinacije koje razumiju i poštuju njihove kulturne i vjerske potrebe. Hoteli i restorani koji se odluče na ovaj korak time ne samo da šire svoju ciljnu grupu, već i postaju dio globalne mreže halal-friendly objekata koja je sve više tražena među putnicima iz islamskog svijeta.
Važno je napomenuti da halal ekonomija bilježi snažan rast, a očekuje se da će dosegnuti tržišnu vrijednost od 7,7 biliona dolara do 2025. godine, što je dvostruko više od 2015. godine, kada je iznosila 3,2 biliona dolara. To je popriličan rast u odnosu na 2021. godinu, kada je iznosila 5,7 biliona dolara.
Pored toga, halal standard postaje važna oznaka kvaliteta i odgovornosti, ne samo prema vjeri, već i prema zdravlju i higijeni.
Ipak, kako kaže Alihodžić, segment halal certificiranja turističko-ugostiteljskih objekata još uvijek nije dovoljno razvijen da bi u potpunosti odgovorio na njihove potrebe.
Tako je u BiH certificirano osam hotela, devet restorana, te jedan privatni smještajni kapacitet, međutim, prema njegovim riječima, to je još uvijek nisko u odnosu na potencijal koji država ima.
Halal tržište, kako naglašava, odavno je izašlo iz uskog kruga vjerskih pravila i postalo dio globalne industrije hrane i usluga. Kompanije koje posjeduju halal certifikat lakše ulaze na tržišta Bliskog istoka, jugoistočne Azije i Zapadne Evrope, gdje je potražnja za ovim proizvodima i uslugama u stalnom porastu.
"U 2011. godini halal certificiran je prvi objekt iz oblasti ugostiteljstva na području Balkana. Posljednjih godina BiH je svrstana među deset najprepoznatljivijih turističkih destinacija za halal turiste. Ovaj podatak je za pohvalu jer je rezultat napornog rada i ulaganja u sektor turizma za koji imamo odlične predispozicije u pogledu geografskog položaja naše zemlje i kulturno-historijskog naslijeđa", poručuje Alihodžić.
Prema njegovim riječima, trend rasta zahtjeva za halal certificiranjem očekuje se i u narednim godinama, posebno u ovom sektoru, gdje se halal usluge sve više posmatraju kao važan segment ponude za globalno tržište.
Depositphotos
Jedinstvena procedura za sve
Proces implementacije halal standarda, certificiranja i nadzora jednak je za sve firme - bilo da je riječ o velikim prehrambenim gigantima, srednjim poduzećima ili malim porodičnim firmama.
"Prvi korak je podnošenje zahtjeva za halal certificiranje. Klijent tada dostavlja potrebnu dokumentaciju kojom dokazuje da posluje u skladu sa zakonskim propisima, te da postoji potencijal da ispuni zahtjeve halal standarda. Nakon toga, Agencija i klijent potpisuju ugovor, čime se formalizira saradnja. Slijedi edukacija – Agencija organizira obuku za interne auditore halal kvaliteta unutar kompanije, kako bi oni bili u potpunosti upoznati sa zahtjevima koje moraju zadovoljiti", kaže Alihodžić.
U sljedećoj fazi, kompanija prilagođava svoju proizvodnju – uključujući sve sirovine, materijale i tehnološke procese – tako da budu u skladu s halal standardom. Ove promjene se pažljivo dokumentiraju. Nakon što su sve interne prilagodbe izvršene, Agencija provodi provjeru, odnosno audit, kako bi utvrdila jesu li zahtjevi standarda u potpunosti ispunjeni.
Ako je sve u skladu s propisima, kompaniji se dodjeljuje halal certifikat, koji potvrđuje da su njeni proizvodi ili usluge prihvatljivi za halal potrošače. Veliki akcent stavlja se na sistem upravljanja kvalitetom, koji počiva na internom auditu, kao i na provjeru proizvoda putem laboratorijskih analiza.
"Proces implementacije zahtjeva halal standarda u kompaniji može trajati od mjesec pa do šest mjeseci, što umnogome zavisi od djelatnosti i kompleksnosti kompanije i stepena rizika. Halal certificiranje je u skladu sa cijenama drugih međunarodnih standarda, a visina cijene zavisi od veličine kompanije, broja radnika i stepena rizika", dodaje.
Problem neovlaštenog korištenja halal oznaka
U BiH postoji određeni broj objekata koji neovlašteno koriste halal oznake na jelovnicima, promotivnim materijalima i objektima, iako možda ispunjavaju neke zahtjeve halal standarda. Zbog nedovoljne informiranosti vlasnika o pravilima certificiranja, te nedostatka validnih certifikata, ovi objekti nisu prepoznatljivi na međunarodnoj halal mapi.
Ovaj postupak je zakonski kažnjiv jer može dovesti do obmane potrošača, a posebno negativno utječe na ugled zemlje kod halal turista. Na ovaj problem najčešće nailaze u većim gradovima i turističkim centrima. Prema Alihodžiću, inspekcijski organi su upoznati s ovim slučajevima i poduzimaju mjere kako bi spriječili zloupotrebe.
Osim toga, kako kaže, BiH se suočava s nedostatkom turističkih paketa koji bi jasno i strukturirano nudili usluge prilagođene halal gostima. To uključuje odvojene sadržaje za muškarce i žene, dostupna mjesta za molitvu i osoblje koje razumije kulturne razlike.
Depositphotos
Ulaganjem u ovaj sektor – kroz certificiranje, obuku kadrova i razvoj infrastrukture – BiH ima priliku postati lider u halal turizmu jugoistočne Evrope. Ovo zahtijeva saradnju institucija, turističkih radnika i privatnog sektora kako bi se iskoristio puni potencijal halal turizma.
"U vremenu kada sve više putnika bira destinacije koje nude sigurnost, vjersku usklađenost i kulturnu osjetljivost, BiH ima priliku da se afirmira kao lider u halal turizmu na prostoru jugoistočne Evrope. Međutim, to zahtijeva zajedničke napore institucija, turističkih radnika i privatnog sektora kako bi se postojeći potencijal pretočio u konkretne rezultate", zaključuje Alihodžić.