Loše vijesti o stanju evropske ekonomije prestižu jedna drugu, izdvojili smo tri posebno zabrinjavajuće i po Bosnu i Hercegovinu (BiH). Problemi u kojima se nalazi Stellantis stajali su glave CEO-a Carlosa Tavaresa. Nešto što će sigurno još više osjetiti domaća privreda, posebno autoindustrija, jesu štrajkovi koji potresaju devet Volkswagen (VW) fabrika, a sve zbog smanjenja plata i otkaza. Treća nimalo bezazlena informacija je o stanju Francuske, o kojem najbolje govori to da su se prinosi na njene 10-godišnje državne obveznice izjednačili s Grčkim.
Domaći analitičari kažu da je situacija za poznavaoce ovog sektora skoro pa i očekivana, jer već dugo vremena se osjete udari privrednih dešavanja. Ono što predstoji je veoma buran period, ali ništa nije nerješivo. BiH u svemu ovome treba naći najbolje rješenje za sebe i okrenuti se realnim procjenama koje neće dodatno ugroziti domaće tržište.
Podsjećamo, izvršni direktor Stellantisa Carlos Tavares dao je neopozivu ostavku koja na snagu stupa odmah. Vijest je bila potpuno neočekivana, jer je Tavares ranije rekao da planira otići u mirovinu 2026. godine, nakon što mu istekne aktuelni ugovor.
Čitaj više
VW zatvara tri tvornice u Njemačkoj, posljedice će se jako osjetiti i u BiH
VW se bori s padom potražnje u Evropi.
28.10.2024
Automobilska industrija u Evropi: Prodaja stagnira, proizvodnja u zastoju – šta dalje
Sve učestalije najave o rezanjima.
24.09.2024
Kriza u VW odrazit će se i na bh. autoindustriju
Problemi u Volkswagenu traju godinama.
11.09.2024
Automobili i kriza - koliko kompanije zarađuju po vozilu
Teško je naći automobilsku kompaniju koja trenutno nema problema.
15.10.2024
Analiza BBA: Prednost Kine i tranzicioni izazovi automobilske industrije EU i SAD-a
Evropska zelena tranzicija zavisi od povećanog snabdijevanja mineralima – litijumom, bakrom i niklom.
03.06.2024
Stellantis je objavio kratko saopćenje u kojem stoji da je upravni odbor kompanije prihvatio ostavku te da su već krenuli u potragu za novim izvršnim direktorom. Očekuje se da će odluka o novom direktoru biti donesena tokom prve polovice 2025., ali će se u međuvremenu uspostaviti privremeni izvršni odbor koji će voditi predsjednik John Elkann.
U izjavi, Elkann je rekao: "Naša zahvala ide Carlosu za njegove godine predane službe i uloge koju je igrao u stvaranju Stellantisa, uz prethodne uloge u reformiranju PSA-a i Opela, postavljajući nas na put da postanemo globalni lider u našoj industriji", te je dodao da se veseli saradnji s novim privremenim izvršnim odborom, uz podršku svih kolega iz Stellantisa, dok dovršavaju proces imenovanja novog glavnog izvršnog direktora.
"Zajedno ćemo osigurati nastavak implementacije strategije kompanije u dugoročnim interesima Stellantisa i svih njegovih dionika", kazao je Elkann.
Trend posrtanja
Ekonomski analitičar Igor Gavran za Bloomberg Adriju je kazao da slijedi nastavak već dugotrajnog trenda posrtanja ekonomije EU, koju je tehnološki pregazila konkurencija, prije svega kineska, a koju su vlastite vlade politikom napuštanja tržišta i sankcija Ruskoj Federaciji uz enormne rashode za Ukrajinu dodatno pogurale u provaliju.
Prema njegovom mišljenju, ovaj se trend može jedino nastaviti i ne vidi kako ga Evropska unija (EU) može zaustaviti, pogotovo ako im slijedi rast carina za izvoz u SAD.
U pogledu utjecaja na BiH, Gavran kaže da se već odavno osjeća i osjećat će se još više posljedice zbog pada potražnje za našim izvozom.
"Ništa od ovoga nije nerješivo uz zaokret ekonomske i ukupne politike EU, ali ako EU nastavi aktuelnu politiku, onda jeste nerješivo i nastavit će se. U BiH nažalost prevladava pristup "iščekivanja Godoa", odnosno pasivnog čekanja da se EU ekonomija magično oporavi i sve vrati na ranije stanje, što također ne vodi ničemu", kaže Gavran.
Poznavaoci nisu iznenađeni
Prema njegovom mišljenju, nema se šta puno dodati na cjelokupno stanje. Pojašnjava da ako tržište gdje izvozite više ne traži vašu robu, ili je možete plasirati na neko drugo tržište, ili vas dugoročno nema. Naravno da je to teško i zahtijeva vrijeme i ulaganje koje je trebalo angažirati ranije, kad je poslovanje bilo bolje, ali svejedno nema alternative.
Ekonomista Damir Bećirović je za Bloomberg Adriju kazao da se evropska autoindustrija nalazi na raskrsnici između zelene tranzicije i tradicionalne proizvodnje, promjena globalne konkurencije, štrajk radnika u Volkswagenu i smjena na čelu Stellantis grupe nisu začudili poznavaoce (ne)prilika za evropske proizvođače automobila.
"Rat u Ukrajini i rast cijena energenata su dodatno usložnili prilike ne samo u ovom sektoru, nego i cjelokupnoj EU ekonomiji. Pretjerana birokratizacija i regulacija u EU godinama je gušila inovativnost i kreativnost", pojašnjava Bećirović.
Kada je riječ o EU, prema njegovom mišljenju, autoindustrija nikada nije postala relevantan igrač u IT industriji, a sada se to počinje osjećati i u tradicionalnim industrijskim granama na kojima se bazirala ekonomska snaga Evrope.
Bosna i Hercegovina kao predgrađe EU, kako Bećirović kaže, već snažno osjeća posljedice privredne stagnacije, samo u pogledu izvoza, koji je za prvih devet mjeseci ove godine manji za 6,1 posto u odnosu na 2023. godinu, a posebno je ovim posljedicama izložena domaća autoindustrija, koja je jedna od perjanica bh. izvoza.