Bosna i Hercegovina suočava se s nizom izazova, od prijedloga za povećanje poreznih nameta za samostalne poduzetnike u Republici Srpskoj, preko rastuće ekonomske krize u Evropskoj uniji koja prijeti domaćoj autoindustriji, do niskog kreditnog rejtinga u regiji. Ovi problemi ističu potrebu za ozbiljnim mjerama kako bi se očuvala ekonomska stabilnost, dok istovremeno svjedočimo značajnom potezu – upisu sevdalinke na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine.
IT sektor protiv dodatnih nameta koje Vlada razmatra
IT sektor, odnosno samostalni poduzetnici koji se bave informacionim tehnologijama, protiv su povećanja stope doprinosa koje Vlada Republike Srpske namjerava da sprovede, kao i da programere i druge određene djelatnosti izbaci iz grupe malih poduzetnika. Udruženje "Jadranska dolina" smatra da izmjene Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima direktno ugrožavaju IT sektor, te ih smatra neustavnim i nezakonitim. Oni ističu da svrstavanje IT djelatnosti među profesionalne, poput advokata i računovođa, pokazuje nesnalaženje zakonodavca u prirodi tih poslova.
Kriza u EU raste, BiH već osjeća posljedice, posebna opasnost za autoindustriju
Loše vijesti o evropskoj ekonomiji se nižu, a tri su posebno zabrinjavajuće za BiH. Problemi u Stellantisu doveli su do smjene CEO-a Carlosa Tavaresa. Štrajkovi u devet Volkswagen fabrika, uz smanjenje plata i otkaze, dodatno će pogoditi domaću autoindustriju. Treća zabrinjavajuća vijest dolazi iz Francuske, gdje su prinosi na 10-godišnje obveznice izjednačeni s Grčkim. Domaći analitičari smatraju da je situacija, iako teška, očekivana, jer su udari privrednih dešavanja već dugo prisutni. BiH mora pronaći najbolje rješenje kako bi se izbjegle dodatne prijetnje domaćem tržištu. Podsjećamo, Tavares je iznenada podnio ostavku, iako je ranije planirao otići tek 2026. godine.
Mahmuzić: Dramatične promjene nivoa kamatnih stopa ne treba očekivati
Bankarski sektor u našoj državi uspješno je prebrodio sve recentne krize, pretvarajući prijetnje u prilike. Pred kraj ove godine, donosimo intervju s direktorom Agencije za bankarstvo Federacije BiH Jasminom Mahmuzićem. On odgovara na pitanja o izazovima i prilikama u bankarskom sektoru, razlozima za stabilnost kamatnih stopa, kamatnim politikama za narednu godinu, domaćoj referentnoj stopi, visokim nekamatnim prihodima banaka i procesima digitalizacije.
Kreditni rejting: BiH i Sjeverna Makedonija na začelju u regiji
Kreditni rejting države zavisi od njenog zaduživanja za finansiranje javnih troškova ili otplatu duga. Iako je uobičajeno da se siromašne države smatraju više zaduženima, važni su i faktori poput troškova kamata, odnosa duga i prihoda, te budžetskog deficita ili suficita. Bogatije države sa stabilnim ekonomijama mogu se više zaduživati jer lakše vraćaju dug, što im osigurava bolji kreditni rejting, iako su apsolutno i relativno više zadužene. U B skupinu među ostalima spadaju BiH te države poput Angole, Egipta, Madagaskara, Kenije, Turske i Nigerije. Te države trenutno nisu u riziku od bankrota, ali je izgledno da bi im teža negativna makroekonomska kretanja znatno otežala mogućnost da plaćaju dugove.
Sevdalinka upisana na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine
Sevdalinka je upisana na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine, čime je postala globalni simbol kulturnog naslijeđa. Odluka će biti potvrđena na devetnaestoj sjednici Međuvladinog komiteta u Paragvaju, čime je postignut važan korak u očuvanju i promociji ove tradicionalne pjesme.
Čitalo se još…
Macron poziva poslanike da spriječe pad Vlade
Tresu se temelji Europe, uz Francusku i Njemačka puca po šavovima
Kina u svemirskoj utrci s Elonom Muskom
Slijedi…
Za početak dana donosimo vam tekst - Sarajevo među najzagađenijim gradovima svijeta, koja su rješenja za čistiji zrak.
Sarajevo se posljednjih godina često nalazi pri vrhu liste najzagađenijih glavnih gradova svijeta, s nivoima zagađenja opasnim po zdravlje stanovnika. Stručnjaci upozoravaju da su ključni uzroci spaljivanje fosilnih goriva, gužve u saobraćaju i neefikasni sistemi grijanja, ali nude i konkretna rješenja poput prelaska na obnovljive izvore energije, modernizacije javnog prijevoza i boljeg praćenja kvaliteta zraka.