Globalni turizam bilježi snažan rast, a Adria regija očekuje godišnji porast međunarodnih dolazaka od devet posto do kraja 2025. godine. Najveći razvoj u ovoj godini predviđa se u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Albaniji. Potražnja za novim i pristupačnijim destinacijama te konkurentne cijene ključni su faktori u privlačenju turista.
Kad pogledamo brojke, globalni turizam ove godine doživljava snažan povratak s 1,5 milijardi međunarodnih dolazaka i rekordnom potrošnjom od 5,5 biliona dolara, prema WTM Global Travel izvještaju, nadmašujući pretpandemijske nivoe.
Prema podacima WTM Global Travel izvještaja, globalni rast ne samo da označava povratak na nivoe iz vremena prije pandemije, već i nadmašuje te brojke, dok potrošnja na globalni turizam sada premašuje 5,5 biliona dolara – povećanje od 24 posto u odnosu na 2019. godinu.
Čitaj više
Neum na prekretnici: Jeftinija verzija Makarske ili razvoj ozbiljne strategije
Neum se u predsezoni i postsezoni afirmirao kao centar kongresnog turizma.
30.10.2024
Domaće turističke destinacije: Lokalpatriotizam i relativnost luksuza
Ljepote nadohvat ruke, ali često u drugom planu.
01.11.2024
Sarajevo najbolja destinacija u 2025., evo i zbog čega
Među finalistima se našlo pet svjetskih destinacija.
23.10.2024
Koji su to ludi zahtjevi VIP gostiju kada stignu u regiju
Vlasnica agencije Adriatic Concierge Iris Domazet Malobabić ispunjava želje VIP gostiju, a detalje je podijelila sa Bloomberg Adrijom.
26.10.2024
Deset najljepših jezera u BiH za ljubitelje planinarenja
Jezera Bosne i Hercegovine predstavljaju pravi dragulj prirodnog bogatstva.
19.10.2024
Na ovoj impresivnoj brojci, razvojne zemlje i napredna tržišta, kao što su zapadnoevropske zemlje i Sjedinjene Američke Države, i dalje imaju dominantnu ulogu, dok tržišta u razvoju, posebno u Aziji i Africi, pokazuju najbrži rast.
Evropa, sa svojim dugogodišnjim turističkim tradicijama, također prednjači u globalnom oporavku, ali pred njom su i brojni novi izazovi. Klimatske promjene, rastući troškovi života, inflacija i pandemija izazvali su drastične promjene u obrascima putovanja, a evropske destinacije moraju se prilagoditi novim okolnostima kako bi ostale konkurentne i održive.
Mogućnosti rasta turizma u dugoročnom periodu ostaju jasne, a predviđanja idu ka tome da će broj međunarodnih dolazaka turista premašiti dvije milijarde do kraja ovog desetljeća.
Adria regija
Vodeća ekonomistica s Tourism Economicsa Chloe Parkins objasnila je za Bloomberg Adriju kako je oporavak putovanja u Evropi u punom zamahu, s povećanim brojem posjetitelja destinacijama koje su čvrsto u porastu, dok neke od njih nadograđuju rast zabilježen prošle godine.
Dodala je kako naša regija nije izuzetak te se tako očekuje povećan broj međunarodnih dolazaka od devet posto na godišnjem nivou do kraja 2025. godine.
"Unutar Adria regije, očekujemo da će Crna Gora, Bosna i Hercegovina i Albanija imati najjači rast (u godišnjim terminima) u 2024. godini, dok će Hrvatska i Italija bilježiti veći rast u 2025. godini. Bolji učinak na nekim manjim destinacijama unutar Evrope i Adria regije dijelom je vođen trenutnim trendom novih i pristupačnijih destinacija ovog ljeta. Ovaj trend podržavaju rezultati našeg najnovijeg istraživanja iz Travel Industry Monitor ankete", pojasnila je.
Uz to, dodala je kako potrošači postaju osjetljivi na cijene i traže veću vrijednost za novac.
"Destinacije koje su konkurentnije u cijenama unutar Evrope u cjelini su u dobroj poziciji da iskoriste ovu priliku, a pristupačnost je bila značajan faktor koji je doprinio porastu dolazaka stranih turista u Albaniju", navela je Parkins.
Kad pogledamo regiju, važna stvar za BiH je i to da je Sarajevo proglašeno najboljim gradom za posjetu 2025. godine prema izboru čitatelja National Geographic Travela. Iz ovog magazina su naveli kako glavni grad BiH očarava bogatom historijom i prirodnim ljepotama, te su istaknuli da Sarajevo i dalje inspirira znatiželjne putnike iz svih krajeva svijeta.
"Nije ni čudo što je uvjerljivo pobijedilo u ovogodišnjem izboru", poručili su iz ovog prestižnog magazina.
Rastući troškovi i nova tržišta
Rastući troškovi života, naročito u razvijenim tržištima, dovode do rasta popularnosti kratkoročnih putovanja. Putnici traže više vrijednosti za svoj novac, a manje poznate destinacije bilježe nevjerovatan porast broja turista.
Primjeri poput Albanije, koja je zabilježila dvostruki porast potrošnje u odnosu na 2019. godinu, jasno pokazuju promjenu u obrascima putovanja. Grčka je također iskoristila promjene u viznoj politici, olakšavajući ulazak putnicima iz Turske, dok zemljama poput Portugala, Italije i Španije raste broj turista koji traže nova iskustva, udaljena od pretrpanih popularnih destinacija.
Ipak, preopterećenost turističkih centara poput Venecije, Amsterdama i Barcelone zahtijeva inovativne pristupe u upravljanju turističkim sektorom. S obzirom na povećanje broja turista u velikim evropskim gradovima, prijeko je potrebno razviti strategije koje će omogućiti ravnomjerniju disperziju putnika prema manje posjećenim područjima.
Zbog svoje geografije, intraregionalna putovanja u Evropi ostaju dominantna, pri čemu destinacije poput Slovačke, Mađarske, Azerbejdžana, ali i već spomenute Albanije, privlače sve više posjetitelja.
Razvijena tržišta ostat će najveći izvori za putovanja, ali tržišta u razvoju će nastaviti dobivati na značaju. U deset godina prije pandemije, izdaci za turistička putovanja iz tržišta u razvoju porasli su sa oko 25 posto globalne vrijednosti na 38 posto. Ovaj udio će nastaviti rasti u narednim godinama, čineći gotovo 45 posto globalnih izdataka za turistička putovanja do kraja ovog desetljeća.
Potražnja iz Azije i usporavanje kineskog tržišta
Na globalnoj sceni, Sjeverna Amerika još uvijek dominira domaćim turizmom. SAD je tržište koje prednjači u domaćoj potrošnji, dok Meksiko bilježi rast zahvaljujući stalnoj potražnji američkih turista. U Južnoj Americi potrošnja turizma raste, ali sporije nego u ostalim regijama, dok Karibi i Centralna Amerika bilježe izuzetnu potražnju iz SAD-a.
Jedan od glavnih izazova u Aziji je usporeni oporavak Kine, koja će ove godine doživjeti pad od 22 posto u dolaznom turizmu u odnosu na 2019. godinu. Kineski turisti, koji su bili pokretači turizma u cijeloj Aziji, sada sve više preferiraju unutrašnja putovanja, dok destinacije poput Tajlanda i Vijetnama pokušavaju privući turiste iz drugih dijelova svijeta.
Bliski istok, a posebno zemlje GCC-a, doživljavaju značajan rast turizma, zahvaljujući međunarodnim događanjima kao što su Dubai Expo i Svjetsko prvenstvo u Kataru. Saudijska Arabija se izdvaja kao ključna destinacija, pogotovo u sektoru religijskog turizma. Ipak, geopolitičke tenzije i nesigurnost u regiji ostaju faktori koji bi mogli utjecati na dugoročnu stabilnost tržišta.
U Africi, turistički oporavak je sporiji zbog ograničene zračne povezanosti i visoke cijene putovanja, ali regija je i dalje prepoznatljiva po rastu u avanturističkom turizmu, s vodećim destinacijama poput Južne Afrike, Egipta i Maroka, te manjim poput Mozambika i Gane. Ovdje je rast usmjeren na intraregionalna putovanja, dok globalna potražnja ostaje slabija nego u drugim dijelovima svijeta.
Okeanija, naročito Australija, bilježi stabilan rast, potaknut povratkom kineskih turista i sve većom potražnjom za dugim putovanjima. Manje zemlje poput Tonge također bilježe pozitivan trend, zahvaljujući povećanoj potražnji iz Evrope.
Prema izvještaju, klimatske promjene i ekonomske prilike oblikovat će turizam u narednim godinama. S obzirom na trenutnu dinamiku, putnici sve više traže alternativne destinacije koje nude slične doživljaje po povoljnijim cijenama, dok same destinacije moraju odgovoriti na izazove poput preopterećenosti, održivosti i prilagodbe novim potrebama globalnih turista.
U konačnici, globalni turizam nastavit će rasti, ali u skladu s promjenjivim tržišnim uvjetima i novim izazovima. Ključ uspjeha leži u prilagodbi, inovaciji i održivosti, kako bi se očuvala turistička iskustva za buduće generacije, a istovremeno odgovorilo na promjene koje oblikuju današnjicu.