Halal investicije postaju sve važniji segment globalnog finansijskog tržišta, nudeći etički i održiv pristup ulaganju u skladu s islamskim pravom - šerijatom. Ovaj koncept podrazumijeva isključivanje sektora koji su zabranjeni prema islamskim načelima, uključujući alkohol, duhan, kockanje i finansijske proizvode koji se oslanjaju na kamatu (riba). Umjesto toga, fokus je na transparentnim, etičkim i održivim investicijama koje generiraju dugoročnu društvenu korist.
Iako je tržište halal finansija u BiH još u razvoju, postoje jasne prilike za daljnji rast, posebno kroz halal ETF-ove, islamske obveznice (sukuk), halal nekretnine i turizam. Kako bi BiH postala privlačna destinacija za međunarodne halal investitore, neophodno je prilagoditi regulatorni okvir, razviti specijalizirane finansijske proizvode i ojačati infrastrukturu za halal poslovanje.
Tržišni trendovi u halal investicijama
Čitaj više

Znate li šta je tekaful? Islamsko osiguranje u globalnoj ekspanziji
Glavna razlika između tekafula i tradicionalnog osiguranja je odsustvo kamate.
24.10.2024

Islamske finansije na Zapadu i u BiH: Inovacije fintech startupa i izazovi budućih generacija
Velika Britanija i SAD-u prednjače u razvoju islamskih finansija.
03.09.2024

Islamsko bankarstvo u BiH i perspektive za Adria region
Adria region nudi značajan potencijal za dalji razvoj.
21.08.2024

Islamsko bankarstvo i pozicija u svijetu finansija
Islam ne poima novac kao robu, nego kao sredstvo razmjene.
16.07.2024

Halal ekonomija bilježi snažan rast, a očekuje se da će dosegnuti tržišnu vrijednost od 7,7 biliona dolara do 2025. godine, što je dvostruko više od 2015. godine, kada je iznosila 3,2 biliona dolara. To je popriličan rast u odnosu na 2021. godinu, kada je iznosila 5,7 biliona dolara.
Ovaj trend je vođen rastućom potražnjom za etičkim i održivim ulaganjima, kao i porastom muslimanske populacije širom svijeta.
Neke ključne oblasti rasta uključuju:
-
Halal ETF-ovi su popularan oblik ulaganja koji omogućava investiranje u dionice usklađene sa šerijatom. Naša zemlja bi mogla razmisliti o razvijanju vlastitih halal ETF-ova ili se povezati s regionalnim i globalnim fondovima kako bi omogućila svojim građanima i investitorima pristup ovakvim proizvodima.
-
Također, sve veća potražnja za halal turizmom otvara mogućnosti za ulaganje u nekretnine prilagođene halal standardima. Hoteli koji nude halal certifikovanu hranu, odvojene prostore za muškarce i žene te sadržaje prilagođene muslimanskim putnicima mogu privući investitore iz zemalja poput Saudijske Arabije, UAE i Turske. U BiH trenutno postoje ovakvi hoteli i prostori, međutim, zbog sve većeg broja turista iz ovih zemalja, potrebno je dodatnog ulaganja u ovu vrstu turizma.
-
Sukuk je jedan od ključnih instrumenata islamskog bankarstva, a koristi se za finansiranje infrastrukturnih projekata, korporativnih ulaganja i državnih inicijativa. BiH još nije razvila tržište sukuka, ali s obzirom na globalni interes za ovaj instrument, njegova implementacija mogla bi donijeti značajne investicije u zemlju.
Ranije smo pisali o razvoju islamskog osiguranja – tekafulu. Ova vrsta osiguranja temelji se na solidarnosti i uzajamnoj pomoći, a usklađeno je s islamskim pravom. Globalno raste za 17 posto, dok tradicionalno osiguranje raste za 3,5 posto. U BiH je svijest o tekafulu još uvijek niska, ali stručnjaci smatraju da bi njegovo razvijanje kroz regulatorne reforme moglo donijeti koristi domaćem tržištu.
Stručnjak za islamske finansije Enver Avdić ranije je za Bloomberg Adriju kazao kako tekaful predstavlja korak prema inkluzivnijem finansijskom sistemu.
"Globalna ekspanzija tekaful industrije dodatno podstiče i ukazuje na stvarnu potrebu da se ovaj model osiguranja implementira i u BiH, što bi zasigurno doprinijelo daljnjem razvoju tržišta osiguranja", pojašnjava Avdić.
Prema njegovim riječima, svjetske prakse, poput saudijskog kooperativnog modela, malezijskog hibridnog modela i britanske korekcije pravnih akata, mogu poslužiti kao smjernice za razvoj lokalnog tržišta.
Budućnost halal investicija u BiH
Zanimljivo je da Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države prednjače u razvoju islamskih finansija na Zapadu, potaknute inovacijama fintech startupa. Evropske zemlje također prate ovaj trend, dok naša država traži načine da premosti regulativne prepreke i iskoristi svoj potencijal.
Džanan Ganić, software inženjer i osnivač tri fintech startupa u Sjedinjenim Američkim Državama i Njemačkoj, u ranijem razgovoru za Bloomberg Adriju je naveo kako su izazovi na našem tržištu drugačiji od onih na Zapadu. Dok muslimani na Zapadu traže rješenja koja odgovaraju njihovim vrijednostima, kod nas, kaže, postoje brojni izazovi koji usporavaju rast industrije islamskih finansija. S novim generacijama, međutim, trend bi se mogao promijeniti. Glavni izazov su zakonske regulative koje ograničavaju inovacije.
"S druge strane, u primjeru halal investiranja, nedostatak opcija da osobe iz BiH investiraju svoj novac na halal način u fondove na internacionalnim berzama doveo je do toga da se, više nego što je potrebno, investira u nekretnine. To je, između ostalog, dovelo do rasta cijena nekretnina. Kako je to slučaj i kod halal investiranja, vjerujem da regulacije limitiraju nova rješenja i u oblasti halal osiguranja i bankarstva", kaže on.
Bloomberg
Budućnost halal investicija u BiH ovisi o globalnim tržišnim trendovima, regulatornim reformama i razvoju infrastrukture za islamske finansije. Ako BiH uspije iskoristiti svoj strateški položaj i prilagoditi zakonodavni okvir, može postati ključni igrač u ovom sektoru.
Ulaganja u halal finansije ne samo da mogu privući kapital iz islamskih zemalja, već mogu i osigurati dugoročnu stabilnost finansijskog sektora kroz etički i održivi način poslovanja.
Definitivno je da BiH ima značajan potencijal za razvoj tržišta halal investicija. Ispravnim usmjeravanjem resursa, regulatornim reformama i promocijom halal finansija, država može privući međunarodne investitore, otvoriti nova radna mjesta i podržati održivi ekonomski rast.
Prema mišljenju stručnjaka, kako globalni trend halal investicija nastavlja rasti, sada je pravo vrijeme za BiH da se pozicionira kao lider u ovom segmentu u regiji i šire.