Ljetna turistička sezona u Bosni i Hercegovini ove godine donijela je niz pozitivnih promjena, s naglaskom na rastući interes za autentična i privatna iskustva, kako među domaćim, tako i među stranim posjetiocima.
Kad pogledamo period od početka godine pa do augusta, turisti su ostvarili 1.308.147 posjeta, što je 10,8 posto više u poređenju s istim periodom prošle godine. Domaći turisti su povećali broj posjeta za 2,3 posto, dok je broj posjeta stranih turista porastao za 14,4 posto.
Ukupan broj noćenja u ovom periodu iznosio je 2.767.926, što predstavlja rast od osam posto. Domaći turisti ostvarili su 1,5 posto više noćenja u odnosu na isti period 2023., dok je broj noćenja stranih turista povećan za 10,9 posto.
Čitaj više
Snažan rast turizma u FBiH, Sarajevo sve atraktivnija destinacija
Očekuje se da će ovaj pozitivni trend potrajati do kraja godine.
30.09.2024
RS bilježi uspješnu turističku sezonu, dolasci rasli 6,3 posto
Tako je u ovom entitetu, u augustu zabilježeno 53.197 dolazaka turista.
27.09.2024
18 najljepših mjesta u Evropi, među njima Jajce i tri regionalne atrakcije
Jajce zauzima visoko drugo mjesto među evropskim lokacijama.
27.09.2024
Mostarski aerodrom postaje baza kompanije Sky Alps
Ovim će se broj putnika povećati sa 44.000 na planiranih 65.000 u sljedećoj godini.
27.09.2024
Kolika je cijena privatnosti: Iznajmljivanje bazena postaje ozbiljan trend
Zašto turisti biraju privatne bazene?
30.08.2024
Autokampovi sve popularniji trend, traže se iskustva u prirodi
Većina posjetitelja dolazi iz inozemstva, naročito iz Njemačke, Austrije, Slovenije, i Hrvatske.
06.09.2024
Domaći turisti činili su 28,7 posto ukupnih noćenja, dok su strani turisti učestvovali sa 71,3 posto.
Po dužini boravka stranih turista u našoj zemlji na prvom mjestu su turisti iz Irana s 3,9 noći, Egipta s 3,7 noći, Latvije s 3,6 noći, Kuvajta s 3,4 noći, te Irske, Katara i Francuske s 3,3 noći u prosjeku.
Kada je riječ samo o augustu, zabilježena je 248.341 turistička posjeta, što predstavlja povećanje od 3,1 posto u odnosu na juli 2024. i 10,1 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
Turisti su ostvarili ukupno 549.385 noćenja, što je povećanje od 6,2 posto u odnosu na prethodni mjesec i 4,8 posto u poređenju s augustom 2023. godine. Od ukupnog broja noćenja, 25,6 posto otpada na domaće turiste, dok strani turisti čine 74,4 posto.
U ovom mjesecu najviše noćenja među stranim turistima ostvarili su posjetioci iz Saudijske Arabije, Turske, Srbije, Hrvatske, Njemačke, Kuvajta i Italije, Slovenije, te Ujedinjenih Arapskih Emirata i Poljske, što zajedno čini 60,5 posto ukupnog broja noćenja stranih turista. Ostale zemlje činile su preostalih 39,5 posto.
Nove linije i popunjenost hotela
Od ponedjeljka je turska niskobudžetna aviokompanija AJet zvanično uspostavila saradnju s Međunarodnim aerodromom u Tuzli. AJet će redovno letjeti na relaciji Tuzla - Istanbul, dok se za ljetni raspored planira uvođenje linije za Antaliju. Ova nova saradnja dodatno jača povezivanje Tuzle s međunarodnim destinacijama, prateći korake Pegasusa koji je nedavno uspostavio letove ka Istanbulu, dok je Wizz Air najavio povećanje broja letova prema evropskim destinacijama.
Sarajevo je ove godine zabilježilo rekordan broj posjeta, a hoteli poput Europe i Holidaya imali su gotovo stopostotnu popunjenost tokom visoke sezone. Gosti iz Saudijske Arabije, SAD-a, Kine, Turske i regije, prema riječima Belmine Bajrović, izvršne direktorice Europe Group, činili su većinu posjetilaca, a njihov interes za lokalnu kulturu, prirodu i bogatu historiju grada doprinio je značajnom rastu broja noćenja. Glavni grad, sa svojim kulturnim i historijskim znamenitostima, nastavlja privlačiti goste različitih interesa, od istraživača kulturne baštine do ljubitelja avanturističkih aktivnosti.
Ovaj turistički bum nije prošao nezapaženo ni na Međunarodnom aerodromu Sarajevo, koji je ove godine premašio milionitog putnika već početkom augusta. S rastom broja novih aviolinija i subvencijama Turističke zajednice Kantona Sarajevo, aerodrom bilježi rast od 33,3 posto u odnosu na prošlu godinu. Iako je ovo ogroman uspjeh, pitanje koje se nameće jeste koliko će aerodrom moći pratiti ovaj rast bez značajnih infrastrukturnih ulaganja, jer BiH očito postaje sve popularnija destinacija među putnicima.
Autentična i privatna iskustva
Od autokampova koji pružaju bliski susret s prirodom do privatnih bazena koji nude ekskluzivnost i opuštanje, turizam u BiH bilježi znatne pomake u svojoj ponudi, a time i sve veći priliv turista.
Autokampovi širom zemlje postali su omiljena destinacija za ljubitelje prirode, što se posebno osjetilo u hercegovačkim kampovima kao što su oni u Blagaju, uz rijeku Bunu, ili kampovi uz rijeku Unu. Turisti iz Njemačke, Austrije, Slovenije i Hrvatske, kao i domaći gosti, sve češće biraju ove lokacije za svoje odmore.
Auto Camp Blagaj, smješten uz samu rijeku Bunu, ove godine zabilježio je porast broja gostiju i znatno duže boravke u odnosu na prethodne godine. Dok su prije 15-ak godina turisti ostajali samo nekoliko dana, sada ostaju cijele sedmice, a sezona se proteže od proljeća do jeseni. Ovaj trend rasta povezan je s raznovrsnom ponudom – od smještaja u šatorima i mobilnim kućicama do aktivnosti poput kupanja i ribolova – što sve više privlači turiste u prirodne oaze BiH.
Sličan porast interesovanja zabilježen je i u segmentu privatnih bazena, koji su postali pravi hit među lokalnim stanovništvom i turistima. Haris Varda, vlasnik privatnog bazena u Busovači, za Bloomberg Adriju otkrio je kako je ove godine sezona bila toliko intenzivna da su termini za juni, juli i august već u maju bili potpuno rezervisani. Varda je objasnio kako su privatni bazeni postali privlačna alternativa javnim kupalištima, nudeći privatnost i ekskluzivnost, što su sve traženiji elementi među modernim turistima.