Planinarenje nije prolazni hit. U Bosni i Hercegovini traje više od 130 godina i preraslo je u tradiciju koja danas obuhvata više od 60 destinacija. Jezera poput Boračkog, Šatorskog i Prokoškog postala su omiljene tačke za odmor i avanturu, spajajući mir vode s uzbuđenjem uspona.
Više od 50 posto teritorije BiH prekriveno je planinskim područjima, što je čini idealnim odredištem za one koji uživaju u planinarenju i istraživanju prirodnih pejzaža. Ljudi su na planinama živjeli mnogo prije toga, baveći se stočarstvom i lovom, a tragovi tog života vidljivi su i danas, iako nema zapisa o tadašnjim usponima na vrhove.
Moderni alpinizam stigao je s Austro-Ugarskom, kada je porastao interes za turizam. Stranci su sa sobom donijeli ljubav prema prirodi, a već 1879. uvedene su prve usluge vodiča. Osnivanje Bosanskohercegovačkog kluba turista 1892. označilo je početak organizovanog planinarstva. Prva planinarska kuća otvorena je na Trebeviću 1896., a 1905. društvo "Prijatelj prirode" postalo je prva radnička planinarska organizacija.
Čitaj više
Neobične planinarske i pješačke ture Srbijom
Neke su pravljene za avanturiste, a neke su za hedoniste.
24.05.2024
U Makedoniji sada možete noćiti i na litici
Uzbudljiva avantura pod otvorenim nebom.
13.04.2024
Popularnost autentičnih iskustava obilježila uspješnu turističku sezonu u BiH
U BiH tokom augusta 2024. godine zabilježena 248.341 turistička posjeta.
07.10.2024
Snažan rast turizma u FBiH, Sarajevo sve atraktivnija destinacija
Očekuje se da će ovaj pozitivni trend potrajati do kraja godine.
30.09.2024
Tako i jezera BiH nalaze svoje mjesto u ovom prirodnom bogatstvu.
Mnoga od njih smještena su na visokim nadmorskim visinama, skrivena među planinskim vrhovima, dok druga krase doline i visoravni. Planinarenje u okolini jezera pruža posebnu priliku da se spoji aktivan odmor s uživanjem u miru i ljepoti ovih vodenih oaza.
Mjesta za okupljanje i odmor
Jesen donosi poseban ambijent uz jezera u BiH. Kako se temperature smanjuju, a šume oko jezera poprime zlatnožutu boju, ovi prirodni rezervati postaju mjesta mira i opuštanja. Planinari, izletnici, ali i oni koji traže tišinu daleko od gradskih gužvi, biraju ova jezera kako bi uživali u krajoliku, čistom zraku i bogatstvu prirode. Jesen je također vrijeme kada mnogi planinarski domovi postaju aktivni. Turisti, osim što uživaju u ljepoti jezera, mogu kombinirati izlete s planinarenjem i kampovanjem.
Izdvojili smo deset najpoznatijih jezera koja možete posjetiti u jesen:
Boračko jezero
Boračko jezero, smješteno u podnožju planine Prenj, jedno je od najpoznatijih prirodnih jezera u BiH. Okruženo šumama i planinama, ovo jezero je omiljeno izletište za one koji žele kombinirati planinarenje s boravkom u prirodi. Također, zbog veoma raznolikog biološkog područja, zanimljivo je i ribolovcima. Planinari mogu uživati u usponima na Prenj, dok je u blizini i planinarski dom "Bijele vode", idealno mjesto za odmor nakon dugih šetnji. Tu se nalazi i Auto kamp EkoSelo te brvnare koje se mogu unajmiti i primiti čak do 12 osoba. Od Konjica je udaljeno 20 km, a u neposrednoj blizini izgrađeni su i hoteli i moteli.
Jablaničko jezero
Jablaničko jezero je vještačko jezero nastalo izgradnjom hidroelektrane Jablanica, ali zbog svoje ljepote i veličine postalo je popularna destinacija za rekreaciju i odmor. U jesen jezera postaju mirnija, što privlači one koji traže spokoj i tišinu. U blizini se nalazi nekoliko planinarskih staza, uključujući i staze prema planinama Čvrsnici i Vranici, gdje možete uživati u pogledu na ovo jezero iz ptičije perspektive. Uz Jezero ima nekoliko apartmana i vikendica koje se mogu unajmiti, a blizina Konjica pruža priliku i za hotelski smještaj.
Prokoško jezero
Smješteno na planini Vranici, Prokoško jezero se nalazi na 1.636 metara nadmorske visine i jedno je od najljepših glacijalnih jezera u BiH. Jesen na Prokoškom jezeru donosi mirniju atmosferu, idealnu za one koji žele pobjeći od gradske gužve. Osim uživanja u prirodi, posjetitelji mogu krenuti u istraživanje obližnjih planinarskih staza i posjetiti planinarske domove. Mjesto je savršeno za ljubitelje planinarenja jer se mogu spojiti izleti na Prokoško jezero s planinarenjem po Vranici.
Ramsko jezero
Ramsko jezero je još jedno vještačko jezero, poznato po svojoj izuzetnoj ljepoti i smirenosti. Ovo jezero, smješteno u općini Prozor-Rama, okruženo je planinama, što ga čini savršenim za ljubitelje prirode i planinarenja. Jesenji prizori ovog jezera ostavljaju bez daha, a ljubitelji planinarenja mogu istražiti okolne staze koje vode do nekih od najljepših vidikovaca u Hercegovini. Područje je okruženo strmim planinskim masivima Raduše, Makljena, Ljubuše i Vrana. Slivno područje čini izvor Jadranskog sliva, što rezultira izrazito čistom vodom koja dolazi u jezero. Raduša predstavlja prirodnu granicu između Hercegovine i Bosne.
Blidinje jezero
Blidinje jezero se nalazi u sklopu Parka prirode Blidinje, na visoravni između planina Čvrsnice i Vrana. Jesen je idealno vrijeme za posjetu ovom jezeru, jer okolna planinska područja postaju bogata jesenjim bojama. Planinari često biraju Blidinje kao polaznu tačku za uspon na Čvrsnicu ili Vran, a u blizini se nalaze i brojni planinarski domovi i vikendice koje nude smještaj. Planinarski domovi na Blidinju su dobro opremljeni i pružaju idealno mjesto za odmor nakon planinarenja.
Plivsko jezero
Plivsko jezero, smješteno u blizini Jajca, u ovom dijelu zemlje jedno je od najpopularnijih jezera za turiste. Jesenji period donosi predivne prizore dok lišće mijenja boje, a jezero postaje još mirnije i privlačnije za posjetitelje. Ovdje se nalazi i nekoliko planinarskih staza koje vode do obližnjih planina i šuma, te omogućavaju posjetiteljima da istraže okolinu na aktivan način. Planinari često kombiniraju posjetu Plivskom jezeru s obilaskom poznatih Plivskih vodopada. Jajce je u septembru zauzelo drugo mjesto na listi najljepših lokacija u Evropi prema magazinu Time Out.
Šatorsko jezero
Šatorsko jezero se nalazi u podnožju planine Šator, na nadmorskoj visini od 1.500 metara, i jedno je od najatraktivnijih jezera u BiH zbog svoje kristalno čiste vode i očaravajuće prirode. U blizini se nalazi i nekoliko planinarskih domova koji nude smještaj za posjetitelje. Temperatura vode u ljetnim mjesecima doseže i do 20 °C, pa brojni planinari mogu uživati u ugodnom kupanju. Elipsastog je oblika, dugo 280 m, široko 150 m i duboko 8 m.
Balkana jezera
Balkana jezera se nalaze u blizini Mrkonjić Grada i čine dva povezana jezera: Veliko i Malo Balkansko jezero. Ova jezera su popularna ljetna destinacija, ali su jednako lijepa i u jesen, kada šume oko njih poprime zlatnožutu boju. Balkana je poznata i po brojnim planinarskim stazama, pa je savršena za one koji žele kombinirati planinarenje s opuštanjem uz jezero. Uz samo jezero nalazi se turistički kompleks s restoranom i bungalovima koji nude udoban smještaj za posjetitelje.
Buško jezero
Buško jezero je jedno od najvećih vještačkih jezera u BiH, smješteno na granici Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Njegova veličina i mirna atmosfera privlače posjetitelje tokom cijele godine, ali jesen posebno ističe njegovu ljepotu. Planinari mogu istraživati okolna područja i uživati u pogledu na jezero s obližnjih planina.
Orlovačko jezero
U planinskom masivu Zelengore, u Nacionalnom parku Sutjeska, nalazi se Orlovačko Jezero. Jesenji pejzaži ovog jezera su spektakularni, a planinari ovdje imaju priliku istražiti mnogobrojne staze koje vode kroz netaknutu prirodu Zelengore. Lokacija nudi brojne mogućnosti za aktivan odmor u prirodi. Zelengora je obuhvaćena Via Dinaricom, a izuzetno je popularna i pješačka tura od Orlovačkog do Štirinskog jezera.