Je li planirano ulaganje od gotovo 800.000 KM opravdano za novogodišnju proslavu? Grad Sarajevo najavio je rekordan budžet za doček 2025. godine, uz obećanja o promociji grada i razvoju turizma. Ipak, ekonomski stručnjaci dovode u pitanje opravdanost ovakvih troškova ističući nedostatak dokaza o povratu investicije kroz javne prihode, iako su ovakve proslave već ustaljena praksa. S obzirom na prethodne skromnije organizacije i rastuće nezadovoljstvo javnosti, postavlja se pitanje – je li ovaj novac mogao biti korisnije uložen.
Grad Sarajevo – Gradska uprava prihvatila je ponudu da dva dana zabave za Novu godinu plati 679.950 KM bez PDV-a, odnosno 795.541,50 KM s uključenim PDV-om.
Međutim, ekonomista Igor Gavran smatra da je ovakav budžet neopravdan i prevelik za planirani sadržaj.
Čitaj više
Rekordna posjeta turista Sarajevu tokom novogodišnjih praznika
Kanton Sarajevo je zabilježio 13.529 posjetitelja.
03.01.2024
'Sarajevo oborilo rekorde posjećenosti za novogodišnje praznike'
Sarajevo je posjetilo 11.264 gostiju, dok je zabilježeno 21.971 noćenja.
04.01.2023
Kako su se bh. skijališta pripremila za zimsku sezonu
Bjelašnica u ovoj sezoni za skijanje otvara najviši vrh u BiH.
26.11.2024
Kako tehnologija mijenja iskustvo putovanja
AI revolucionira turizam, mijenjajući način pružanja usluga i unapređujući korisničko iskustvo.
27.11.2024
Gavran je u izjavi za Bloomberg Adriju ocijenio da u programu nema svjetskih zvijezda koje bi opravdale ovako velike honorare. Pravdanja povratom od turizma također ne stoje, jer je Sarajevo već popularna destinacija, posebno s novim direktnim linijama iz evropskih gradova, rekao je Gavran.
"Uopće ne mislim da će mnogo veći (ako uopće bude veći) broj turista doći zbog nekog od izvođača koji se najavljuju u odnosu na broj koji bi svakako došao zbog Sarajeva kao takvog", navodi.
Na programu su nastupi poznatih regionalnih izvođača: 30. decembra publiku će ispred Vječne vatre zabavljati poznati DJ Topic, Sara Jo i After Affair, dok će 31. decembra nastupiti Severina i Adi Šoše. Osim toga, novogodišnji program će se produžiti i na početak januara.
Prema riječima gradskih vlasti, ovakva ulaganja trebala bi dodatno pozicionirati Sarajevo kao privlačnu destinaciju za praznične proslave i omogućiti jedinstven doživljaj posjetiocima. Iako Grad Sarajevo ovu manifestaciju vidi kao investiciju u turizam i promociju glavnog grada, ekonomska opravdanost izdataka izazvala je podijeljene reakcije javnosti i stručnjaka.
Neopravdan trošak?
Gavran je dodao i da je vrlo upitno koliko se novca u smislu javnih prihoda vrati. Pojasnio je kako značajan dio turističke potrošnje odlazi na uvozne proizvode ili završava u sivoj ekonomiji, zbog čega je teško dokazati direktan povrat investicije kroz javne prihode.
"Mislim da se javni novac opako troši, namjene su prečesto upitne, a tzv. povrat prilično imaginaran, jer to u stvari nije povrat nego paralelna potrošnja za koju nema nikakvih dokaza da je samo ostvarena zbog ovog prethodnog troška ili da se automatski vraća i nadoknađuje ove troškove. Ovo je upravo takav jedan primjer. Treba uzeti u obzir i broj naših građana koji će možda provesti Novu godinu izvan Sarajeva upravo zbog ovakve ponude ili onih koji možda odluče ne doći u Sarajevo zbog toga. I toga će sigurno biti, ali je nemoguće znati tačne brojeve”, pojašnjava Gavran.
Sličnog mišljenja je ekonomista Damir Bećirović. Kako je kazao, ovakvi događaju su generalno poznati po indirektnim ekonomskim efektima, posebno u sektorima turizma, ugostiteljstva i saobraćaja. Ipak, problem vidi u nedostatku jasnih podataka o ekonomskim efektima prethodnih proslava u Sarajevu.
Pojasnio je kako se već godinama ulažu značajna sredstva u doček Nove godine, ali nemamo metriku koja bi pokazala koliko se tih sredstava stvarno vratilo kroz povećanu potrošnju ili porezne prihode.
"Meni je ovdje problem pitanje metrike, mi ulažemo u različite skupine ljudi ili privredne djelatnosti, ali nemamo metriku efekata, da imamo jasnu metriku, ja bih rekao ovakve događaje treba organizirati, sve dok su isplativi", zaključio je Bećirović.
Bez jasnih mjerenja efekata, smatra da bi organizaciju trebalo prepustiti privatnim kompanijama. U trenutku kada Sarajevo ima lošu infrastrukturu i opadajući kvalitet društvenog života, "ovo je zamagljivanje stvarnih problema".
Kako su iz Turističke zajednice Kantona Sarajevo izjavili za Bloomberg Adriju, s ciljem unapređenja turističke ponude i produženja boravka turista, planirana su tri besplatna koncerta nakon novogodišnjeg dočeka - koncerti Nine Badrić (2. januar), Bajage (3. januar) i Prljavog kazališta (4. januar).
Prema njihovim podacima, konstantan rast dolazaka i noćenja turista potvrđuje isplativost ulaganja u turizam. Rekordan broj posjeta zabilježen tokom 2024. godine doprinosi ekonomskim rezultatima, koji će biti dodatno vidljivi nakon praznika, čime će, kako kažu, ova godina postati najuspješnija do sada.
"Apsolutno je važna investicija, odnosno ulaganja su neophodna kako bi se ostvarila dobit, odnosno ekonomski rast. Istraživanja koja je radio USAID Turizam pokazuju da jedan uloženi euro ostvari dobit od 15 eura. Veoma važna je činjenica da 50 posto ostvarenih prihoda u Federaciji Bosne i Hercegovine čini Kanton Sarajevo u turističkom sektoru", navode iz Turističke zajednice.
Kontroverze i opravdanja
Treba napomenuti da je svjetski poznati DJ Salvatore Ganacci, glavni adut programa za 30. decembar, otkazao nastup, izazvavši nezadovoljstvo građana. Ganacci, kao ključna figura najavljene proslave, trebao je biti vrhunac događaja, a njegovo otkazivanje otvorilo je sumnje u kompetentnost organizatora. Grad Sarajevo je odabrao firmu "Kraljica" d.o.o. kao najpovoljnijeg ponuđača za organizaciju, a ovim otkazivanjem neće biti isporučeno ono što je obećano za navedenu vrijednost.
U poređenju s prethodnim dočecima, ovo je najskuplja organizacija do sada. Naprimjer, doček 2017. godine s Dinom Merlinom koštao je oko 250.000 KM, dok je za nastupe Zdravka Čolića (2018.) i Harija Mata Harija (2019.) izdvojeno oko 250.000 KM i gotovo 200.000 KM. Također, 2020. godine, nastup Željka Joksimovića koštao je oko 300.000 KM.
Doček Nove 2023. godine, na kojem je nastupio bend Dubioza kolektiv, koštao je oko 350.000 KM, ali je privukao samo 25.000 posjetilaca.
Zbog rekordnog budžeta za 2025. godinu, na web stranici onlinepeticija.com pokrenuta je peticija kojom se traži preusmjeravanje sredstava namijenjenih za doček Nove godine ka poplavljenim područjima. Vijećnik Gradskog vijeća Sarajeva Srđan Srdić također je predložio da se novac planiran za novogodišnji doček usmjeri ka pomoći ugroženima od poplava.
Bivša gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić tokom svog mandata najavljivala je kako će Sarajevo biti "epicentar novogodišnje proslave u regiji".
Također, ranije je u izjavama za medije kazala kako nije istina da će samo Severinin nastup koštati 800.000 KM, te da joj je žao "što se tako jedna lijepa priča kao što je doček Nove godine u Sarajevu koristi u političke svrhe, ali razumije jer je izborna godina".
"Mi smo 2024. godine za doček imali jednu noć, pjevali su sarajevski bendovi i organizacija i doček su koštali oko pola miliona KM. Prema podacima Poreske uprave i prema ostalim statistikama, prihodi od novogodišnjih praznika su bili oko 150 miliona KM. Ovo govorim da znamo da se doček treba posmatrati kao jedna investicija", izjavila je ranije Karić.
Naglasila je da se doček treba posmatrati kao investicija koja doprinosi promociji i ekonomiji grada, uprkos kritikama i političkim spinovima.