Cijene nafte su prošlog četvrtka zabilježile najveći pad od 2022. godine, dan nakon što je bivši predsjednik SAD-a Donald Trump najavio nove široke uvozne carine. Međutim, nakon što je Trump napravio korak unazad i državama koje nisu uvele protivmjere carine zamrznuo na 90 dana, cijena nafte je krenula uzlaznom putanjom.
Na domaćem tržištu još nema značajnog rasta cijena, a u nekim slučajevima bilježi se i pad. Iz Federalnog ministarstva trgovine za Bloomberg Adriju su kazali da su u periodu od 1. do 7. aprila zaprimili 558 obavijesti o promjenama cijena i marži, pri čemu se većina odnosi na marže.
Ovo je pet vijesti koje treba da znate na početku dana:
Trumpov korak unatrag po pitanju carina izdigao indeks S&P 500 u visine
Donald Trump je napravio korak unatrag po pitanju carina: državama koje nisu uvele protumjere nakon njegovih carina, carine je zamrznuo na 90 dana. Indeks S&P 500 nakon te vijesti promijenio je smjer i do 19:35 porastao za više od sedam posto.
Ovih dana razgovarali smo s ekonomistom Matejem Lahovnikom, koji je rekao da bi, ako bi Trump sutra rekao da se samo šalio s carinama ili da ostavlja prostor za pregovore o carinama, uslijedio oporavak: "Kao što je srušio tržišta, može ih i oživjeti."
Šta će biti s cijenama goriva u BiH
Cijene nafte naglo su pale prošlog četvrtka i zabilježile najveći procentualni pad od 2022. godine, dan nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio nove široke uvozne carine. Pad cijena nastavljen je i u petak, pa je tako referentna nafta Brent dodatno pojeftinila za oko 1,4 posto na 68,75 dolara za barel, nakon što je u četvrtak izgubila 6,42 posto vrijednosti.
S obzirom na značajan pad na svjetskoj pijaci, za očekivati je da će se pad desiti i na našem domaćem tržištu, ono što je značajno jeste da trenutno nema ni povećanja. Prema dostupnim podacima, pojedini derivati već bilježe pad, bar kada je riječ o Federaciji BiH.
Kini carine od 104 posto, poručili iz Bijele kuće
Sjedinjene Američke Države (SAD) uvode Kini carine od 104 posto minut poslije ponoći po njujorškom vremenu, rečeno je na konferenciji za novinare u Bijeloj kući. Posljednje sate prije nego što carine EU, Kini i drugim zemaljama stupe na snagu, američki predsjednik Donald Trump proveo je u pregovorima s američkim saveznicima.
Čini se da će još dugo pregovarati s Pekingom, pošto je odlučio povećati najavljene carine za dodatnih 50 posto, i to u satima pred njihovo uvođenje.
Carinski rat se zahuktava: Kina uzvraća s carinama od 84 posto na američku robu
Kina će uvesti carine od 84 posto na američku robu. Time je reagirala na dodatne carine od 50 posto koje je protiv Kine uveo Donald Trump.
Kina je nakon novih carina koje je uveo predsjednik Donald Trump reagirala na SAD i najavila da će povećati carine na američku robu na 84 posto, čime se trgovinski sukob između dviju najvećih svjetskih ekonomija dodatno produbio, izvještava Bloomberg.
Geopolitika i biznis na fudbalskom terenu: Kako Trumpova politika ugrožava SP 2026
Kada su FIFA i organizatori objavili da će Svjetsko prvenstvo u fudbalu 2026. godine prvi put biti održano u tri zemlje - Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku - to je predstavljeno kao trijumf regionalne saradnje i globalne vizije. Ipak, ponovnim dolaskom Donalda Trumpa u centar političke stvarnosti, napetosti koje su tinjale sada prijete da ugroze kompleksan logističko-finansijski projekt kakav je SP 2026.
Iako je fudbal sekundaran u američkoj sportskoj kulturi, SP 2026 predviđa rekordnu zaradu od preko 11 milijardi dolara, najviše kroz prodaju prava za emitiranje, sponzorstva i prihode od karata.
Pogledajte šta se to još čitalo:
Danas čitajte...
Gdje investirati - u keš, zlato ili akcije.