Zajednica obnovljive energije je pravno lice koje osnivaju najmanje dva člana s ciljem proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, za sopstvene potrebe, na način koji podrazumijeva ekološke, ekonomske i socijalne koristi za članove Zajednice i za društvo, te omogućavanje aktivnog učešća krajnjih kupaca i lokalnih zajednica u energetskoj tranziciji.
Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) donijela je Pravilnik o zajednicama obnovljive energije, kojim se utvrđuju uslovi i postupak osnivanja Zajednice te prava i obaveze njenih članova. Pravilnik stupa na snagu 16. aprila ove godine, od kada će biti moguće otpočeti procedure registracije ovih zajednica.
Advokat Nikolina Bajić ističe da se kasni u donošenju Pravilnika o zajednicama obnovljive energije jer je Zakonom o obnovljivim izvorima energije iz marta 2022. godine bilo propisano donošenje Pravilnika u roku od 12 mjeseci.
Čitaj više

Optimalne lokacije za obnovljive izvore energije – ključ je u preciznom mapiranju
Renewables Acceleration Areas (RAAs), donosi rješenje u vidu preciznog mapiranja područja gdje se obnovljivi izvori mogu razvijati brzo.
15.03.2025

Mađari žele udvostručiti snagu solarne elektrane u Trebinju
Investitor (koncesionar) odlučio povećati instalisanu snagu solarne elektrane sa 72,92 MWp na novu projektovanu instalisanu snagu od 146,06 MWp, na istoj lokaciji.
31.01.2025

Birokracija i neiskorišteni resursi i dalje koče zelenu tranziciju regije
Dugotrajni administrativni postupci i neusklađena regulativa znatno koče razvoj projekata obnovljivih izvora energije.
17.01.2025

Zeleno financiranje, ESG ili AI – što će odrediti smjer održivosti u 2025. godini?
Održivi projekti i tehnologije obećavaju napredak, ali izazovi su veći nego ikad.
08.01.2025
"Ono što sada znamo je da članovi Zajednice mogu da budu fizička i pravna lica, javna preduzeća, institucije, gradovi, opštine. Preduzetnici, mala i srednja preduzeća mogu biti članovi ako im obnovljivi izvori energije nisu osnovna djelatnost", kaže Bajić.
Dodaje da zajednica može djelovati na teritoriji lokalne zajednice gdje se projekat realizuje - ili na teritoriji granične opštine ili grada. "Teritorija na kojoj je registrovana Zajednica mora da povezuje članove te zajednice".
Nikolina Bajić (ustupljena fotografija)
Uslovi za sticanje statusa Zajednice
Zajednica je pravno lice osnovano u skladu s propisima kojima se uređuju osnivanje i rad pojedinačnih oblika pravnih lica s ciljem korišćenja obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne energije, prvenstveno radi zadovoljenja energetskih potreba članova Zajednice.
"Kao i sva pravna lica, Zajednica se osniva po Zakonu o privrednim društvima i Zakonu o registraciji poslovnih subjekata. Međutim, status Zajednice se stiče posebnim rješenjem Regulatorne komisije za energetiku, nakon što se ispune svi uslovi, osnivački akt, dokazi o vlasništvu/pravima na lokaciju, odobrenje za građenje, saglasnost operatora mreže...", navodi Bajić i dodaje da je cijeli postupak propisan Pravilnikom, što je ujedno i njegov najveći operativni doprinos.
Pravilnik definiše da Zajednica mora imati formiranu Skupštinu kao organ upravljanja i lice ovlašćeno za zastupanje i predstavljanje, direktora ili predsjednika Zajednice. Skupština odluke donosi većinom glasova članova ili na način uređen osnivačkim aktom.
Postupak za sticanje statusa Zajednice pokreće se dostavljanjem zahtjeva RERS-u, koji prati spisak dokumentacije koja pokazuje/dokazuje činjenicu postojanja pravnog lica (podaci o nazivu, vrsti pravne forme organizovanja i sl.), spisak članova s prebivalištem ili sjedištem (što je ključno u kontekstu lociranja projekta), podatke o projektu, potrebna odobrenja...
Nakon ispunjenih uslova i dostavljanja potrebne dokumentacije, RERS donosi rješenje o odobravanju statusa Zajednice.
Zajednica obnovljive energije i njena pravaZajednica ima pravo: a) na proizvodnju, potrošnju, skladištenje, uzajamnu razmjenu električne energije proizvedene u postrojenjima iz obnovljivih izvora energije koja su u njenom vlasništvu prevashodno s ciljem zadovoljenja vlastitih potreba, b) da višak proizvedene električne energije proda na tržištu električne energije u skladu s propisima koji uređuju oblast trgovine električnom energijom, c) da ostvari podsticaj u vidu premije za električnu energiju utrošenu za vlastite potrebe, za mala postrojenja, u skladu sa Zakonom i Pravilnikom o podsticanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, i d) na pogodnosti prilikom priključenja na mrežu u skladu s propisima koji uređuju tu oblast. |
Tehnički aspekti rada
Priključenje Zajednica na mrežu vrši se preko zajedničkog priključka kompletne Zajednice s obračunskim mjernim mjestom ili preko zasebnih priključaka pojedinačnih objekata članova Zajednice, proizvodnih postrojenja, uređaja za skladištenje i drugih uređaja za potrebe Zajednice.
Svaki član Zajednice ima pravo pristupa podacima o utrošenoj energiji u okviru Zajednice.
Operator distributivnog sistema (ODS) i Zajednica ugovorom regulišu pitanja upravljanja i održavanja distributivne mreže unutar Zajednice, administracije obračuna proizvodnje, energetskog obračuna između članova Zajednice i druga pitanja od značaja za korišćenje mreže i administriranja Zajednice.
Obaveze operatora distributivnog sistema i obračun
Zajednica i ODS dužni su da evidentiraju sva obračunska mjerna mjesta relevantna za Zajednicu. ODS dužan je da vrši očitanje ukupno preuzete električne energije od Zajednice, ako postoji, i ukupno utrošene električne energije za vlastite potrebe, te očitanje ostalih mjernih uređaja Zajednice.
Operator vrši raspodjelu proizvedene električne energije utrošene za vlastite potrebe članova Zajednice, tako da ukupnu očitanu potrošnju člana Zajednice kao krajnjeg kupca umanji za pripadajući dio električne energije koju je proizvela Zajednica, vodeći računa i o međusobnoj razmjeni energije između članova Zajednice.
Razliku između očitane potrošnje električne energije na pojedinačnom brojilu člana Zajednice i pripadajućeg dijela električne energije koju je proizvela Zajednica za vlastite potrebe član Zajednice kao krajnji kupac plaća snabdjevaču s kojim ima zaključen ugovor.
Operator distributivnog sistema obračunava članu Zajednice kao krajnjem kupcu naknadu za korišćenje distributivne mreže na ukupnu preuzetu električnu energiju.
Ilustracija Depositphotos
Izvještavanje o radu Zajednice i gubitak statusa Zajednice
Zajednica je dužna da obavijesti Regulatornu komisiju o svim nastalim promjenama, kao što su promjene u statusu Zajednice, promjene vezane za članstvo, tehničke promjene na projektu kojim raspolaže Zajednica i ostalim promjenama od značaja.
U slučaju promjene kapaciteta postojećeg projekta ili izgradnje novog projekta, Zajednica je dužna podnijeti zahtjev za izdavanje novog rješenja Regulatorne komisije.
Zajednica je dužna da jednom godišnje, do 31. marta tekuće godine, dostavi Regulatornoj komisiji izvještaj o radu za proteklu godinu.
U slučaju da Regulatorna komisija utvrdi da Zajednica više ne ispunjava uslove propisane Pravilnikom ili kada dođe do zastoja u radu Zajednice, Regulatorna komisija može donijeti rješenje kojim se oduzima status Zajednice. Regulatorna komisija može ukinuti rješenje o dodjeli statusa Zajednice i na zahtjev Zajednice.
Neophodno uspostavljanje prakse
"Pravilnik, dakle, uspostavlja skroman pravni okvir za osnivanje Zajednica, ali njegova praktična primjena, rješavanje neregulisanih pitanja i efekti na razvoj sektora OIE su stvar buduće prakse. Kao i u svemu, fleksibilnost i strpljenje na početku, pa da vidimo kako ćemo", ističe Bajić.
Za one koji razmatraju osnivanje Zajednice, poručuje ona, biće ključno pažljivo sagledati zakonske obaveze i regulatorne zahtjeve i proći taj put s regulatorom dok se ne uspostave (dobre) prakse.